Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.4. 2010 19:30

Pokud poslanci nestihnou schválit Pecinův balíček, chce ČSSD mimořádnou schůzi

Martin Pecina
Zdroj: Mediafax
Martin Pecina

Socialisté svolají mimořádnou schůzi, pokud Sněmovna nestihne schválit protikorupční balíček.

Pokud Poslanecká sněmovna nestihne do konce probíhající schůze projednat tzv. protikorupční balíček z dílny ministerstva vnitra, je ČSSD připravená svolat mimořádnou schůzi. Na středeční tiskové konferenci to řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

 
"Druhé čtení se nám dnes odpoledne naštěstí podařilo projednat, ale hrozí značné riziko, že se v rámci tohoto týdne nepodaří provést i třetí čtení, jsme připraveni svolat mimořádnou schůzi sněmovny," řekl Sobotka s tím, že o případném termínu se teprve rozhodne.
 
Korupce je podle vlády často součástí organizovaného zločinu, do jehož struktur je složité proniknout a prokázat trestnou činnost konkrétním osobám. Proto návrh vychází z toho, že zájem státu na rozbití zločinných sítí převyšuje zájem postihnout jedince, který se přímo nebo nepřímo na trestné činnosti podílel, ale který umožnil odhalení a usvědčení spolupachatelů.
 
Takový člověk se stává korunním svědkem, a proto u něj může být podle návrhu dočasně přerušeno trestní stíhání, pokud se k činu přizná a podá informace o organizované kriminalitě, vydá svůj materiální zisk z nelegální činnosti a zaváže se nahradit škodu.
 
Návrh také umožňuje úplné zastavení trestního stíhání, pokud korunní svědek podá svědectví, které významně přispěje k objasnění organizované kriminality, vzdá se prospěchu z ní, uhradí škodu a nedopustí se od přerušení stíhání žádného úmyslného trestného činu.
 
Novela dále zavádí roli protikorupčního agenta, který by měl předstírat zájem podílet se na trestném činu. Podobný institut v české legislativě již existoval, ale zákonem nebyla jasně zakotvená hranice proaktivního jednání policistů v těchto situacích. Součástí návrhu je i úprava pojetí vyloučení trestnosti agenta, jejíž taxativní výčet skutkových podstat reaguje na požadavky praxe.
 
Další změnou je otázka daňového tajemství. Nový daňový řád zásadním způsobem zúžil přístup k informacím z daňového řízení, návrh opět nově zavádí možnost prolomení mlčenlivosti v případě, že policie má konkrétní a ověřitelný důvod, pro který o prolomení mlčenlivosti žádá.

 

TN.cz