Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.6. 2014 18:40
100 let staré

TAJEMNÝ DOKUMENT našli ve střeše karvinského kostela! Co se v něm píše?

V kostele nalezli dobové dokumenty
Zdroj: Město Karviná
Témata:

Při rekonstrukci kostela svatého Marka v centru Karviné nalezli dělníci schránku s dobovými dokumenty z roku 1888 a 1926. Dokumenty byly zabaleny v německých novinách ze soboty 24.7.1926.

"V pondělí jsme rozebrali báň věže kostela a byli jsme trochu zklamaní, protože tam obvykle takové schránky s dokumenty bývají - nebylo tam nic. Až dnes dělníci při rozebírání krovu střechy našli krabičku přitlučenou na jednom z trámů krovu. Našli jsme v ní dvoje dokumenty," uvedl Daniel Vícha z karvinské farnosti.

Reklama

 

Ty starší, z roku 1888, byly v němčině, druhé z roku 1926 pak byly psány v polštině. Oboje dokumenty jsou svědectvím o opravách kostela, včetně jmen stavebníků, kteří se na opravách podíleli.

 

 

"Přitom o té z 20. let 20. století jsme ani nevěděli, ke kostelu totiž máme málo dokumentů. Donedávna jsme si mysleli, že poslední velká rekonstrukce kostela proběhla právě koncem 19. století. Nyní víme, že kostel byl, jak je psáno v dokumentu, opraven i v roce 1926, a to – cituji: zevnitř i zvenčí a nákladem 30 tisíc korun,“ doplnil Vícha.

 

 

Dokumenty byly psány ručně. Nebyly u nich nalezeny žádné fotografie, pouze německé noviny, ve kterých byly zabaleny. "My nyní pořídíme pro náš archiv kopie, stejnou formou popíšeme současnou rekonstrukci a podmínky, za kterých byla realizována včetně historických souvislostí – pochopitelně ručně, na kvalitní papír a klasickým inkoustem, dokumenty opatříme nejspíše i fotografiemi a poté opět pro další generace uložíme do báně kostela v nové schránce,“ dodal Vícha.

 

12

GALERIE: Při opravě kostela v Karviné našli dělníci tajné dokumenty

Zdroj: Město Karviná

Při opravě kostela v Karviné našli dělníci tajné dokumenty

Hodnocení:

 

Kostel svatého Marka se nachází v centru karvinské části Fryštát. Jedná se o menší kostel, který je otevřen jen výjimečně, například při hromadných akcích. Kostel je starý 240 let.

TN.cz
Reklama