Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Aktualizováno 11.9. 2012 14:00
Pančované pití zabíjí

Odborník: Někdo šetří a míchá do alkoholu nebezpečný metanol

Alkohol s metanolem - Karel Melzoch
Zdroj: mediafax / oficiální zdroj
Rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch si myslí, že za otravami alkoholem v poslední době je záměna metanolu a etanolu!

Podle rektora Vysoké školy chemicko-technologické Karla Melzocha je za otravami alkoholem v Česku snaha ušetřit - při pálení se nahrazuje dražší etanol za levnější, ale zdraví škodlivý metanol.

Rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch si myslí, že někdo zaměnil dvě podobné látky metylalkohol (metanol – pozn. red.) a ethylalkohol (etanol – pozn. red.). "Rozdíl mezi látkami je nepatrný, ale v účincích na zdraví je velký!“ vysvětlil pro TN.CZ rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch.
 

Anketa

Kde kupujete pálenku?

Hlasovalo 224 lidí.
"Metanol je v podstatě jed. V malém množství není nijak nebezpečný, ve větším množství, jako se například zkonzumovalo v případech na severní Moravě, má ale až smrtelné účinky,“ dodal Melzoch.
 

"Tady v té kauze si nemyslím, že to není problém nějakých pálenek nebo obdobných výrobků – lihovin. Z mého pohledu muselo v tomto případě dojít k naprostému selhání!“ myslí si Melzoch. "Šlo zřejmě o fatální záměnu metanolu a etanolu. Metanol je určen pro chemický průmysl. Někdo v podstatě tyto dvě látky zaměnil a v důsledku toho jsou tyto fatální následky,“ řekl rektor Vysoké školy chemicko-technologické.
 

I když je metanol při větší koncentraci nebezpečný, v pálenkách se přirozeně vyskytuje. "Pokud pálíte slivovici, jablkovici nebo jakýkoliv jiný ovocný destilát, je zde přirozený obsah metanolu. Podle české legislativy je přirozený výskyt v lihovině 1,2 procenta metanolu vůči etanolu. Tady v těch případech ale bylo etanolu o hodně více,“ uvedl pro TN.CZ Melzoch.
 


 

V posledních dnech na otravu metanolu, který se objevil v alkoholu, zemřelo už šest lidí. Dalších několik se otrávilo a v kritickém stavu leží v nemocnici. Poslední případy jsou z dneška, kdy se v příbramské nemocnici ocitl muž, který po vypití vodky z obchodu oslepl. Další dva pacienty přijala ostravská nemocnice. Stav jednoho z nich je velmi vážný.
 


"Jako laik rozdíl mezi etanolem a metanolem příliš nepoznáte, pozná se až při analytice,“ řekl Melzoch.
 

Co je metanol?
 

Metanol se přirozeně v destilátech vyskytuje spolu s etanolem, lihem. Jeho koncentrace bývá minimální. Při nadměrném požití má podobné účinky jako etanol, avšak tělo ho hůře odbourává, může způsobit až slepotu a v horším případě smrt. Nadměrná koncentrace v alkoholických nápojích je způsobena nekvalitně provedenou destilací při výrobě nápoje. V legální palírně by se to ovšem nemělo stát.
 


"Metylalkohol (metanol – pozn. red.) je v podstatě nejjednoduší alkohol. Obsahuje jen jeden uhlík. Etanol je dvouuhlíkový alkohol. Rozdíl v látkách je jen nepatrný, v účincích na zdraví je ale velký,“ upřesnil Melzoch.
 

Podle něj se dokonce při otravách metanolem používá jako první pomoc etanol. Ten totiž působí jako protijed.
 

ppp tn.cz / hmr
Reklama