Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.3. 2010 17:23

Paroubek dopisem vábí ODS na post ministra po Kocábovi

Jiří Paroubek
Zdroj: Mediafax
Jiří Paroubek nepožaduje další křesla ve vládě pro ČSSD.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek navrhl premiérovi, aby agendu po ministrovi pro lidská práva Michaelu Kocábovi převzal člen vlády nominovaný ODS.

Podle Paroubka by bylo lepší, kdyby rezort převzal sám premiér, napsal šéf ČSSD v dopise Fischerovi, který v sobotu poskytl tiskový odbor ČSSD.


"Za zcela logický postup pokládám, že budete postupovat - jako premiér úřednické vlády – analogicky jako v případě ministerstva životního prostředí a pověříte na zbývající čas této vlády výkonem ministra pro lidská práva a národnosti jiného člena vlády nominovaného za ODS," napsal Paroubek premiérovi. Tím by se podle něj obnovila rovnováha.

 

ČTĚTE TAKÉ: VIDEO: Klaus popřál Nečasovi štěstí. Vládní změny nechce


"Za lidsky, politicky i eticky optimální řešení bych považoval, kdybyste navrhl prezidentu republiky, že tuto funkci budete vykonávat Vy sám," dodal Paroubek.


Kritika zelených


Předseda sociální demokracie premiérovi rovněž napsal, že kabinet považuje v současnosti za nejstabilnější prvek české politiky a postup SZ pokládá za nevyzrálý a nezodpovědný. Trojstranné jednání předsedů ODS, ČSSD a premiéra nepokládá za účelné, pokud na něm Fischer bude trvat, Paroubek se podle svých slov zúčastní.


Možnost, že by Fischer převzal agendu po Michaelu Kocábovi, podpořil v sobotu i prezident Václav Klaus po jednání s premiérem. Apeloval na politiky, že změny vlády je těsně před volbami nezodpovědná.


SZ svou podporu Fischerovu kabinetu odvolala, jí nominovaní ministři ve vládě končí. Ministr životního prostředí Jan Dusík odstoupil kvůli tomu, že od premiéra necítil podporu v otázce modernizace elektrárny Prunéřov, nahradil ho ministr zemědělství Jakub Šebesta. Ministr pro lidská práva Michael Kocáb oznámil, že demisi podá v pondělí. ODS protestuje proti posílení vlivu ČSSD v původně neutrální vládě, nový volební lídr občanských demokratů Petr Nečas oznámil, že ODS by mohla svou podporu odvolat také.

tn.cz / Mediafax