Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.7. 2011 15:05

V Čechách deště na Moravě silné bouřky! Přijdou i KROUPY. SLEDUJTE MAPU!

Meteorologové varují před silnými bouřkami, které by v pátek během odpoledne měli zasáhnou převážně na území Moravy. Doprovodí je kroupy, přívalový déšť a silný vítr. Obdobné bouřky zasáhly Moravu už ve čtvrtek.

Podle facebookového profilu Meteopress míří na Moravu bouřkové pásmo od západu. To se v průběhu dopoledne prožene nad Čechami. Místy bude nad územím Čech pršet.
Nad Moravou by se v průběhu odpoledně měly zformovat bouřkové mraky.

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami, které platí pro Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj. Varování platí pro pátek od 8 do 18 hodin.

 

 

Krušné odpoledne ostravských hasičů

 

Bouřky se nad Českem utvořily už ve čtvrtek odpoledne. Nejvíce řádily v Ostravě a mezi Brnem a Olomoucí, sprchlo ale téměř na celém území Moravy. Naopak na západě území je polojasná obloha a pořádné vedro.


KDE PRÁVĚ TEĎ PRŠÍ, UVIDÍTE, KDYŽ KLIKNETE SEM:


Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.


Dvacet výjezdů hasičů si vyžádala v Ostravě ve čtvrtek mezi 16. až 17. hodinou bouřka s prudkým lijákem. Nejvážnější situace nastala v Ostravě – Zábřehu, kde voda zatopila křižovatku Pavlovovy ulice s ulicí Kpt. Vajdy a přerušila průjezd tramvají, uvedl Petr Faster z odboru operačního řízení HZS.
 

Profesionální i dobrovolné jednotky hasičů likvidovaly následky prudkého deště. Ve většině výjezdů čerpaly vodu ze zatopených sklepů zejména v oblasti Ostravy – Jihu a Ostravy – Poruby, uvolňovali kanalizační vpusti a odstraňovali vodu ze zatopených silnic a křižovatek. Zasahovali také místech, kde obyvatele mohli ohrozit polámané větve a stromy.


Během noci na pátek a v pátek v první polovině dne bude přes naše území od západu přecházet studená fronta předpovídá Český hydrometeorologický ústav.


Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 
"V pátek se na Moravě a ve Slezsku na studené frontě vyskytnou místy bouřky ojediněle doprovázené kroupami, přívalovými srážkami (kolem 30 mm/h) a nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h). Nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h) se při přechodu fronty vyskytnou i v dopoledních hodinách v Čechách,“ upozornil mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Meteorologové upozorňují, že přívalové srážky mohou ojediněle vést ke krátkodobému rozvodnění malých toků, potoků, k zatopení sklepů, garáží a níže položených bytů.

VAROVÁNÍ ČHMÚ

Český hydrometeorologický ústav vydal varování pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Důvodem je pravděbodobný výskyt velmi silných bouřek (stupeň nebezpečí je na úrovni vysoké nebezpečí). Varování platí od čtvrtvka od 15:50 do 18:50.


AKTUÁLNÍ MAPA POČASÍ

POČASÍ
Zdroj: Meteopress (Facebook)


PODÍVEJTE SE NA PŘEDPOVĚĎ METEOROLOŽKY DAGMAR HONSOVÉ


Pro omezení škod větrem proto radí zajistit okna a dveře, odstranit nebo upevnit volně umístěný zahradní nábytek nebo slunečníky a zabezpečit skleníky a stavební jeřáby.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.


Podle meteorologů se budou páteční teploty pohybovat mezi 26 - 30 °C.

Ani v sobotu oblačnost zcela nezmizí a občas občas nás zaskočí přeháňky a bouřky.  Denní teplota ovšem bude příjemná. Stejně jako v pátek v rozmezí mezi 26 - 30 °C.

Podívejte se na reportáž TV Nova:Stejné počasí očekávájí meteorologové také v neděli. Pouze denní telota klesne o 1 stupeň. Přibližně na 25 - 29 °C.

Od pondělí do pátku meteorologové předpokládají, že bude oblačno až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Noční teploty 19 až 13 °C. Denní teploty 23 až 30 °C.

POZOR: Meteosenzitivní skupina občanů pocítí tyto velké teplotní skoky bolestí hlavy a malátností. Potíže mohou mít také starší občané, kardiaci, lidé s angínou pectoris a psychicky labilní skupina.

Doporučujeme dodržovat klidový a pitný režim. Teplý charakter počasí vydrží nejméně do začátku příštího pracovního týdne.

 

 

TN.cz