Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 9. 2014
statistika zima na krku

Praha spočítala bezdomovce a narkomany. Jsou jich tisíce!

Narkoman
Zdroj: Jindřich Kodíček
ilustrační foto

Bezdomovci a narkomani jsou pro Prahu stále větším problémem. Často totiž nejsou ani místní. Jejich počty jsou už pro město alarmující. Na zimou jich patrně do Prahy přicestuje ještě víc.

V Praze je 4000 lidí bez domova. Z posledního sčítání vyplývá, že více než dvě třetiny z nich i v zimních měsících nocují přímo na ulici, několik jich každý rok zemře na podchlazení. Podle expertních odhadů k protidrogové koncepci hlavního města bude v příštím roce v metropoli 16.000 drogově závislých lidí, většinou bez zaměstnání a střechy nad hlavou. Město ročně investuje do sociální oblasti desítky milionů korun.
 

"Hlavní město Praha má specifický problém, protože většina bezdomovců a narkomanů není z Prahy, a řešení je tak velice složité," uvedl na dotaz ČTK radní pro sociální oblast Martin Dlouhý (TOP 09). "Snažíme se o spolupráci s neziskovými organizacemi a dopravním podnikem, budujeme nová zařízení a noclehárny, abychom mohli vyřešit hlavně potíže s nocováním takových lidí v zimním období," doplnil.
 

Neziskové organizace dlouhodobě upozorňují na nedostatečné kapacity sociálních zařízení. Chybí místa v noclehárnách a azylových domech i zdravotní služby pro sociálně slabé a závislé. Radnice většinou nejsou ochotny služby týkající se sociálně vyloučených skupin na svých územích strpět. Křiklavým příkladem toho bylo opakované přesouvání centra Drop in, které jako jediné v Praze poskytuje závislým metadonovou substituci.
 

 

Žádná z politických koalic, které se ve vedení města vystřídaly, se s těmito problémy zatím nedokázala účinně vypořádat. Všechny strany a hnutí, které se ucházejí o přízeň voličů před říjnovými volbami, přitom shodně slibují, že tíživou situaci vyřeší.
 

Chtějí investovat do výstavby nových azylových domů, zajistit preventivní programy pro sociálně slabé a postarat se o to, aby se nevábně působící Václavské náměstí plné bezdomovců, žebráků a prostitutek stalo chloubou metropole. Naposledy se o Václavském náměstí zmínil třeba předseda parlamentní strany ANO Andrej Babiš. "Místo toho, abychom na tohle nejznámější české náměstí mohli být hrdí, tak se za ně musíme stydět," uvedl při zahájení volební kampaně. Jak konkrétně chce ale změny docílit, neřekl.
 

Sociální demokraté voličům slibují, že do sociální problémů investují 200 milionů korun ročně. Z čeho budou peníze čerpat, neuvedli. Lepší financování neziskových organizací, bezpečnost a prevenci kriminality deklaruje i Trojkoalice a další strany a hnutí, i ta nově vzniklá, třeba hnutí Pro Prahu nebo 65 demokratů Jana Kasla. Konkrétní kroky, kterými chtějí nápravy dosáhnout, ale většinou nezmiňují. TOP 09, která nyní městu s podporou ČSSD vládne, zatím volební program nepředstavila.

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

9.9. | 19:37 haha33
2
Náhlasit nevhodný komentář
rapunzela, bezdomovci jsou jiná skupina než feťáci. Bezdomovci vybírají popelnice a žebrají. Nějak se snaží - nekradou a leckdy za to ani nemůžou, že skončí na ulici. Feťáci to je jiná sorta. Dělat nebudou, protože nechtějí, jejich denní dávky stojí leckdy víc než měsíční výdělek dělníka. Feťáci ...
8.9. | 10:03 rapunzelaa
18
Náhlasit nevhodný komentář
09:31 Zuzana Lhotková - ne že bych měla feťáky a alkoholiky ráda, někteří by snad i smrt uvítali, aby ta jejich agónie netrvala dlouho. Ale tak, jak jste to podala vy..by se dalo říci i o postižených, kteří bourali díky rychlé jízdě, o obézních, kteří se projedli do invalidity, o kuřácích, kteří se ...
8.9. | 09:31 Zuzana Lhotková
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Já bych je nechala pochcípat, feťáci a alkoholici si za to můžou sami, tak proč do nich cpát naše peníze, které se dají využít na rozvoj a opravy měst. Je to jen další menšina, kterou musíme živit mi všichni a ještě se nám odvděčují tím, že kradou!
8.9. | 08:44 petrik17pavel
7
Náhlasit nevhodný komentář
Stojí ženská na Nuselském mostu a chce skočit. Dojde k ní špinavý bezdomovec a povídá: "Paninko, než skočíte, co si ještě trošku užít, pojďte si za souložit." Ženská se rozčílí a začne mu nadávat. Chlap se jen ušklíbne: "No, nevadí, já si počkám dole..."