Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.11. 2009 16:39

Na věky vyhráno nemáme, řekl Klaus. Pískot i podpora

Zdroj: TN.cz

Politici, bojovníci za svobodu i obyčejní lidé si připomínají dvě významná výročí českých dějin.

Lidé si připomínají události roku 1989 i 1939. 17. listopadu 1939 němečtí okupanti zavřeli české vysoké školy a zatkli na dva tisíce studentů, mnoho z nich následně popravili.

 

Listopadové výročí začátku takzvané sametové revoluce si připomněli rovněž politici. Bývalá hlava státu Václav Havel a další politici vystoupili na konferenci ke konci totality v Senátu. V chrámu svatého Víta se konala mše k listopadovým událostem.

Svíčky a věnce na Národní třídě
Zdroj: Martin Hlavács V podloubí na Národní třídě lidé zapalují svíčky.


Památku studentů a hlavně Jana Opletala, jehož smrt německé represe odstartovala, uctili lidé před Hlávkovou kolejí v Praze. Na setkání promluvil i prezident Václav Klaus.


“Nemyslím, že se k nám vrátí hitlerovský nacismus. Ale bylo by chybou si myslet, že máme na věky vyhráno," řekl v projevu Klaus. Celý PROJEV Václava Klause ČTĚTE ZDE.

 

Na Národní třídě pak uvítalo prezidenta nespokojené pískání i oslavné skandování jeho jména. Hvízdání Klausových odpůrců bylo během prezidentova příchodu ohlušující. Někteří lidé vykřikovali, že prezident znesvěcuje památník a nemá zde co dělat.

Klausovi odpůrci nesli vlajky Evropské unie či transparenty s nápisy jako "Klaus není náš prezident - studenti 89" nebo "Venouše do koše". Na vše dohlížela policie. Ve střehu byla i prezidentova ochranka. Strážníci museli uvolňovat Klausovi cestu při odchodu od památníku studentské demonstrace ze 17. listopadu 1989.

Klaus pak přiznal, že čekal daleko ostřejší přijetí. "Drtivá většina byla na mé straně, to snad nikdo nemůže popřít," uvedl. To, že lidé mohou svobodně pokřikovat na politiky a policie ani nikdo jiný jim v tom nebrání, je výraz demokracie a prezidenta to těší. Mrzí ho od některých občanů, kteří by měli oslavovat svobodu, že tak nečiní a pořád situaci vyhrocují. "Doporučuji: Radujme se z toho, co se před dvaceti lety stalo," uzavřel Klaus.

Svíčky na Národní třídě
Zdroj: Mediafax Primátor Prahy Pavel Bém položil věnce před Hlávkovou kolejí.

Už před desátou hodinou se o rozruch postaral mladík, který přišel s cedulí s nápisem spojujícím prezidenta Klause s ruskou ropnou firmou.

 

V místech, kde komunistická bezpečnost před 20 lety zastavila studentský průvod, se od rána hromadí věnce a lidé zapalují svíčky. Věnec dopoledne položil například předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Přišel také předseda ODS Mirek Topolánek, který vzal s sebou i malého syna Nicolase.

 

"Demokracie v Česku po 20 letech ještě není ukotvená. Je třeba sázet na mladé lidi a pracovat s nimi, protože jsou šancí pro tuto zemi," řekl předseda ODS Mirek Topolánek, když položil květiny a zapálil svíčku u památníku studentské demonstraci ze 17. listopadu 1989 .

"Víc než kdykoli předtím za těch 20 let cítíme, že země je ještě nezralá, že demokracie tady zdaleka není tak ukotvená, jak bychom si přáli. Že svoboda je květinka, kterou je nutno zalévat," prohlásil Topolánek.

 

Společně s prezidentem položili věnce k památníku také premiér Jan Fischer a pražský primátor Pavel Bém. "17. listopadu je pro nás pieta. Díky pádu komunismu tu máme svobodu a nežijeme v autoritářském režimu. Musíme ale respektovat menšinové názory, na které mají studenti právo. Neměli bychom jim ale přikládat velkou pozornost," řekl Bém.

 

 

Odpoledne na Národní třídu dorazil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Lidovci si dvacáté výročí sametové revoluce připomněli ráno v katedrále sv. Víta, kde se konala mše Dvacet let nesvobody v katedrále sv. Víta, kterou celebroval biskup pražský Václav Malý.

 

Havel dostal medaili

 

Exprezident Václav Havel převzal na konferenci Cesta z okovů, kterou pořádá Senát k 20. výročí pádu komunistického režimu, pamětní medaili Senátu za zásluhy o boj za demokracii a lidská práva. Havel ve svém projevu přednesl několik desítek jmen osob, které se o demokracii zasloužily.

 

Exprezident připomněl nejen činnost disidentů, ale také takzvaných prostých dělníků demokracie, kteří opisovali samizdatové texty, pořádali domácí sezení nebo předávali důležité informace. Havel vzpomněl taktéž statečné osoby v exilu, které v podstatě navázaly na exilové bojovníky.

 

Karel Bartošek, Jan Beneš, Egon Bondy, Vlado Čech, Petr Čepek, Viktor Dobal, Pavel Dostál, Jindřiška Hrušková, Olga Havlová, Vladimír Holan, Bohumil Hrabal, Josef Kemr, Zora Jesenská, Jan Patočka, Jan Palach, Vladimír Říha, Jiří Ruml jsou jen některá jména, která Havel ve svém projevu zmínil.

 

Na Staroměstské náměstí se vrátili veksláci a bony

 

Na Staroměstské náměstí se na jediný den vrátili veksláci. Na akci s názvem Je nám dvacet, kterou při příležitosti úterního výročí dvaceti let od pádu komunismu uspořádala agentura Taiko ve spolupráci s pražským magistrátem, si lidé mohli pořídit bony, ale i vychutnat pivo za 2,90 koruny. Nebo klobásu za 6,50 koruny. Kdo se chtěl lacině občerstvit, si však musel pospíšit - po půlhodině se totiž ceny vrátily zpět k aktuálním hodnotám.

 

Kde se bude v Praze manifestovat se můžete podívat TADY:

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

- Česko slaví pád komunismu. V Praze omezená doprava

- Staromák ovládli veksláci. Pivo za 2,90

- VÝROČÍ REVOLUCE: vše, co vás zajímá

- Dělnická strana táhne Prahou. Potyčky s policií

 

gib tn.cz / ČTK