Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 3. 2014
jak bude?

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ: Jaro je tady! O víkendu čekejte sluníčko a vysoké teploty

Jaro - ilustrační - 7
Zdroj: Thinkstockphotos

Všimli jste si rozkvetlých květin nebo zpěvu jarních ptáků? Podle ornitologů letos přišel o dva týdny dřív - společně s brzkým příchodem jara. A počasí to jen potvrzuje. Víkend bude nádherně prosluněný s teplotami až 14 °C! Podívejte se na podrobnou předpověď...

Zpěv ptáků je nepochybným znamením, že dorazilo jaro. Ze zimovišť už podle ornitologů dorazili první špačci a skřivani. Počasí se ale projevilo i na ptácích, kteří zimu přežívají v tuzemsku. Podstatně dříve se rozezpívali kosi, sýkory a po setmění je slyšet i houkání sov.
 

"Na zpěv má vliv délka dne, ptáci mají v sobě vlastní hodiny. Ale protože se oteplilo, ptáci se na svých hnízdištích začali vymezovat mezi sebou navzájem právě tím zpěvem. Nepředpokládáme ale, že hnízdění bude začínat brzo, ptáci spíše přípravné období trochu protáhnou," potvrdil ornitolog Jiří Šafránek.
 

Lidé tak podle odborníků mohou už nyní slyšet zpěv kosů, pěnkav či sýkorek. "Se setměním se začínají ozývat i sovy, začíná tok puštíků, kalousů ušatých, výrů a kulíšků nejmenších," dodal ornitolog.
 


Na skutečný začátek astronomického jara si ještě počkáme. Letos začíná přesně 20. března v 17:57. Pocitově ale můžeme prohlásit, že už tu jaro máme. V přírodě už vykvetly také sněženky, bledule, pivoňky i pampelišky. Zdá se, že se všechno začíná nenávratně probouzet do nové sezóny.
 

 

Potvrzuje to i předpověď počasí na následujících sedm dní. Z ní asi většinu lidí potěší především vyhlídka na nádherný a prosluněný víkend s teplotami až 14 °C. Pod nulu se budou teploty dostávat už jen v noci, a to ještě jen na některých místech a nikoli pravidelně. Jedinou nepříjemnou zprávou je, že bude pokračovat trvající sucho.
 

"Po ránu se mohou ojediněle tvořit mlhy nebo nízká oblačnost. Podobné počasí tu bylo například v roce 1998, kdy se odpolední teploty dotkly lehce i 20 °C," okomentovala vývoj meteoroložka Dagmar Honsová.
 

 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
 

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, ojediněle slabý občasný déšť nebo mrholení. Během dne polojasno až skoro jasno. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 5 m/s, na Moravě a ve Slezsku čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.
 

V pátek bude jasno až polojasno. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 9 až 13 °C. Severovýchodní vítr vítr 3 až 7 m/s.
 

V sobotu bude jasno až polojasno. Noční teploty 3 až -1 °C. Denní teploty 9 až 13 °C. Severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
 

V neděli bude skoro jasno až polojasno, po ránu mlhy nebo nízká oblačnost. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 7 až 11 °C, místy 13 °C. Severovýchodní vítr 3 až 7 m/s.
 

V pondělí bude jasno až polojasno. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 9 až 13 °C. Jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.
 

V úterý bude většinou polojasno, po ránu místy mlhy. Noční teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 8 až 12 °C. Severovýchodní vítr 3 až 7 m/s.
 

Ve středu bude jasno až polojasno. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 6 až 10 °C. Severní vítr 3 až 7 m/s.
 

tn.cz / ČTK / gar