Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.6. 2010 17:41

Poslanci zvolili vedení nové Sněmovny: Němcová, Klasnová, Parkanová a Zaorálek

Nové vedení Poslanecké sněmovny - Němcová, Klasnová, Parkanová, Zaorálek

Miroslava Němcová se stala předsedkyní Sněmovny. Poslanci zvolili tři místopředsedy.

Kateřina Klasnová (VV) získala 151 hlasů, Vlasta Parkanová (TOP 09) 143 hlasů a Lubomír Zaorálek (ČSSD) 173 hlasů. Čtvrtý kandidát Vojtěch Filip (KSČM) získal 40 hlasů.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Miroslava Němcová (ODS) je novou šéfovou Poslanecké sněmovny. Hlasovalo pro ni 118 poslanců v tajné volbě. Němcové jediný rival Lubomír Zaorálek, kterého navrhovala ČSSD, získal od zákonodárců 79 hlasů.

  

Miroslava Němcová - profil političky
 

Do ODS vstoupila Němcová v roce 1992 a o dva roky později se zapojila do komunální politiky jako členka zastupitelstva města Ždár nad Sázavou. Až do roku 2002 působila v radě města.

 

Do vysoké politiky se dostala v roce 1998, když zasedla v lavicích Poslanecké sněmovny. Během svého prvního poslaneckého mandátu byla členkou rozpočtového a volebního výboru, výboru pro sociální politiku a zdravotnictví a komise pro sdělovací prostředky. Působila také jako místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS.

 

Ve volbách v roce 2002 poslanecký mandát obhájila. Stala se místopředsedkyní dolní parlamentní komory a také místopředsedkyní ODS. Kvůli pracovnímu vytížení opustila pozici v komunální politice.

 

 ČTĚTE TAKÉ:

Němcová překvapivě bude krýt záda Nečasovi. Porazila Vodrážku

 

Poslanecký mandát obhájila v roce 2006 a vyhoupla se do křesla první místopředsedkyně sněmovny. Po rezignaci předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) na konci dubna letošního roku byla z titulu první místopředsedkyně dolní komory pověřena jejím řízením.

 

V letošních parlamentních volbách obhájila poslanecký mandát počtvrté. Občanští demokraté pod jejím vedením na Vysočině získali 17,22 procenta, strana tak obsadila druhou pozici s šestiprocentní ztrátou na vítěznou ČSSD, kterou vedl exministr vnitra František Bublan.

 

Němcová se narodila 17. listopadu v Novém městě na Moravě. Vystudovala Střední zemědělskou a technickou školu v Havlíčkově Brodě. Po maturitě pracovala až do roku 1992 jako referentka Českého statistického úřadu. V počátku 90. let si otevřela ve Ždáru nad Sázavou knihkupectví.

 

"Vstupu do politiky předcházely roky, kdy jsem se postavila na vlastní nohy a otevřela si knihkupectví. Poznala jsem na vlastní kůži nelehký život malého podnikatele a proto vím, že naprostá většina těchto lidí je slušná a spolehlivá a znevažování jejich práce mě zlobí," vzpomíná Němcová.

 

 ČTĚTE TAKÉ:

 


Za předpokladu, že poslanci stihnou všechny volby již ve čtvrtek, by mohl v pátek premiér Jan Fischer podat demisi, myslí si Němcová. O svém úmyslu informoval po pondělním jednání vlády. "Myslím, že tato možnost je reálná. Vše ale záleží na rychlosti jednání nové sněmovny," uzavřela Němcová.


Volba předsedy Poslanecké sněmovny
Zdroj: Mediafax Volba předsedy Poslanecké sněmovny


Němcová, Klasnová, Parkanová, Zaorálek
Nové vedení Poslanecké sněmovny - Němcová, Klasnová, Parkanová, Zaorálek

 
 
Poslanci si zvolili mandátní a imunitní výbor
 

Poslanecká sněmovna si krátce po začátku druhého jednacího dne své ustavující schůze zvolila 15 členů mandátového a imunitního výboru. Poté si poslanci vzali pauzu do 11.45 hodin, na potvrzení předsedy.

 

Po skončení pauzy však oznámili, že předseda zatím nebyl potvrzen a pověřeným i nadále zůstává František Dědič, dokud výbor nezvolí svého předsedu.

 

Do výboru byli zvoleni všichni nominovaní poslanci, jsou mezi nimi například Marek Benda, František Dědič a Jan Vidím (ODS), Richard Dolejš, Stanislav Křeček a Jeroným Tejc (ČSSD), Jiří Skalický a Jana Radová (TOP 09), Vojtěch Filip a Marie Rusová (KSČM) či Karolína Peake (VV).

 

Podle předběžných dohod by v čele výboru měl stanout zástupce nejsilnější opoziční strany, mluvilo se především o Jeronýmu Tejcovi.

 

Sněmovních výborů bude celkem 16, poslanci ještě ve čtvrtek rozhodnou o jejich zřízení a počtu členů, následně bude vyhlášena lhůta pro podávání návrhů na jednotlivé členy.

 

Mediafax
Reklama