Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.11. 2009 12:41

Prasečí chřipka zabíjí víc než běžná. Má i horší průběh

Rouška. Ilustrační foto.
Zdroj: Mediafax
Prasečí chřipka prý Čechy v tuto chvíli ohrožuje víc, než chřipka sezonní. Má horší průběh a častěji končí smrtí.

Prasečí chřipka způsobuje závažnější průběh i více úmrtí než sezonní chřipka, tvrdí odborník.

Dosud se tvrdilo, že sezonní i prasečí chřipka jsou podobně závažné. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly tomu tak není: "Poslední analýzy ukazují, že skutečně ta frekvence úmrtí už začíná být vyšší, než byla u sezonní chřipky."


Prasečí chřipka má vyšší frekvenci výskytu závažných případů, eventuálně úmrtí. Prymula ale jedním dechem dodává, že Česko zatím v takové situaci není.  "V Česku zatím nebylo ani jedno úmrtí bezprostředně zaviněné prasečí chřipkou," řekl.


"Případ výskytu chřipky a úmrtí je vyšší jen v některých zemích. Například v Mexiku během víkendu zemřelo 50 lidí," řekl tn.cz Prymula. Podle dřívějšího vyjádření hlavního hygienika Michaela Víta Česko nerozlišuje úmrtí na prasečí nebo sezonní chřipku.


Rizikovými pacienty jsou například lidé po transplantacích či s narušenou imunitou. Mezi další rizikové skupiny osob se zvýšeným rizikem komplikací patří i děti do pěti let, osoby nad 50 let, těhotné ženy nebo například osoby HIV pozitivní či děti a dospělí s respiračními a kardiovaskulárními onemocněními.


Vakcína je bezpečná, tvrdí Vít


Hlavní hygienik ČR Michael Vít spolu s farmaceutickou společností zároveň ujistili veřejnost, že pandemická vakcína Pandemrix proti prasečí chřipce je podle odborníků bezpečná a Češi se nemají čeho bát.


"Vakcína splňuje všechna doporučení Světové zdravotnické organizace," prohlásil Lukáš Čermák, který je zástupce společnosti GlaxoSmithline pro očkovací látky.


Informace přicházejí ve chvíli, kdy někteří pacienti v Česku odmítají očkování  s tím, že vakcína není dostatečně vyzkoušená. Očkovat se podle ministerstva zdravotnictví odmítají i někteří lékaři a zdravotní sestry. Více TADY.


Očkování navíc provázejí problémy. Podívejte se na reportáž z 24. listopadu:

Evropská léková agentura potvrdila, že Pandemrix může být podáván společně s vakcínami proti sezonní chřipce bez léků zesilujících účinek.


Další dávky vakcíny dorazí v prosinci


Česko má v tuto chvíli k dispozici 95 tisíc vakcín. Podle ministerstva zdravotnictví dorazí další dodávka po 4. prosinci. "Přesné číslo počtu vakcín budu vědět v pátek. Po předběžných jednáních s firmou by to mělo být opět kolem 90 tisíc, možná to bude víc," uvedla ministryně Dana Jurásková.


Další vakcíny budou určené dětem od 10 do 17 let. "Tento návrh vakcinační strategie bude standardně jako u kategorie dospělých schvalovat Bezpečnostní rada státu a potom vláda," uvedla Jurásková.


Ministryně dále uvedla, že primárně budou očkovány děti, které mají chronická respirační onemocnění, protože virus napadá zejména plíce a dále děti, která mají kardiovaskulární onemocnění.


Očkování nejmenších dětí až po dalších studiích


V případě mladších dětí ministryně vysvětlila, že očkování nastane až v té chvíli, kdy klinické studie potvrdí, že vakcína bude propuštěna i k očkování takto malých dětí.


Ve vakcinační kampani probíhající v Evropské unii bylo zatím očkováno asi pět milionů lidí. Do této chvíle byly zatím z nežádoucích účinků zaznamenány převážně méně závažné potíže, jako je horečka, nevolnost, bolesti hlavy, alergické reakce a reakce v místě vpichu.

ČTK, hav TN.cz
Reklama