Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.9. 2009 21:06

Filip trvá na Dolejšově odchodu. Lidovecký sekretář se kaje

Zdroj: TV Nova

Předseda komunistů Vojtěch Filip rezignuje, pokud Jiří Dolejš a Čeněk Milota neodstoupí z funkcí ve Sněmovně a straně. Vře to i u lidovců.

Pokud místopředsedové zapletení do kauzy kolem loterijního zákona nerezignují na své funkce při úterním zasedání výkonného výboru KSČM, předseda strany Vojtěch Filip chce odejít z čela strany. Řekl to v neděli v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.


Více si o kauze, která rozhýbala politické dění, přečtěte zde.


"Jiří Dolejš by měl vysvětlit své chování výkonnému výboru strany a rezignovat na funkci. Pokud tak neučiní, výkonný výbor rozhodne o jeho odvolání," uvedl předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip. Pokud by podle jeho slov nedošlo k odvolání Dolejše, bral by to jako atak na svou osobu, což by nemohl přijmout.


Stanovisko Filipa, že by místopředsedové Dolejš a Milota měli odejít, podporují i další přední členové strany. "Ta zodpovědnost osobní i politická je v tomto případě taková, že není možné, aby pokračovali v těchto funkcích," řekl TV Nova předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.


Milota a Dolejš: nic sme nikomu neslíbili


Oba místopředsedové ale trvají na svém. "Já jsem nic nesliboval, pouze jsem informoval, jaký je legislativní stav,“ hájí se Dolejš. "Jsem z toho tak otrávený, co se všecko stalo, to je hodně výmyslů a málo pravdy. My zvažujeme, co s tím uděláme dál,“ dodal Milota.


Místopředsedů se zastal i komunistický europoslanec Miloslav Randsdorf. "Jak znám oba dva, tak jsou to lidé, kteří by se žádné korupce nedopustili. Mají moji plnou podporu,“ řekl.


Deník Mladá fronta Dnes v sobotu upozornil na to, že zástupci KSČM a TOP 09 byli ochotni za milion korun slíbit, že se pokusí změnit chystanou novelu zákona o loteriích ve prospěch svého sponzora.


V TOP 09 i KDU-ČSL už se ledy pohnuly


Strana TOP 09 svého "vyjednavače" Ladislava Šustra již vyškrtla z volební kandidátky a Šustr se také vzdá svého postu ve Sněmovně.


V neděli oznámil i tajemník KDU-ČSL Jiří Stodůlka, že nabízí svou funkci kvůli kauze k dispozici. Jednat o ní bude v úterý předsednictvo strany.


Právě Stodůlka totiž za lidovce s fiktivním majitelem heren a novinářem jednal o tom, jestli by strana za milionový dar byla ochotna zablokovat schvalování zákona o loteriích. Stodůlka při jednání řekl, že celou věc musí posoudit vedení strany. Možný obchod tak zarazil až předseda strany Svoboda.


"Stodůlku jsem ke zvážení dalšího setrvání ve funkci vyzval osobně. On na tento krok reagoval tím, že se postu vzdal. O jeho dalším osudu teď rozhodne předsednictvo strany, které se sejde v úterý," doplnil Svoboda.


Předseda lidovců upozornil také na to, že odhalené korupční chování stran TOP 09 a KSČM je jenom špičkou ledovce, a že se takto chovají strany všechny.


"Takovéto prostředí ovládá všechny strany, což se ukázalo na našem návrhu výrazného zdanění hazardních her, který teď leží ve sněmovně. Ještě ve čtvrtek ráno se zdálo, že tento zákon projde. Pak se ale něco změnilo, strany otočily a za návrh se postavily jen KDU-ČSL a zelení," uvedl Svoboda.


Na reportáž o kauze se podívejte na videu.

 

vrl tn.cz / Mediafax
Reklama