Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.1. 2012 15:56

Předpověď na rok 2012: V srpnu bude mrznout!

Plánujete lyžařskou dovolenou? Kdy na hory vyrazit aby byla alespoň nějaká pravděpodobnost, že bude sníh? A kdy si v létě naplánovat dovolenou? Důležité informace se dozvíte v naší velké roční předpovědi počasí.

Průběh letošní zimy je pro vášnivé lyžaře zatím jen velkým zklamáním. Podle dlouhodobé předpovědi by nejvíce sněhu mělo napadnout na přelomu února a března. První jmenovaný měsíc bude také nejproblémovější pro řidiče, na silnicích totiž hrozí náledí a ledovka. Nastínila průběh zimy meteoroložka Meteopressu Dagmar Honsová.

 

Na dovolenou vyražte buď v druhé polovině května nebo v období od 12. -21. července a 20.-29. srpna. Nejvíce bouřek přinese červen.

 

Lyžařská sezona 2012 začne v polovině listopadu a Vánoce budou opět na blátě.

 

"Prudký déšť, vichřice, orkány husté sněžení či extrémní vedra přicházejí nejčastěji o víkendu," prozradila meteoroložka.

 

Leden

 

První měsíc bude nejchladnějším měsícem v roce – nejnižší teploty vzduchu zpravidla naměříme v období od 10. do 20. ledna, kdy při zmenšené oblačnosti a na sněhové pokrývce může rtuť teploměru klesat až pod -15 °C. I v nižších polohách v tomto období zpravidla převažují ledové dny tj. s celodenními mrazy.

 

První měsíc roku nabízí nejvíce dnů se sněžením v nižších a středních polohách z celého roku – 10 až 15 dnů, přitom sněhová pokrývka leží v nížinách v průměru 12 až 14 dnů.


Únor

 

Během února se rychle začínají prodlužovat dny, což je znát i na narůstající síle slunečních paprsků a tím rychlému nárůstu teploty vzduchu v druhé polovině měsíce, kdy se už budou průměrné denní teploty pohybovat kolem +2 °C. V nižších a středních polohách musíme počítat se srážkami mrznoucími nebo smíšenými a na silnicích se tak bude vytvářet ledovka nebo náledí.

 

První polovina měsíce přinese převážně větrné dny, což je spojeno s přechody jednotlivých frontálních systémů v čerstvém západním proudění. V kombinaci sněhových přeháňěk, se kterými musíme počítat v nižších a středních polohách až ve 12 dnech, se poté tvoří sněhové jazyky. Největší zima v tomto měsíci nejčastěji bývá v období od 5. do 12. února.

 

Na přelomu února a března leží v horských oblastech nejvíce sněhu z celého roku a podmínky pro lyžování jsou ideální. V nížinách se datum posledních sněhových přeháňek pohybuje kolem 20. března.

 

Březen

 

Březen odstartuje tzv. Matějskou oblevou, která přináší do nížin první vlaštovku jara, v horských oblastech nastane obleva až ve druhé březnové dekádě. V druhé polovině měsíce se budou průměrné denní teploty v nížinách pohybovat až kolem 8 °C.

 

Duben

 

Čtvrtý měsíc nabídne aprílové počasí – rychle se budou střídat jasné dny se zataženými s deštěm nebo přeháňkami. V druhé polovině měsíce se mohou vyskytnout i bouřky.

 

Období tzv. aprílového chladna můžeme očekávat v období od 1. -10. dubna, poté bude docházet k rychlému nárůstu denních teplot, v maximech nejsou vyloučené ani teploty blížící se k letní hodnotě 25 °C. Naopak se bude rychle snižovat vlhkost vzduchu.

 

Květen

 

Květnové počasí bývá naopak stálé a to zejména v období od 16.-28. května, kdy počasí v Evropě střední ovlivňuje rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu, která přináší slunečné dny s letními odpoledními teplotami. Ke konci měsíce se mohou vyskytovat silné bouřky doprovázené krupobitím.

 

Chladnější bude období kolem ledových mužů od 10.-14.5., které s sebou přinese obvykle i vydatnější srážky.


Červen

 

Stálé slunečné počasí často nabízí také červnové dny v období od 16. do 24. Kolem sv. Medarda (8. června) naopak převládá velká oblačnost s deštěm, přeháňkami a bouřkami.

 

Silnými bouřkami, doprovázenými nebezpečnými meteorologickými jevy budou zakončené i slunečné teplé dny, v červnu se tak vyskytne nejvíce bouřek z celého roku, v průměru jich bude 7.

 

Červenec

 

Nejslunečnější dny z celých prázdnin nabízí období od 12. -21. července a 20.-29. srpna. V červenci naměříme nejvíce tropických dnů, zároveň ale červenec přinese i nejvíce dusných dnů. Nejchladnějším obdobím v červenci jsou dny od 1. - 6. července.

 

Srpen

 

Letní měsíce budou nejdeštivějšími z celého roku, přívalové srážky se budou vyskytovat v silných bouřkách, kterých bude rychle ubývat v druhé polovině srpna. Od 20. sprna se budou do Česka vracet přízemní mrazíky a ranní mlhy.


Září

 

Na tzv. dny babího léta se můžeme těšit už od poloviny září a slunečné dny s ranními mlhami, slabým větrem a velkými teplotními rozdíly mezi ranními a odpoledními teplotami vydrží i v první říjnové dekádě.

 

Říjen

 

Poté už začne oblačnosti i srážek přibývat, ke konci října nejsou vyloučené na vrcholcích hor srážky smíšené. Nejteplejším zářijovým obdobím jsou dny od 4. - 9. září, kdy se nejvyšší odpolední teploty zastavují na letních hodnotách.

 

V říjnu se často setkáváme s nejjasnějšími dny z celého roku a to v jeho počátku. V období od 15. do 20. října přijdou teplejší dny v porovnání s těmi předešlými. Závěr října přinese mrazíky a po ránu mlhy.

 

Listopad

 

V listopadu si slunečních paprsků mnoho neužijeme, zejména v nižších polohách bude převládat zataženo nízkou oblačností a mlhavo. K inverznímu charakteru počasí se přidají i zhoršené rozptylové podmínky. V horských oblastech bude od poloviny měsíce ležet sníh, v nižších polohách očekáváme první sněhové vločky kolem 20. listopadu.

 

Prosinec

 

Zatímco počátek prosince přinese sněžení i do nížin, v druhé polovině měsíce očekáváme proměnlivé počasí, převážně s deštěm a Vánoce tak budou v nižších polohách opět na blátě. Ochlazení a návrat pravého zimního počasí přinese opět až úplný závěr roku.


Nebezpečné sopky a méně hurikánů ve světě

 

Podle Honsové by ve světě nemělo být počasí příliš extrémní, co se týče počtu a síly tropických cyklon v jednotlivých částech světě, alespoň pokud jde o srovnání s lety minulými.

 

Evropa by se však měla připravit na možné probuzení sopek na Islandu, v Itálii či v Řecku.

 

Hurikánová sezona v Atlantiku se datuje od 1.června do 30. listopadu,  letošní počet hurikánů by měl být nižší než v roce 2010. Na tajfuny se musí  opět připravit jihovýchod Asie, na cyklony Indie a Austrálie se musí připravit na Willi-Willi.


Dlouhodobá předpověď Dagmar Honsové stojí na interpretaci statistik z posledních deseti let. Jejich úspěšnost je něco přes 50 procent.
 

tn.cz / Mediafax

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

8.1. | 10:45 pes3k
4
Navíc paní Honsová NENÍ METEOROLOG, ale díky tomu, že Nova nemohla najít ...
2.1. | 20:01 stroblicek
-1
Vědí ho..o jak bude za 3 dny,natož jak bude na jaře a v létě!!!
8.1. | 10:45 pes3k
4
Náhlasit nevhodný komentář
Navíc paní Honsová NENÍ METEOROLOG, ale díky tomu, že Nova nemohla najít skutečného meteorologa, který by na obrazovce říkal nesmysly, tak vybrali hloupou husu, která se ještě více zesměšňuje tím, co publikuje pod svým jménem. Hrůza
8.1. | 10:43 pes3k
2
Náhlasit nevhodný komentář
Vážení, hlavně tomu prosím nevěřte. Je to absoulutní blábol, stejně jako celá TV Nova a z fyzikálního hlediska je to prostě nemožné. Paní Honsová je ve skutečnostii Kráva a měla by raději péct vdolky a nekazit práci skutečným meteorologům. A TV Nova bych vzkázal, aby z lidí nedělala takové pitomce. ...
4.1. | 15:29 Veronika Rusičová
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pche a to jí mam věřit neví jak bude zítra natož jak bude celej rok
3.1. | 12:23 ponko
1
Náhlasit nevhodný komentář
co se rozčilujete v červnu koupím sáňky s pořádnou slevou
3.1. | 09:38 jiří novotný
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nevíte jak bude zítra natož v srpnu!!! Jo statistika nuda je má však svoje údaje!!!
3.1. | 07:45 Miroslav Hanko
1
Náhlasit nevhodný komentář
Paní Honsová se pravděpodobně ještě nachází v deliriu.
2.1. | 21:41 zuzik88
1
Náhlasit nevhodný komentář
Já vím jak bude v srpnu,ve dne zataženo a v noci roztaženo.
2.1. | 20:58 Tomáš Jelínek
0
Náhlasit nevhodný komentář
všeobecné bláboly sesmolené z dlouhodobých pozorování,takových předpovědí sestavím za dvacku pětatřicet!!!
2.1. | 20:41 josvok
0
Náhlasit nevhodný komentář
souhlasim.honsovou upalit jako carodejnici,kdyz dokaze predpovidat pocasi na rok dopredu.a to ja zase dokazu predpovidat,kdy budu mit v roce 2012.prdiky.ty ja mam prubezne cely rok.a je to daleko presnejsi predpoved,nez vestit,ze v srpnu budou prizemni mraziky.pani honsova,same kecy.
2.1. | 20:32 zuzik88
0
Náhlasit nevhodný komentář
A příjde taky v srpnu Mikuláš?Bude -15 a 2metry sněhu.To jsou opravdu velmi trefná předpověď.Paní Honsová ať píše kuchařky.