Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.7. 2013 21:04
Hygienici varují

VELKÝ PŘEHLED kvality přírodních koupališť v celém Česku: Kde vám voda neublíží?

Koupaliště
Zdroj: mediafax.cz/ koupacivody.cz

Slunce a letní teploty jsou jako stvořené k lenošení u vody. Kvalita vody je ve většině přírodních koupališť dobrá. Jen v několika málo nádržích jsou zdraví škodlivé sinice či naplavené dřeviny.

Kvůli hojnému výskytu řas a sinic nedoporučují hygienici koupání v přírodním koupališti Hnačov na Klatovsku. V Jihočeském kraji pak na pláži u tábořiště Vojníkov v nádrži Orlík, kde podle posledního měření z 1. července znečištění vody dosáhlo čtvrtého, tedy druhého nejhoršího, stupně. Tamní voda prý představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména citlivým jedincům.

 

Na Vysočině platí od minulého týdne zákaz koupání v polenském rybníku Peklo kvůli zvýšenému výskytu sinic a chlorofylu. Nyní hygienici zakázali koupání také v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku.

 

V Libereckém kraji má nevyhovující vodu od začátku sezony jen koupaliště v Chrastavě. A během sezony se to nezmění. Obec se však brání, že jejich voda je kvalitní a za vším je špatná vyhláška ministerstva zdravotnictví, která neposuzuje jen aktuální kvalitu vody, ale stav v předchozích letech. "I kdybychom tam teď napustili pitnou vodu, tak bude u nás uvedeno, že voda není vhodná ke koupání," řekl již dříve ČTK správce Miloš Laksar.

 

Jen mírně sníženou kvalitu má voda v Brněnské přehradě. Po deštích minulého týdne jsou u některých břehů naplavené dřeviny, voda je mírně zakalená. Zdraví ale koupání v přehradě neohrozí.

 

Tabulka - nevhodná koupaliště

 

Zhoršená situace přetrvává i na vodních nádržích Slapy a Orlík, kde platí třetí stupeň znečištění vody. Neměli by se tam koupat alergici, těhotné ženy nebo malé děti. Ostatní lidé by se pak měli po koupání důkladně osprchovat pitnou vodou. To samé doporučují také hygienici po koupání v lesní plovárně Sejfy u Mladých Buků na Trutnovsku.

 

V místech ovlivněných povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se v těchto lokalitách koupání nedoporučuje, uvádí na svých stránkách ministerstvo zdravotnictví.

 

Kvalita vody v pražských přírodních koupalištích je dobrá. Lidé, kteří k nádržím o nadcházejícím víkendu vyrazí, si mohou vodní radovánky užít bez obav. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu hygienické stanice. Nejlepší vodu má koupaliště v Motole.

 

 

Podle posledních měření z minulého týdne se nebezpečné množství sinic zatím neobjevilo ani v nádrži Džbán, v Šeberáku ani v Hostivařské nádrži. Voda v těchto koupalištích je sice zakalená, její kvalita je ale dobrá a lidem při koupání žádné nebezpečí nehrozí.

 

O kvalitě vody se mohou lidé dozvědět například z tabulí, které jsou přímo na plážích, nebo z internetových stránek hygienických stanic. Kvalitu vody lze posoudit také okem, pokud není voda zakalená, nezapáchá a v jejím okolí se nepovalují odpadky či leklé ryby, potom bude zřejmě vhodná ke koupání.

 

Kde je vhodná voda ke koupání zjistíte i na mapě. Modrá označuje vodu vhodnou ke koupání, zelená vodu vhodnou ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi a žlutá zhoršenou jakost vody. Červená označuje vodu nevhodnou ke koupání nebo místa, kde je koupání zakázáno.

 

Mapa koupacích vod
Zdroj: koupacivody.cz

 

ČTĚTE TAKÉ:

Těhulky, pozor na sinice!

U bazénu za hvězdu? Blýskni se v háčkovaných plavkách
Co přes plavky, když se jen v nich necítíte v pohodě?
V čem k vodě? MAXI GALERIE nejkrásnějších plavek

Jak se nenechat okrást na koupališti? Poradíme!

ana tn.cz / ČTK
Reklama