Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Publikováno 24. 1. 2014
Spor o tunel

Pokračujte ve stavbě Blanky, přikázal rozhodčí soud Metrostavu. Praha musí platit

Tunel Blanka
Zdroj: isifa/MAFRA/MICHAL ŠULA
Ilustrační foto

Stavební firma Metrostav musí obnovit práce na tunelovém komplexu Blanka. Praha má povinnost za tyto práce zaplatit, vyplývá z předběžného rozhodnutí, které dnes vydal rozhodčí soud. Podle předběžného vyjádření soudu jsou smlouvy mezi Metrostavem a Prahou platné.

Rozhodčí soud v kauze tunelu Blanka vydal předběžné opatření, stanovisko soudu ale zatím není konečné. Další soudní stání bude na začátku března. Rozhodl tak, že Metrostav musí obnovit práce na Blance a Praha má povinnost za práce zaplatit.
 

"Výsledek jednání považuji za úspěch," řekl pražský radní Jiří Nouza (TOP 09). "Soud uložil Metrostavu povinnost pokračovat ve stavbě tak, aby se předcházelo škodám," uvedl. Práce by měly být zahájeny nejpozději do šedesáti dnů. Zároveň Praha musí za provedené práce platit, a to vždy nejpozději do 21 dnů.
 

Spor se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav v prosinci stavbu tunelu přerušil. Důvodem jsou především neproplacené faktury za 2,155 miliardy korun. O proplacení této částky zatím soud nerozhodl. Praha podle politiků peníze na tunel má, obává se ale neplatnosti smluv s Metrostavem. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit.
 


Blanka, která vyjde Prahu zhruba na 36 miliard korun, měla původně sloužit řidičům už v roce 2011. Termín se později odsunul na jaro 2014, nyní primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) mluví o konci léta. Za právní služby kvůli sporu Praha zaplatí přes 22 milionů korun.

tn.cz / ČTK