Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2012 10:31

Otřesné! Tyto řetězce LŽOU o datech spotřeby potravin

Obchodníci v Česku ve velkém přelepují na potravinách data uvádějící, do kdy je bezpečné je jíst. Vyplývá to ze zjištění kontrolorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Svorně šidí Tesco, Albert, Billa i Kaufland.

Inspektoři při běžných kontrolách našli v prodejnách po celé zemi potraviny nabízené s prošlým a manipulovaným datem spotřeby. Původní data použitelnosti zjistila SZPI kontrolou dokumentace a původních balení a etiket.
 

"Vzhledem k předcházejícím zjištěním o manipulaci s datem použitelnosti nebo dobou minimální trvanlivosti jsme věnovali zvýšenou pozornost kontrolám zboží, které je krájeno nebo děleno přímo v prodejnách," uvedl mluvčí SZPI Michal Spáčil.
 

Při posledních kontrolách neprošly především velké obchodní řetězce, které si v disciplíně šizení a podvádění zákazníků opravdu směle konkurují. Co v nich inspektoři odhalili?
 

Albert
 

Supermarket Albert (Ahold) v Jablonci nad Nisou prodával týden prošlý třicetiprocentní eidam cihlu a sýr Blaťácké zlato. Prodejci u obou výrobků přelepili původní datum použitelnosti etiketou "sleva – 50 %, blíží se datum spotřeby. Původní datum spotřeby přitom bylo 16.2., na prodejně se ale nějakým kouzlem změnilo na 22. 2.
 

Albert s daty použitelnosti šachoval i v Praze, kde SZPI odhalila přelepené balené sýry, na kterých byla dokonce viditelná plíseň. Sýry se nacházely v samoobslužném chladicím pultu v úseku lahůdek.

 

PSALI JSME:

Inspekce odhalila plesnivé sýry v supermarketu Albert
 

Billa
 

V Bille ve Veselí nad Moravou pro změnu firma prodávala lidem prošlý Řáholecký salát. Několik kilogramů této pochoutky, jejíž skutečné datum spotřeby bylo 11. února, se najednou údajně smělo jíst až do 16. února.
 

Kaufland
 

V provozovně Kaufland v Blansku inspekce zakázala prodej téměř 25 kilogramů sýrů. Sýry byly krájeny z původních balení, označených odpovídajícím datem použitelnosti či dobou minimální trvanlivosti a po nakrájení bylo zboží opatřeno novými etiketami, na nichž však byla uvedena doba pro spotřebu výrazně delší.
 

Jednalo se o sýry Paladin, Excelent zelený pepř, Excelent uzený sýr s česnekem a Kamadet. Datum spotřeby Kaufland natáhl až o šest dní.
 

Tesco
 

Pozadu nezůstaly ani supermarkety Tesco. V prodejně v Držovicích zaměstnanci velkoryse prodloužili trvanlivost loveckému sýru s česnekem a v Tachově vydávali za čerstvou několik dní prošlou krůtí šunku standard, šunku Zvonařku "nejvyšší jakost“ a datum spotřeby přelepili ještě u pár kilogramů sýrů Mild Red Cheddar a feferonového salátu.
 

Podobné praktiky nalezneme i u malých prodejců a používají se i další otřesné triky, jak udržet zboží zdánlivě čerstvé.
 

"Majitel potravin nás v sobotu před začátkem směny často nutil rozložit týden staré bochníky chleba na zem, přikrýt je igelitem a pak se po nich procházet. Byly pak měkčí. Museli jsme také okrajovat zelené konce salámů," řekla agentuře Mediafax prodavačka soukromých potravin z Berounska. Žena praktiky panující v obchodě nevydržela a raději změnila zaměstnání…


 

hel TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.2. | 18:18 kookta
6
Víte, v čem to vůbec je? Není to o tom, že by Češi chtěli prodávat staré a ...
17.2. | 11:44 Jára Moravetz
-4
podvody byly, jsou a budou. Je třeba se mít pořád na pozoru. Co se kvality ...
18.2. | 09:54 hondarr6
3
Náhlasit nevhodný komentář
Zerem same sracky a stat tak necha.
17.2. | 20:23 Karel Zahrobsky
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jak příznačné je má přezdívka, když v TESCU prodávají salát s mrtvým ptákem. Domnívám se, že polovina výrobků je zkažená. TO BY NEŽRAL ANI PES! Máme málo peněz, tak nám nezbývá nic jiného než kupovat ty ŠMEJDY zkažený.
17.2. | 20:17 Karel Zahrobsky
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jak příznačné je má přezdívka, když v TESCU prodávají salát s mrtvým ptákem. Domnívám se, že polovina výrobků je zkažená. TO BY NEŽRAL ANI PES! Máme málo peněz, tak nám nezbývá nic jiného než kupovat ty ŠMEJDY zkažený.
17.2. | 19:58 kookta
-2
Náhlasit nevhodný komentář
právě v novinách: selhání jednotlivce, byli za to finančně sankciovány, je mi ztoho na b...í
17.2. | 18:33 Pavel Mašek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tyto podvody řetězců jsou známy již od jejich příchodu na náš trh. To, že se to neustále vynáší na světlo, to že se stále poukazuje na chyby a závady v prodeji je pro řetězec horší než milionová pokuta od státních orgánů. Je to super věc. Horší je situace v malých , soukromých obchodech. Tam se ...
17.2. | 18:18 kookta
6
Náhlasit nevhodný komentář
Víte, v čem to vůbec je? Není to o tom, že by Češi chtěli prodávat staré a hnusné potraviny, je to o tom, že lidi nad nimi tzv. zaměstnavatelé to po nich přímo nevyžadují, jelikož chtějí být z obliga kdyby se na to přišlo, aby to měli na koho svést, ale snaží se minimalizovat ztráty a to znamená, ...
17.2. | 16:42 Věra Kracíková
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ano je to pravda!!!Taky jsem dělala na úseku lahůdek ve SPARU a musely jsme přebalovat denně sýry,označovat novou etiketou s jiným datem spotřeby.Už tam napracuji,nemohla jsem se dívat na ten hnus.Od té doby tyto sýry nekupuji nikde,protože je to všude stejné.Radši si dám ukrojit z celé cihly a to ...
17.2. | 15:35 hus31
5
Náhlasit nevhodný komentář
Myslíte si někdo,že když tu budou jen čeští dodavatelé,že to bude úplně super? I čeští obchodníci budou chtít vydělávat, zvlášť kdyby tu neměli žádnou konkurenci.Letěli by s cenami nahoru tak, že by se nám protáčely panenky.Řetězce jsou třeba špatná konkurence,ale přece jen to je konkurence.A kdo ...
17.2. | 15:20 christian georgiu
1
Náhlasit nevhodný komentář
eště tam chybí interspar pracoval jsem tam a vím jak to chodí :-P
17.2. | 12:30 rotwailer64
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Zdravím,nevím sice kolik Vám je let(howgh1)ale podle toho co znáte předpoládám že přes 100 určitě.To podle Vašich informací zde uváděných.Zrovna nedávno psali o jogurtech že jsou stejné kvality jako před 20 lety.Takže jogurtů bych se zastal.