Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.10. 2013 19:12
HLASUJTE I VY Volby se blíží

Předvolební průzkumy: Vyhraje ČSSD, ale kdo bude druhý? ANO nebo KSČM? ANKETA

Volby
Zdroj: Isifa/ MAFRA

O vítězi voleb je, alespoň podle předvolebních průzkumů, už víceméně rozhodnuto. Vyhraje ČSSD! Otázkou teď zůstává, kdo ve volbách skončí druhý. Každá výzkumná agentura totiž ve volebním modelu uvádí jiné výsledky. Koho budete volit vy? Hlasujte v naší anketě.

Anketa

Koho bude volit vy?

Hlasovalo 3754 lidí.
Hned několik výzkumných agentur zveřejnilo jedny z posledních předvolebních průzkumů. Jejich výsledky se ale v některých případech diametrálně liší. Například podle volebního modelu STEM skončí na druhém místě Babišovo ANO a třetí KSČM, v modelech Medianu a ppm factum ovšem vychází druhá pozice pro komunisty. ANO pak u medianu je třetí společně s TOP 09, u ppm factum je dokonce až čtvrté.
 

Agentury se také liší v počtech stran, které se do sněmovny dostanou. Podle STEMu a ppm factum se v dolní komoře parlamentu objeví šest stran. Shodují si na tom, že tam zasednou poslanci z ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09 a ODS , šestou stranou je podle STEM Úsvit, podle ppm factum KDU-ČSL. Volební model Medianu pak do sněmovny dostává dokonce sedm stran - ČSSD, KSČM, ANO, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a zemanovci.
 

Předvolební průzkumy ještě naznačují jednu zásadní věc, povolební jednání budou velice složitá. A pravděpodobně vítězná ČSSD bude mít, co dělat, aby získala pro svou vládu podporu. STEM na základě svého volebního modelu počítá s tím, že ČSSD získá 67 mandátů. V tom případě by se rýsovala možnost "velké" koalice s hnutím ANO (41 mandátů), nebo například menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM (33 mandátů) a Úsvitu (11 mandátů), případně vláda ČSSD s Úsvitem a podporou KSČM.
 

Tabulka - Výsledky volebních modelů výzkumných agentur

 

Rozdělení mandátů dle modelu ppm factum by dávalo možnost menšinové vlády ČSSD (podle tohoto přepočtu by získala 62 křesel) jen s podporou komunistů (44 mandátů). Případně by se do vlády mohla zapojit i KDU-ČSL (12 křesel), jenže i takováto vláda by se musela opřít o podporu KSČM a to zatím lídři lidovců rezolutně odmítají.
 

13

GALERIE: Volební modely

Zdroj: STEM

STEM: Volební model

Hodnocení:

tn.cz / hmr