Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.6. 2010 20:00

Pozemky farmářky Havránkové se vyvlastnit nemusí

Vláda dostala od farmářky Ludmily Havránkové a její setry Jaroslavy Štrosové podepsané smlouvy nutné k výměně inkriminovaných pozemků za jiné.

Pozemky se tak vyvlastňovat nebudou. Mediafaxu to v pondělí řekl advokát Štrosové David Štros, vládní vyjednavač Michal Frankl komentář odmítl.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:
 
 
 

Součástí předem dohodnutého postupu byl souhlas vlády se zněním parafovaných smluv, k němuž v pondělí došlo, a nyní již chybí jen podpis obou smluvních stran, tj. státem na jedné straně a Ludmilou Havránkovou a Jaroslavou Štrosovou na straně druhé. K podpisu smluv musí podle Slamečky dojít do čtvrtka. David Štros, advokát Štrosové, ihned po zveřejnění vládního usnesení Mediafaxu sdělil, že s tímto postupem nemá problém.

 

Vláda takto reagovala na zaslání parafovaných smluv ze strany Štrosové a Havránkové, k němuž došlo v pondělí ráno. Obsahem dokumentu byl i předběžný souhlas se smluvními podmínkami a se státem navrženým postupem.

 

Jaroslava Štrosová a Ludmila Havránková v dokumentu, který má Mediafax k dispozici, dále prohlašují, že pokud vláda projedná a odsouhlasí znění parafovaných smluv, jsou připraveny tyto smlouvy podepsat v souladu s postupem, který již dříve stanovil stát. Tento postup předpokládá, že vláda nejprve schválí znění parafovaných smluv a následně dojde k podpisu státem i Štrosovou a Havránkovou.

 

Obě sestry prohlašují, že jsou připraveny k podpisu smluv i navzdory tomu, že ocenění směňovaných pozemků nepovažují za správné, protože bylo provedeno v časové tísni a nezohledňuje některé podstatné skutečnosti. Dále je uvedeno, že smlouvy uzavřou i přesto, že v důsledku termínu stanoveného státem se vytvořila časová tíseň.

 

"Určitým problémem stále zůstává přístupnost pozemků, ale nepochybuji, že i to se časem vyřeší. Jinak všechny problémy kolem katastrálních map, posudků a dalších věcí jsou za námi," řekl Mediafaxu již dříve David Štros, právní zástupce Jaroslavy Štrosové, s tím, že podle jeho názoru k dohodě nakonec dojde.

 

Kabinet premiéra Jana Fischera již dříve rozhodl o vyvlastnění pozemků, které patří Štrosové, protože nebyly k dispozici podepsané smlouvy. Na základě intervence doktora Štrose však vláda pozastavila platnost svého rozhodnutí do 21. června, kdy musí být definitivně všechny smlouvy v pořádku.

 

Situace mezi ministerstvem dopravy, doktorem Štrosem a Ředitelstvím silnic a dálnic se vyostřila poté, co ministerstvo dopravy zveřejnilo průběh komunikace se Štrosem. S dokumentem však advokát nesouhlasil a na důkaz toho, že pravda je na jeho straně, zaslal veškeré dokumenty agentuře Mediafax. Ze zaslané komunikace vyplynulo, že dokument ministerstva dopravy byl zjednodušený a de facto nepostihoval sporné body jednání.

 

Štros neměl k dispozici katastrální mapy pozemků nabízených k výměně, v odhadní ceně nabízených pozemků nebylo zohledněno, že nejsou přístupné, a ještě několik dalších připomínek. Podle Štrosova pátečního vyjádření byla již většina problémů odstraněna a podpisu smluv nic nebrání.

 

Spor kolem pozemků, přes které by dálnice D11 měla vést, se táhne už šestnáct let. Farmářka a majitelka inkriminovaných pozemků Ludmila Havránková je odmítla odprodat a požadovala výměnu za jiný kus půdy. V únoru navrhla Fischerova vláda výměnu, podle které by měla Havránková za své tři hektary půdy dostat jiné tři hektary a k tomu ještě dalších zhruba 150 hektarů státních pozemků do nájmu.

 

Jednání se nakonec zasekla na malém pozemku o rozloze cca 1400 metrů čtverečních, které Havránková vlastní spolu se svou sestrou Jaroslavou Štrosovou. Podle výše psaných informací by měla se i tato sporná otázka měla vyřešit a k vyvlastnění by nemuselo dojít. Proti vyvlastnění se dlouhodobě staví i premiér Jan Fischer, který se celou dobu snažil o dohodu.  

 

Podívejte se na reportáž TV Nova z dubna 2010:

 

Madiafax