Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.7. 2009 21:19

Obří databáze StB visí na webu. Zájem lidí ji shodil

Zdroj: TV Nova

Na internetu se objevily dvě unikátní elektronické databáze někdejší Státní bezpečnosti (StB) se statisíci jmen.

Jde o počítačové registry EZO a SEZO, jež před listopadem 1989 StB dokončovala. Seznam s vyhledávačem, obsahující jména statisíců lidí, kteří údajně měli co do činění s StB, vyvěsil bývalý disident Stanislav Penc na web www.svazky.cz. Stránky ale zažívají porodní bolesti.


V úterý odpoledne totiž ještě nefungovalo vyhledávání a pár hodin předtím dokonce celý server spadl, protože autoři stránek podcenili zájem lidí.

 

Pro VYHLEDÁVÁNÍ na stránkách klikněte SEM.

 

Informace o databázi a postup vyhledávání najdete TADY a TADY.


Pence ke zveřejnění obsáhlých databází prý přimělo chování Ústavu pro studium totalitních režimů a jemu podřízeného Archivu bezpečnostních složek. Podle Lidových novin je Penc obviňuje z toho, že si monopolizují pohled na historii, zatajují informace a ke zveřejnění vybírají mediálně vděčné kauzy.


Ředitel ústavu Pavel Žáček tuto kritiku odmítl, Penc se navíc podle něj vlamuje do otevřených dveří. Oba uvedené elektronické registry jsou kromě toho podle Žáčka zatíženy chybami.


Penc ale míní, že jeho krok "rozbije monopol ústavu" na hledání v archivech a umožní každému, aby si na internetu zjistil archivní čísla svazků, které StB k nějakému jménu vedla. O ty si pak bude moci požádat v badatelně archivu, a nebude tak odkázán jen na dobrou vůli profesionálních archivářů.


LN napsaly, že kromě agentů bude seznam obsahovat i záznamy o důvěrnících, kandidátech agenta a dokonce i o prověřovaných osobách. Neoficiální takzvané Cibulkovy seznamy z roku 1992 údaje o prověřovaných osobách neobsahují.


Penc podle listu databáze v elektronické podobě již dříve získal od prvního, dnes již mrtvého šéfa slovenského Ústavu paměti národa Jána Langoše.

ČTK, pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.7. | 09:39 Miroslav Kameníček
3
Nevím jestli je dobré, že bude hrabání v této Stbácké špíně, kde je navíc tolik ...
8.7. | 07:11 Jiří Schwarz
0
Nejhorší jsou lidi, co ani k STB nechtěli, tak nejsou evidováni jinde, přestože ...
17.4. | 22:20 Petr Dvořák
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nejvíce se "bonzování" bojí ti, na které je co bonzovat. Pachatelé různých trestných činů, zloději, podvodníci, podnikavci a jiná verbež. Ti si také po převratu coby občané chladili žáhu na estébácích při prověrkách, v rámci tzv. občanských komisí, sami oproti nim majíc trestní ...
9.7. | 09:39 Miroslav Kameníček
3
Náhlasit nevhodný komentář
Nevím jestli je dobré, že bude hrabání v této Stbácké špíně, kde je navíc tolik chyb, možná záměrných. Je už 20 let po sametce, chtělo by to už tlustou čáru a řešit budoucnost. Obávám se že toto přinese víc zla než dobra. Komu a čemu to prospěje? Možná teď při předvolebním boji, s tím už jsou ...
8.7. | 08:46 Miroslav Kameníček
1
Náhlasit nevhodný komentář
rumcajs.1...bonzáci jsou nesmrtelní, ale nestraš
8.7. | 08:30 Miroslav Kameníček
0
Náhlasit nevhodný komentář
ok
8.7. | 07:11 Jiří Schwarz
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nejhorší jsou lidi, co ani k STB nechtěli, tak nejsou evidováni jinde, přestože bonzovali, donášeli,... Viďte, paní sousedko. Jenže STB je už skoro 20 let zrušeno, už nemusíte poslouchat přes plot vše, co se u nás šustne!!!