Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 8. 2010

Poutníci se koncem srpna vydají po stopách K. H. Máchy na Sněžku

Až na vrchol nejvyšší české hory Sněžky se 20. srpna vydají poutníci ze sdružení Pilgrim. Cestou půjdou po stopách slavného romantického básníka 19. století Karla Hynka Máchy, od jehož narození letos uplyne 200 let.

"Vydáme se na ni ve stejný čas, ve stejné dny roku, kdy ji absolvoval sám básník," řekl organizátor pouti, historik umění Jiří Zemánek.
 

"Trasu cesty, kterou budeme procházet, jsme rekonstruovali podle Máchových deníků," uvedl Zemánek. Přesně ji však kopírovat nehodlá. Na rozdíl od Máchy, který na svou Pouť krkonošskou zachycenou ve stejnojmenné vizionářské próze vyšel z Prahy, budou novodobí poutníci startovat nad soutokem Labe a Vltavy v Mělníku. Krajina mezi metropolí a Mělníkem jim totiž připadá fádní.
 


 

Cesta povede přes hrady Houska, Bezděz, Zvířetice, Valečov, Valdštejn a Trosky. Poutníci projdou také Jičínem, navštíví rovněž Pecku. Na Sněžku chtějí dorazit 28. srpna; tam se jejich cesty rozejdou.
 

"Chceme dnešní téměř totálně automobilizované, přetechnizované společnosti připomenout zapomínaný luxus chůze volnou krajinou a spirituální praxi poutnictví jako prostředek vnitřní očisty," přiblížil Zemánek motivace k podniknutí pěší poutě dlouhé přes 230 kilometrů. Spolu s dalšími pocestnými hodlá denně ujít asi 25 kilometrů a dosáhnout při tom "intimního spojení s přírodou i s vlastní duší".
 

Kdo má zájem zúčastnit se putování, nemusí ujít celou trasu. Lidé se podle chuti mohou k poutníkům kdykoli připojit nebo naopak se od nich odpojit. Musí však počítat s určitým nepohodlím, například nikde nebudou mít zajištěné ubytování a spát budou po Máchově vzoru obvykle někde v lesích.
 

PSALI JSME:

Santiago de Compostela zažívá nápor poutníků
 

"Půvab poutnictví spočívá právě ve vykročení do nejistoty, do nezajištěnosti respektive do otevřenosti," dodal Zemánek, který podobnou, avšak kratší pouť již letos jednou uspořádal. V první květnový den, do něhož Mácha umístil děj svého Máje, vyšel s dalšími poutníky na Bezděz.
 

Sdružení Pilgrim se časem nechce omezit na pouhé putování, hodlá také pomoci najít cestu do krajiny dalším nadšencům. Na trase mezi Mělníkem, Jičínem a Sněžkou proto hodlá postupně do více než dvou desítek kamenů u cesty nechat vytesat citace z Máchových veršů; o básníkovi a jeho cestách i díle by dále mělo kolemjdoucí informovat 15 speciálních tabulí.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / ČTK