Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.10. 2013 19:12
HLASUJTE I VY Volby se blíží

Předvolební průzkumy: Vyhraje ČSSD, ale kdo bude druhý? ANO nebo KSČM? ANKETA

Volby
Zdroj: Isifa/ MAFRA

O vítězi voleb je, alespoň podle předvolebních průzkumů, už víceméně rozhodnuto. Vyhraje ČSSD! Otázkou teď zůstává, kdo ve volbách skončí druhý. Každá výzkumná agentura totiž ve volebním modelu uvádí jiné výsledky. Koho budete volit vy? Hlasujte v naší anketě.

Anketa

Koho bude volit vy?

Hlasovalo 3754 lidí.
Hned několik výzkumných agentur zveřejnilo jedny z posledních předvolebních průzkumů. Jejich výsledky se ale v některých případech diametrálně liší. Například podle volebního modelu STEM skončí na druhém místě Babišovo ANO a třetí KSČM, v modelech Medianu a ppm factum ovšem vychází druhá pozice pro komunisty. ANO pak u medianu je třetí společně s TOP 09, u ppm factum je dokonce až čtvrté.
 

Agentury se také liší v počtech stran, které se do sněmovny dostanou. Podle STEMu a ppm factum se v dolní komoře parlamentu objeví šest stran. Shodují si na tom, že tam zasednou poslanci z ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09 a ODS , šestou stranou je podle STEM Úsvit, podle ppm factum KDU-ČSL. Volební model Medianu pak do sněmovny dostává dokonce sedm stran - ČSSD, KSČM, ANO, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a zemanovci.
 

Předvolební průzkumy ještě naznačují jednu zásadní věc, povolební jednání budou velice složitá. A pravděpodobně vítězná ČSSD bude mít, co dělat, aby získala pro svou vládu podporu. STEM na základě svého volebního modelu počítá s tím, že ČSSD získá 67 mandátů. V tom případě by se rýsovala možnost "velké" koalice s hnutím ANO (41 mandátů), nebo například menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM (33 mandátů) a Úsvitu (11 mandátů), případně vláda ČSSD s Úsvitem a podporou KSČM.
 

Tabulka - Výsledky volebních modelů výzkumných agentur

 

Rozdělení mandátů dle modelu ppm factum by dávalo možnost menšinové vlády ČSSD (podle tohoto přepočtu by získala 62 křesel) jen s podporou komunistů (44 mandátů). Případně by se do vlády mohla zapojit i KDU-ČSL (12 křesel), jenže i takováto vláda by se musela opřít o podporu KSČM a to zatím lídři lidovců rezolutně odmítají.
 

13

GALERIE: Volební modely

Zdroj: STEM

STEM: Volební model

Hodnocení:

tn.cz / hmr

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.10. | 19:04 Adrian Tozzi
15
Proč jste stáhli ze zpráv ten brutální útok cikkánky na 58 letou ženu, která si ...
18.10. | 19:06 lopata krocan
-6
když jsou lidi tupci když nechtěji komouše tak v tom případě at to lepší ...
20.10. | 18:13 beth92
3
Náhlasit nevhodný komentář
Nechápu, kdo může volit levici. Copak tu chcete mít zase komunismus. Bohužel nestačí, že někteří lidi byli blbci a volili takového prezidenta, kterého máme. Jako kdyby jsme se přesunuli o 30 let na zpět do komunismu.
20.10. | 10:17 inverter
0
Náhlasit nevhodný komentář
.. na lačno?
19.10. | 20:24 Jaroslav Malát
1
Náhlasit nevhodný komentář
ballbe- Dávám vám uplně za pravdu. To jsem byl tento týden v jedné Pražské nemocnici a tam se ptala zdravotní sestra jedné paní jestli přišla nalačno kvůli vyšetření krve a ta paní se na tu zdravotní sestru udiveně a nechápavě koukala na co se jí ta sestra ptá. Tak jsem si povzdychl že taková ...
18.10. | 21:50 kalnormin1
2
Náhlasit nevhodný komentář
inverter: ballbe se musí zviditelnit jako Samková. Jinak s vámi plný souhlas.
18.10. | 21:33 inverter
2
Náhlasit nevhodný komentář
...ballbe,.. proč se tak rozepisuješ? Stačí napsat: "jsem bllbej."
18.10. | 19:06 lopata krocan
-6
Náhlasit nevhodný komentář
když jsou lidi tupci když nechtěji komouše tak v tom případě at to lepší vyhraje Babiš než ta mrdkaa falešná jako je Sobotka ten vychcanec co se už vidí v premierském křesle .Ale že rozprodal Bakalovy ODK pod cenou mrdkaař a díky tomu Bakala narýžoval miliardy a nájmy v bytech zdražil o 50 procent ...
18.10. | 19:04 Adrian Tozzi
15
Náhlasit nevhodný komentář
Proč jste stáhli ze zpráv ten brutální útok cikkánky na 58 letou ženu, která si dovolila okřiknout toho jejího haranta co ničil státní majetek? Je na čase informovat lidi o brutalitách cikkánů na nás čechy a něco s tím rázně dělat. Jiné evropské země jasně dávají nahlas vědět že tuto rasu u sebe ...
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme