Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.5. 2013 14:34
jak bude

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ: Déšt a zase déšť. Ale pozor! Porostou houby

Počasí_ houbaření
Zdroj: mediafax / Thinkstock

Jedna dobrá a jedna špatná zpráva. Víkend i většina přístího týdne proprší. Tou lepší zprávou je, že porostou jarní houby. Nemáte-li plán na sobotu a neděli, vezměte pláštěnku a hurá do lesa.

Prší už nad celou republikou a zdá se, že se to v dohledné době příliš nezmění. Morava je pod přívaly deště už od čtvrtka. V Čechách sice neprší tak intenzivně, ale zato už delší dobu. V obou případech to znamená, že země je dostatečně promáčená a vlhká. "Pokud se neochladí a teploty budou stále asi tak jako teď, tak houby určitě porostou," dušuje se brněnský mykolog Vladimír Antonín.
 

Češi podle něj mají oproti Moravanům výhodu. Na Moravě panovalo sucho a větrno, což jsou pro houby nepříznivé podmínky. Spravila to až poslední průtrž mračen. "I teď sice rostly, ale málo. Teď to bude rozhodně lepší," dodal mykolog Antonín.

 

Asi to nepotěší nikoho jiného kromě houbařů, ale předpověď počasí dává mykologovi za pravdu. Víkend nám proprší - bude oblačno, přeháňky, mlhy i bouřky. Tedy nic, co by si člověk obvykle na jaře o víkendu přál...
 

Předpověď na sobotu
 

Převážně oblačno, místy přeháňky, odpoledne ojediněle i bouřky, večer ustávání srážek a polojasno. Ráno místy mlhy. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C, nejvyšší denní 17 až 21 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s se bude během dne měnit na mírný západní až severozápadní 2 až 6 m/s.
 

Předpověď na neděli
 

Polojasno, přes den přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C, nejvyšší denní 17 až 21 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s se bude během dne měnit na severovýchodní.
 

Předpověď na pondělí
 

Polojasno, přes den přechodně až oblačno, ojediněle přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, nejvyšší denní 18 až 22 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
 

Vyhlídka počasí od úterý do pátku
 

Oblačno a místy přeháňky, ve druhé polovině období přechodně až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. Ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 11 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 22 °C.
 

A jakým houbám takové počasí prospívá? Téměř všem, ale najít můžete v lese především kačenky, ucháče a smrže. "To jsou houby pro toto období. Na Moravě se zatím moc neobjevily typicky jarní májovky, ale i ty teď už nepochybně začnou růst," odhaduje mykolog Vladimír Antonín.
 

 

Z těch nebezpečných a jedovatých hub, na které bychom si měli v současnosti dát pozor, zmínil závojenku jarní a sucháče obecného. Jde ale o houby, kterým se houbaři většinou vyhýbají. "A jestli se nevrátí vítr a sucho, tak někdy v půlce května můžeme čekat už i první hřiby," dodal Antonín.
 

I v tomto směru ho výhledová předpověď počasí zřejmě potěší. "Prozatím se zdá, že budeme často potřebovat deštníky nebo pláštěnky a letní teploty naměříme pouze při zmenšené oblačnosti. Ledoví muži letos také přinesou hlavně velkou oblačnost a déšť," potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Houby nejsou jen pochutina, jsou i velmi zdravé
Drama na houbách - dejte pozor nejen kvůli otravě
Co s nasbíranými houbami? Inspirativní recepty najdete na webu Poklicka.cz

 

VÝHLED POČASÍ NA KVĚTEN
 

Období 11.-20.5.2013

V první polovině období oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně částečné ubývání oblačnosti i srážek. Ranní teploty 11 až 5 °C, postupně 14 až 10 °C. Denní teploty 16 až 21 °C, postupně až kolem 25 °C.
 

Období 21.-31.5.2013

Zpočátku období převážně polojasno, postupně přibývání oblačnosti, místy s občasným deštěm nebo přeháňkami a bouřkami. Ranní teploty 13 až 7 °C. Denní teploty 20 až 26 °C.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kam na rande, když počasí nepřeje
Co dělat na dovolené, když prší...

tn.cz / gar