Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.7. 2012 21:05
smutný příběh

Dvojčata Karin a Miriam potřebují rehabilitaci. Pojišťovna ji nehradí

Zdroj: TV Nova

Reportáž o osudu nemocného Danečka stíhaného od narození samou smůlou a neštěstím, rozezvonila telefony po celé redakci. Spousta lidí nabízela pomoc. Mezi telefonáty se však objevily i podobně smutné příběhy. Jako ten dvojčat Karolínky a Miriam.

Karolínka a Miriamka jsou jednovaječná dvojčata. Při porodu ale nastaly komplikace a teď obě trpí mentální i tělesnou retardací, obě jsou částečně hluché a Miriamka má navíc epilepsii. Když se narodily, jejich nic netušící rodiče byli dokonale šťastní.
 

"Děti jsem si odnesla domů, všechno bylo v pořádku. Krásně jedly, byly strašně krásné, hned od samého začátku reagovaly nádherně,“ vzpomíná jejich máma. Po necelém roce ale přišla krutá rána. "Že má Miriamka epilepsii, to se ještě dalo zvládnout. Ale že se u nich radikálně zastavil vývoj, to nám změnilo celý život.“


"Nedokázal jsem si představit, že bysme se s tím nějak vyrovnali. Postupně se to zhoršovalo. Nejen hluchota a epilepsie, jsou navíc motoricky pozastavené na tom sedmém měsíci,“ doplňuje táta obou dvojčátek. Rodiče tak začali s dětmi chodit po doktorech.
 

[IMAGEBOX_1011810]Daneček vybojoval další zápas o život. Z nemocnice jede domů

[IMAGEBOX_1011810]

 

Teď jsou dětem tři roky a jsou na úrovni osmiměsíčních dětí. Matka tak u holčiček drží čtyřiadvacetihodinovou stráž. "Neumějí sedět, neumějí chodit, lézt, neumějí mluvit, neumějí se samy najíst,“ vypočítává maminka dvojčátek.
 

Jedinou možností, jak se jejich stav může zlepšit je intenzivní speciální cvičení. Čtrnáctidenní cyklus ale rodinu vyjde na 150 tisíc korun. Ani tady, jako v případě malého Danečka, ho pojišťovny nehradí. "Je to intenzivní program, intenzivní cvičení. Já s nimi sice dennodenně cvičím doma, ale to se nedá s tím programem srovnat,“ tvrdí máma.
 

Na několik rehabilitací se už celá rodina složila. Po první z nich se děti vývojově posunuly o měsíc dopředu a je naděje, že budou schopny chodit. Na další už ale nejsou peníze.

tn.cz / gar