Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.9. 2008 18:22

Veselejší státní hymna. Extravagantní verze

Hudební skladatel Varhan Orchestrovič Bauer se pochlubil upravenou státní hymnou.

K výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy se muzikant a skladatel Varhan Orchestrovič Bauer rozhodl představit národu novou českou hymnu "Kde domov můj? Zde domov můj!"

Reklama


„Ta stará je utahaná,“ řekl Bauer. „V době, kdy ji František Škroup psal, mu zemřela žena, takže je ještě ke všemu i smutná,“ dodal.


Rozhodl se proto více než 170 let starou skladbu mírně poupravit. Zakomponoval do ní i prvky od Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Na premiéru si nechal ušít i speciální frak v barvách trikolóry.

Anketa

Líbí se vám nová hymna od Varhana Orchestroviče Bauera?


Hlasovalo 1270 lidí. (Muži: 1269 | Ženy: 1)


Novou hymnou chce Čechům dodat energii, sílu a optimismus a ukázat, že i malá země může mít velký význam. Zároveň by měla připomenout i 90. výročí vzniku samostatného Československa.


Ve čtvrtek 21. srpna na happeningu Hudbou proti totalitě a okupaci na Václavském náměstí představil i druhou verzi nové hymny. "Je trošku polyharmonická. Jmenuje se Naše moudré předsednictví Evropské unie," vysvětlil Bauer.


Novinky zahrálo pod taktovkou Bauera šedesát členů Okamžitého Filmového Orchestru. Skladatel si předsevzal nemalý cíl - chtěl by záznam rozšířit do všech obecních úřadů a mohl by posloužit i jako vizitka Česka v zahraničí.jzl s přispěním Jindřicha Kodíčka tn.cz
Reklama