Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.7. 2009 21:19

Obří databáze StB visí na webu. Zájem lidí ji shodil

Zdroj: TV Nova

Na internetu se objevily dvě unikátní elektronické databáze někdejší Státní bezpečnosti (StB) se statisíci jmen.

Jde o počítačové registry EZO a SEZO, jež před listopadem 1989 StB dokončovala. Seznam s vyhledávačem, obsahující jména statisíců lidí, kteří údajně měli co do činění s StB, vyvěsil bývalý disident Stanislav Penc na web www.svazky.cz. Stránky ale zažívají porodní bolesti.


V úterý odpoledne totiž ještě nefungovalo vyhledávání a pár hodin předtím dokonce celý server spadl, protože autoři stránek podcenili zájem lidí.

 

Pro VYHLEDÁVÁNÍ na stránkách klikněte SEM.

 

Informace o databázi a postup vyhledávání najdete TADY a TADY.


Pence ke zveřejnění obsáhlých databází prý přimělo chování Ústavu pro studium totalitních režimů a jemu podřízeného Archivu bezpečnostních složek. Podle Lidových novin je Penc obviňuje z toho, že si monopolizují pohled na historii, zatajují informace a ke zveřejnění vybírají mediálně vděčné kauzy.


Ředitel ústavu Pavel Žáček tuto kritiku odmítl, Penc se navíc podle něj vlamuje do otevřených dveří. Oba uvedené elektronické registry jsou kromě toho podle Žáčka zatíženy chybami.


Penc ale míní, že jeho krok "rozbije monopol ústavu" na hledání v archivech a umožní každému, aby si na internetu zjistil archivní čísla svazků, které StB k nějakému jménu vedla. O ty si pak bude moci požádat v badatelně archivu, a nebude tak odkázán jen na dobrou vůli profesionálních archivářů.


LN napsaly, že kromě agentů bude seznam obsahovat i záznamy o důvěrnících, kandidátech agenta a dokonce i o prověřovaných osobách. Neoficiální takzvané Cibulkovy seznamy z roku 1992 údaje o prověřovaných osobách neobsahují.


Penc podle listu databáze v elektronické podobě již dříve získal od prvního, dnes již mrtvého šéfa slovenského Ústavu paměti národa Jána Langoše.

ČTK, pez TN.cz
Reklama