Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.12. 2009 11:00

Pozor na tyto nebezpečné léky. Z lékáren musí zmizet

Lék, který je závadný
Zdroj: oficiální zdroj
Lék, který musí zmizet z lékáren.

Státní ústav pro kontrolu léčiv stahuje z trhu léčivé přípravky Magnesii lactici a Calcii carbonici.

Pokud máte doma léky Magnesii lactici a Calcii carbonici, měli byste je okamžitě přestat používat a vrátit do lékárny. Pokud předložíte účtenku, lékárna vám peníze vrátí.

 

Úřad nařídil stáhnout léky kvůli podezření z mikrobiálního znečištění. "Nejedná se o přímé ohrožení zdraví pacientů, není však možné vyloučit individuální reakce při užívání těchto léčivých přípravků," uvedla mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

 

Stahována jsou léčiva tbl. Magnesii lactici 0,5 GLO, tbl., 100x500 mg, kód SÚKL: 88630, všechny šarže a tbl. Calcii carbonici 0,5 GLO, tb., 100x500 mg. kód SÚKL: 88663, všechny šarže, držitele rozhodnutí o registraci, společnosti PharmDr. Radim Bakeš - Galenická laboratoř Ostrava.

 

Přípravek Magnesii lactici se užívá při prokázaném nedostatku hořčíku a při léčbě funkčních příznaků úzkostných stavů s prohloubeným dýcháním.

 

Lék, který je závadný
Zdroj: oficiální zdroj
Přípravek Calcii carbonici se užívá k doplnění hladiny kalcia. U starších lidí je možné ho užívat s vitamínem D na ochranu před zlomeninami. Léčebných účinků se využívá při poruchách hospodaření s vápníkem, při řídnutí či měknutí kostí.

 

Užívá se také při alergických stavech, kdy otoky jsou způsobeny zvýšenou propustností kapilár, dále při zvýšené nervosvalové dráždivosti a k urychlení hojení zlomenin.

tn.cz / ČTK