Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.8. 2010 21:34

Paroubek: Rath by měl vést ČSSD. Hašek: Pohřbil by ji

Zdroj: TV Nova

Středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath by měl podle bývalého předsedy strany Jiřího Paroubka zvážit kandidaturu na post předsedy strany. S tím nesouhlasí hejtman Michal Hašek.

Rath je kvalitní a koncepční osobnost, která je pro ČSSD užitečná, řekl bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek v nedělních Otázkách Václava Moravce na České televizi.

 

"Je to člověk s koncepčním myšlením. Já jsem dost dobře nechápal ty útoky, které na něj byly," uvedl expremiér s tím, že Rath byl a je člověk pro ČSSD velmi záslužný. Středočeský hejtman přitom podle něj nemusí kandidovat do vedení strany nutně již příští rok na jaře, kdy pořádá ČSSD celostátní sjezd. Výhledově by o tom ale měl určitě uvažovat.

 

Hašek Paroubka kritizoval

 

Jihomoravský hejtman a poslanec Michal Hašek (ČSSD) se ohradil proti vizi bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, že by se středočeský hejtman David Rath (ČSSD) mohl stát novým šéfem strany. Politický styl Paroubka a Ratha je přesně to, co voliče odrazuje, zdůraznil Hašek.

Hašek konstatoval, že pokud Paroubek vidí Ratha ve vedení strany jako legitimní politickou alternativu budoucnosti ČSSD, pak je evidentní, že se jejich názory diametrálně rozešly.

"Myslím, že lidé právě pro takový politický styl nepřišli v květnových volbách ČSSD podpořit či dokonce volili jiné politické subjekty," uvedl.

 

Paroubek kandidovat nebude

 

Paroubek zároveň odmítl spekulace, že by on sám o křeslo předsedy strany znovu usiloval. Za žertovné označil také informace médií, že jeho manželka Petra hodlá kandidovat na místopředsedkyni strany.

 

Úřadujícího lídra ČSSD Bohuslava Sobotku i šéfa Asociace krajů ČR a jihomoravského hejtmana Michala Haška označil za kvalitní kandidáty na předsedu ČSSD. Utkat se podle něj ale měli o tento post již před říjnovými volbami. Půlroční soupeření jim podle něj uškodí. Situaci navíc může znepřehlednit vyrojení řady dalších kandidátů.

 

Absurdní připadá Paroubkovi ohlášená kandidatura na předsedu od poslance a exministra vnitra Martina Peciny (ČSSD). "Pan Pecina je člověk zajímavý svým osobnostním uspořádáním. Ta jeho kandidatura je ale spíše jeho osobní sen," řekl.

 

Bezvládí v ČSSD stranu poškozuje

 

Trvající bezvládí v ČSSD, respektive Sobotkovo vedení, které není potvrzeno stranickým sjezdem, partaj podle Paroubka poškozuje. "Čím déle bude trvat stav, že ČSSD nebude mít jasné vedení, tím lépe pro vládní koalici," uvedl s tím, že nejasnost, kdo vlastně bude lídr strany, nevzbuzuje u voličů důvěru.

 

Jasného favorita na předsedu doposud sám nemá. "Člověka, který přijde s vizí, která bude pozitivní, rozvojová a nebude ustrašená, takového člověka si umím představit, že bych podpořil," shrnul Paroubek.

 

Volební kampaň by měla být realističtější

 

Expremiér také doporučil sociálním demokratům, kteří nyní připravují volební kampaň, zvláště pak volebnímu manažerovi Janu Hamáčkovi, aby byli realističtější. Ohradil se také proti trvajícímu obviňování své osoby a bývalého volebního manažera Jaroslava Tvrdíka z malého zisku hlasů ve sněmovních volbách. "Myslím, že by se měli soustředit zvláště na vládu a na opoziční politiku," kritizoval Paroubek sociální demokraty, kteří jsou podle něj zvyklí shazovat všechny bývalé předsedy.

 

Udělil také rady, na co by se volební tým měl soustředit. "Zaměřil bych se zvláště na voliče z pevného jádra, protože o ty půjde ve volbách," řekl a dodal, že tito voliči by rozhodně neměli být znejišťováni vnitrostranickými střety.

 

Paroubek: Čtenost mého periodika bude vyšší než má Respekt či Reflex

 

Paroubek podle svých slov hodlá vykonávat mandát poslance, učit na zahraniční vysoké škole, zapojit se do aktivit socialistické internacionály a vést internetové periodikum. Podle čtenosti vlastních blogů odhaduje, že jeho internetové médium by mohlo mít kolem 20 až 30 tisíc čtenářů. "To ani Respekty a Reflexy, nebo jak se všechny tyhle plátky jmenují, ani nemají," uzavřel.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax