Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.10. 2013 15:10
Prezident v Mostě

Zeman podpořil prolomení těžebních limitů a rýpnul si do církve

Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman je pro prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Bez prolomení by mohlo přijít o práci až 8500 lidí, řekl dnes na návštěvě Ústeckého kraje. Nadprůměrně vysoká nezaměstnanost je přitom podle něj největším problémem tohoto regionu. Prolomení limitů navíc sníží energetickou závislost Česka na ostatních zemích, uvedl také Zeman.

"Důvody, proč zastávám potřebnost prolomení těžebních limitů, jsou tyto: Za prvé, bez jejich prolomení by došlo k postupné ztrátě až 8500 pracovních míst," řekl Zeman, podle něhož by to zejména na Mostecku byla "téměř tragédie".

 

"Za druhé, domnívám se, že jsem byl dostatečně informován o kvalitě uhlí, které se dnes nachází například pod obcemi Horní Jiřetín a dalšími obcemi,...a domnívám se, že vytěžení tohoto surovinového bohatství by vedlo k tomu, že by Česká republika v budoucnosti byla podstatně méně závislá na vnějších energetických zdrojích," uvedl prezident, který prý o věci jednal s majiteli těžebních společností, zástupci odborů i vedením kraje. Navštívil také Horní Jiřetín.

 

Za třetí důvod označil změnu horního zákona, po níž není možné nikoho nedobrovolně vyvlastnit. Těžební společnosti se proto musejí domluvit s vlastníky nemovitostí v daných místech, a musejí jim tak nabídnout "podmínky, které by pro tyto vlastníky byly výhodné," dodal Zeman.

 

Podobně prezident hovořil na dopoledním setkání se zastupiteli Ústeckého kraje. Vyslovil také názor, že Česko potřebuje "energetický mix", kde hlavní roli budou hrát jaderné a hnědouhelné zdroje. Uvedl rovněž, že si je vědom i protiargumentů odpůrců prolomení limitů těžby hnědého uhlí.

 

Dohoda Klause s církvemi

 

Církev vznesla v rozporu s dohodou s exprezidentem Václavem Klausem některé neoprávněné požadavky na vrácení objektů v areálu Hradu, prohlásil také Zeman. Dodal, že ho to překvapilo, protože kardinál Dominik Duka ho před 14 dny prý ujistil, že dohoda s Klausem platí.

 

Zeman tak komentoval situaci poté, co ministr vnitra Martin Pecina navrhl zákonným opatřením vyjmout celý areál Pražského hradu z církevních restitucí, a to kvůli církevním nárokům na některé nemovitosti. Premiér Jiří Rusnok ve středu řekl, že zákonné opatření nenavrhne.

 

Duka po pondělní schůzce s Rusnokem uvedl, že na způsobu vypořádání nároků se dohodl jak s Klausem, tak se Zemanem.

 

"S panem kardinálem jsem nemluvil tento týden. Už proto, že jsem byl na návštěvě na Ukrajině. Ale tuším, že jsem s ním mluvil přibližně před 14 dny. Pan kardinál mě ujistil, že platí dohoda, kterou uzavřel s předchozím prezidentem Václavem Klausem. Byl jsem proto velmi překvapen, když pražská kapitula v rozporu s touto dohodou vznesla některé, dle mého názoru neoprávněné požadavky," prohlásil dnes Zeman na tiskové konferenci během návštěvy Mostu.

ana tn.cz / ČTK