Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.2. 2012 18:31

Praha rozprodá tisíce obecních bytů. Chce za ně ani ne polovinu

Prodej nemovitosti
Zdroj: TN.cz
Pražské obecní byty se budou prodávat zhruba za třetinu tržní ceny (ilustrační foto)

V Praze se chystá obří výprodej obecních bytů. Městské části se dohromady zbaví skoro deseti tisíc bytových jednotek. Ceny sice nebudou zrovna malé, ale pořád několikanásobně nižší než ty tržní. Informují o tom Lidové noviny.

Prodej tisícovek bytů plánují pouze tři městské části. Mezi šťastlivce, kterým radnice svůj bytový fond nabídnou, se mohou už bezpečně počítat obyvatelé Prahy 8, 9 a 11. Čtyři tisíce bytů bude odprodávat také magistrát, ale svůj záměr teprve připravuje, takže seznam přesných lokací ještě nemá. Městské části počítají, že jim prodej bytů vynese miliardy korun do rozpočtů.
 

Praha 8 prodává…
 

V Praze 8 se prodej bude týkat Karlína a Libně, kde se radnice hodlá zbavit dvou tisícovek bytů. Má to jedinou podmínku – městská část bude prodávat pouze celé domy a to jen ty, kde se domluví na odkoupení nejméně polovina nájemníků. Podle zkušeností radnic z minulosti to ale nebude problém. "Nejnižší podíl zájemců o koupi bytu v jednom domě byl 79 procent. Obvykle ale chtělo byty do vlastnictví 90 procent nájemníků," řekl LN místostarosta Ondřej Gros.
 

Za byt v Karlíně nebo Libni budou lidé platit 15 až 20 tisíc korun za metr čtvereční, což je proti novostavbám ve stejné lokalitě zhruba třetinová cena. Městská část odhaduje, že z prodeje bytů získá asi dvě miliardy korun.
 

Praha 9 nabídne…
 

V Praze 9 se bude letos prodej týkat 315 bytů. "Cena letos prodávaných bytů je stanovena na 13 tisíc korun za čtvereční metr," potvrdil listu Josef Příplata, vedoucí odboru správy majetku Městské části Praha 9.
 

Praha 11 odprodá…

Skoro tři tisíce bytů letos nabídne k prodeji Městská část Praha 11. "Ceny se stanoví podle odborných odhadů, v usnesení zastupitelstva se předpokládají na úrovni osmi až deseti tisíc korun za čtvereční metr. Při rychlé platbě se budou poskytovat slevy," sdělil LN Josef Holub, zastupitel Prahy 11.
 

K prodeji bytů se chystá i pražský magistrát. Bude jich kolem čtyř tisíc, ale přesný seznam ještě radnice nemá. Dokončení bytové privatizace plánuje i Praha 2. Ta se po zkušenostech z minulosti, kdy lidé lukrativní byty v centru obratem prodávali za vysoké částky, pojistila. Pokud se nakupující nájemníci zavážou, že byt deset let neprodají dál, radnice jim nabídne slevu z kupní ceny.

tn.cz / gar