Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.2. 2014 15:32
Nekvalifikovaní pedagogové

PANIKA NA ŠKOLÁCH: 17 tisíc učitelů nemá kvalifikaci, 7 tisíc jich bude muset odejít!

Třída
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Kvůli nedostatečné kvalifikaci by mělo koncem roku odejít ze školství 7000 učitelů, v některých krajích dosahuje nekvalifikovanost až 30 procent. Nejhorší je situace na Karlovarsku a u učitelů odborných předmětů.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) bije na poplach. V případě naplnění černého scénáře totiž hrozí kolaps školství, ze škol totiž bude muset odejít až 7 tisíc učitelů! Celkem je bez potřebné kvalifikace 17 tisíc kantorů. Ministr pro některé skupiny kantorů zvažuje výjimky. Chce také pro učitele vypsat mimořádné kurzy na pedagogických fakultách.
 

"Čísla jsou horší, než jsem čekal," připustil Chládek. Původní odhady mluvily o 11 až 13 tisících učitelů bez potřebné kvalifikace, což je asi deset procent všech vyučujících na základních a středních školách. Nedostatečnou kvalifikaci má ale celých 17 tisíců učitelů. Z toho jich však 6 tisíc zahájilo studium a další 4000 jej zahájí během letošního roku.
 

Právě zahájení studia do konce tohoto roku ukládá zákon jako podmínku, aby nekvalifikovaní vyučující mohli ve školách zůstat. Na dodělání kvalifikace měli učitelé deset let. Výjimku zatím mají jen kantoři starší 60 let a ti, kteří k 1. lednu 2005 měli nejméně 15 let praxe ve škole.
 

Odchod ze škol hrozí zhruba 2500 učitelů z prvního stupně základních škol, 1700 z druhého stupně a 2300 učitelů ze středních škol. Problém je zejména u učitelů odborných předmětů, což bývají třeba vystudovaní inženýři, ale bez pedagogického vzdělání. Právě učitelé odborných předmětů, ale třeba i učitelé cizích jazyků, by mohli dostat časově omezenou výjimku ohledně doplnění vzdělání.
 


"Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, pak v Ústeckém, Středočeském, v Praze a v Libereckém kraji," uvedl Chládek. Vysvětluje si to tím, že zejména v Karlovarském kraji je celkově malý podíl vysokoškoláků a kantoři tam navíc nemají dostupné kvalifikační vzdělávání. V Praze a ve středních Čechách prý zase mají vystudovaní pedagogové víc příležitostí najít si práci za lepší plat než ve školství.
 

"Kdyby nám skončili všichni, tak to může ohrozit chod škol," upozornil ministr. Příští týden proto bude jednat se školskými odbory a děkany pedagogických fakult.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Americký učitel doma schovával stovky hadů a krys. Prozradil ho zápach

Gympl: Drogy ve škole! Učitelé musí na preventivní testy

tn.cz / ČTK / hmr
Reklama