Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.3. 2011 20:58

POZOR! SEZNAM POSLANCŮ, KTEŘÍ NEJMÉNĚ PRACUJÍ!

Kdo nejvíce zameškal
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová bude vyžadovat od každého poslance, který nepřijde na schůzi Sněmovny, písemnou omluvu.

Návrh už minulý týden schválil sněmovní organizační výbor a v dubnu by nové pravidlo měla posvětit celá komora. Jenže ani písemná omluva neznamená, že absentéři přijdou o část, nebo dokonce celý poslanecký plat, jak to umožňuje zákon o platech ústavních činitelů, upozorňuje deník Právo.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:

 

 
Přes patnáct let nebyli poslanci schopni se dohodnout, kdo by měl o pokutách pro absentéry rozhodovat. „Nechci ze Sněmovny dělat mateřskou školu, ale spoléhám, že se tím budou poslanci řídit a začne to fungovat,“ řekla Právu Němcová.
 
ČTĚTE TAKÉ:
 
Podle informací Práva k největším poslaneckým absentérům patří bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS), který nebyl od začátku volebního období přítomen ani na polovině hlasování, účastnil se jich v 42 procentech.
 
Obdobně je na tom i hejtman David Rath (ČSSD), který byl přítomen při 49 procentech hlasování, nebo třeba Jan Farský (TOP 09), který se účastnil 42 procent hlasování. Farský se pravidelně omlouvá, a to v 50 procentech hlasování, zatímco Bém a Rath si s omluvami příliš těžkou hlavu nedělají, dodává Právo. Rath se omluvil v pěti procentech hlasování, Bém ve 13 procentech. Mezi rekordmany s omluvami pak patří Petr Jalowiczor (ČSSD), omluvil se ze 75 procent hlasování.
 
Poslanci často argumentují, že nejsou školáci a že jejich práce nespočívá jen ve vysedávání ve Sněmovně. Připomínají, že nejsou v pracovním poměru. Tam by jim mohl za absence hrozit vyhazov. Šéfové klubů pak tvrdí, že o absentérech informují jejich domovské stranické organizace, aby měly měřítko při dalším sestavování kandidátek.
 
KDO PATŘÍ MEZI NEJVĚTŠÍ ZÁŠKOLÁKY?
 
 
Rekordmani zameškaných hlasování
Zdroj: TN.cz
 
 
V roce 2010 zameškal nejvíce hlasování předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten se účastnil pouze necelé čtvrtiny. "Bohužel, ve sněmovně chybím často, moje absence ale souvisí výhradně s prací ministra zahraničí. Ta je prioritou," vysvětlil před časem ParlamentnímListům.cz. Také dodal, že důležitých hlasování (například o rozpočtu) se účastní pravidelně.

Na paty mu šlapou Petr Jalowiczor z ČSSD a jeho Jan Farský (TOP 09). Do první desítky největších "záškoláků“ minulého roku se dostal i Michal Hašek a David Rath (oba ČSSD) či bývalý pražský primátor Pavel Bém.
 

 

tn.cz / Mediafax
Obchodní sdělení

Bez lesů není života