Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 7. 2013
Sestavování kabinetu

Představí premiér Rusnok další ministry? Čekají ho schůzky s dalšími kandidáty

Premiér Jiří Rusnok
Zdroj: Mediafax
Premiér Jiří Rusnok

Premiér Jiří Rusnok dnes bude v Kramářově vile pokračovat v sestavování svého kabinetu. Jasno by mohl mít například o ministrech obrany, zdravotnictví a životního prostředí. Rusnok by byl rád, kdyby Vlastimil Picek zůstal v čele obrany. Post ministra životního prostředí nabídl Radku Špicarovi a zdravotnictví Martinu Holcátovi.

Nový šéf kabinetu by mohl představit další ministry jeho kabinetu. Do čela ministerstva životního prostředí by rád dosadil viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radku Špicarovi. Zdravotnictví by pak rád svěřil náměstkovi Fakultní nemocnice Motol Martinu Holcátovi.
 

Ministrem obrany by mohl zůstat Vlastimil Picek, který by tak jako jediný člen končícího koaličního kabinetu pokračoval i v nové vládě. Picek v neděli v rámci Dne ozbrojených sil vyslovil přání, aby splnil všechny úkoly, které si na obraně vytýčil. Nepotvrdil ale, zda to znamená jeho souhlas s pokračováním v ministerském křesle.
 

Rusnok čeká také na odpověď od Jana Kohouta a Jaromíra Schlinga, jimž nabídl návrat na ministerstva zahraničí a dopravy. Minulý týden mu na nabídku kývli Martin Pecina jako staronový ministr vnitra a někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD) jako ministryně spravedlnosti. Zemědělství má vést šéf Potravinářské komory Miroslav Toman a ministerstvo kultury chce řídit bývalý šéf České televize Jiří Balvín.
 


Premiér v neděli uvedl, že nehodlá obsazovat vládní místa po vicepremiérce Karolíně Peake a Petru Mlsnovi. Jeho kabinet by tak měl mít místo současných 17 pouze 15 členů. Rusnok už v pátek řekl, že by s jeho zformováním chtěl být hotov do konce tohoto týdne.

tn.cz / ČTK / hmr