Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.4. 2010 21:08

ODS i ČSSD: Hrozí nám katastrofa

Nečas, Paroubek
Zdroj: TN.cz
ODS i ČSSD straší dopadem vítězství ve volbách toho druhého na českou ekonomiku.

ODS a ČSSD se svých na čtvrtečních tiskových konferencích vyjadřovaly k ekonomické situaci Česka. Podle jejich prognóz čeká zemi při zvolení té druhé strany ekonomická katastrofa.

ODS předpověděla, do jaké situace by se ČR dostala, kdyby ve volbách zvítězila ČSSD. "Státní dluh by dosáhl 72 procent HDP, roční úroky by přesáhly 130 miliard korun, koruna by oslabila na 36 korun za euro a reálná hodnota důchodů by poklesla na 6500 korun měsíčně," uvedl předseda strany Petr Nečas.

 

"Vystoupení Petra Nečase je jen doklad nezodpovědnosti ODS, která jen straší lidi a ohrožuje svými prohlášeními i veřejné finance," řekl Jan Mládek, ekonom sociálních demokratů. Dodal, že největší nárůst státního dluhu proběhl v 90. letech za vlády ODS.

 

ČTĚTE TAKÉ:

SROVNÁNÍ: Před minulými volbami dominoval Jandák a ODS, teď John a ČSSD

 

Podle Mládka pozdější vlády ČSSD pouze zviditelnily ukryté dluhy například v České konsolidační bance.

 

Strany straší Řeckem a snížením ratingu

 

"Problém bankrotu se dosud jevil jako nějaké vzdálené strašidlo, ale na příkladu Řecka můžeme vidět, jak snadno k něčemu takovému může dojít," uvedl Petr Nečas (ODS).

 

 

 

"Je zajímavé, že strana, která v době, kdy jsme varovali před krizí, křičela, že šíříme poplašnou zprávu, dnes říká jen bankrot, bankrot, bankrot," řekl europoslaec Jiří Havel (ČSSD).

 

 

ČTĚTE TAKÉ:
 

  

Podle Martina Kocourka, ekonomického experta ODS, stouply úrokové sazby řeckých dluhopisů s desetiletou splatností až k 11 procentům. Následně bylo touto krizí postiženo i Portugalsko, u kterého se úrokové sazby vyhouply k šesti procentům. "Je to důsledek zhoršení ratingu obou těchto zemí. Výsledek je, že euro začalo oslabovat vůči dolaru a české ministerstvo financí se dokonce rozhodlo odložit emisi dluhopisů denominovaných v eurech," vysvětlil Kocourek.

 

"Rád bych dodal, že já i Jiří Havel jsme pověřeni jednat s ratingovými agenturami, a pokud bychom vystupovali jako Petr Nečas, náš rating by se už dávno zhoršil," uvedl Mládek (ČSSD).

 

Člen Ekonomické skupiny expertů (ESO) a bývalý zástupce ČR u Světové banky Miroslav Zámečník doplnil, že české dluhopisy jsou na tom zatím dobře, ale v současné době budou všechny země podrobně zkoumány, a pokud by ČR nepředložila rozpočet na příští rok s deficitem minimálně o půl procentního bodu nižším než letos, mohlo by to vést ke značným problémům.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident EU vyloučil, že by Řecko muselo vyhlásit bankrot

 

Zámečníkem uvedený údaj odpovídá deficitu 4,8 procenta, který je uveden v konvergenčním programu, který vláda odeslala do Bruselu. Cíl ODS je však nepoměrně ambicióznější. "My chceme na příští rok předložit rozpočet s deficitem 3,6 procenta," uvedl Kocourek.

 

Nečas ho doplnil, že nyní je doba na fiskální disciplínu, protože kroky, které země učiní sama ze své vůle, jsou finančními trhy hodnoceny nepoměrně pozitivněji než kroky vynucené mezinárodními institucemi, jako je Mezinárodní měnový fond či Evropská centrální banka.

 

Promarněné peníze z EU


Podle Jiřího Havla (ČSSD) je největším hříchem ODS, že promarnila čerpání evropských fondů. Česká republika mohla čerpat až 350 miliard korun, ale čerpala pouhých 100 miliard, dodal Havel.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Evropské peníze možná do škol nedorazí. Kvůli poslancům

 

"Z těch 100 miliard šla většina do stavebnictví na projekty bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka, minimum do školství, a vůbec nic do sociální oblasti, kterou měl na starosti pan Nečas," řekl Jiří Havel, který dále kritizoval, že ODS zrušila investiční pobídky zavedené sociálními demokraty, které do ČR dostaly řadu zahraničních firem, přivedly výzkum a vytvořily nová pracovní místa.

 

Kde vzít na zaplacení dluhů?

 

Jako konkrétní kroky na řešení současné rozpočtové situace České republiky ČSSD navrhuje zavedení progresivního zdanění fyzických osob, protože je jedno z nejnižších v Evropě. "Počítali jsme zdanění nejvyšších příjmových skupin, které je u nás skutečně jedno z nejnižších, protože odvody na pojistné jsou zastropované, a proto má daň degresivní průběh, v čemž je ČR naprosto unikátní," tvrdí Havel.

 

Od vyšší daňové progrese si ČSSD slibuje příjem pět miliard korun. Dále chce zvýšit daň z příjmu právnických osob o dva procentní body, což má přinést dalších deset miliard. Další peníze by sociální demokraté získali vyšším zdaněním tabáku a alkoholu, z něho by získali šest miliard, zvýšili by dividendu z ČEZ (10 miliard) a zamezili by daňovým únikům. Celkem chce ČSSD zvýšit příjmy o 41 miliard korun.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Janota hájil progresivní daň a pohrozil odchodem

 

Na výdajové stránce ČSSD počítá jen dorovnáním mateřské, proplácení prvních tří dnů nemoci, společné zdanění manželům 13. důchod a zrušení poplatků u lékaře.

 

"Celková bilance je plus 22,5 miliardy korun," shrnul sociálně demokratické návrhy Havel.

 

ODS vyzvala ministry, které nominovala do úřednické vlády, aby plně podpořili ministra financí Eduarda Janotu v realizaci dalších úsporných opatření pro letošní rok.

mra tn.cz / Mediafax
Reklama