Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.7. 2014 14:48
Jednání Sněmovny

Poslanci otočili. Zamítli snížení daně z benzínu

Poslanecká sněmovna
Zdroj: Jakub Deml/TN.cz

Sněmovna zamítla návrh poslance ČSSD Milana Urbana na snížení spotřební daně z benzinu a nafty. Ve středu poslanci snížení daně naopak schválili, ale kvůli zpochybněnému hlasování museli dnes o zákonu rozhodnout znovu. Státní rozpočet by nižší daň připravila o 14 miliard korun. Zachování zelené nafty pro zemědělce poslanci odsouhlasili.

Schvalovat by měli také zvýšení daně z cigaret a výjimky pro některé nekvalifikované učitele, aby nemuseli s lednem ve školství skončit. Na programu je dále sporná novela neúčinného služebního zákona. Pravice ohlásila, že bude její schválení zdržovat.

 

Zelenou naftu s i návrhem Milana Urbana (ČSSD) na snížení daně na pohonné hmoty schválili poslanci ve středu. Urbanův požadavek podpořila opozice a část sociálních demokratů. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) by to znamenalo výpadek státních příjmů o 14 miliard korun.

 


Jeden z poslanců ČSSD po hodině hlasování zpochybnil a dnes se navzdory sporům o proceduru rozhodovalo o Urbanově návrhu a celé normě znovu. ODS uvedla, že kvůli tomu podá stížnost k Ústavnímu soudu. Více čtěte zde.


Pokud bude platit novela o vyšším zdanění cigaret, cena krabičky vzroste o tři až čtyři koruny. Vláda tím chce zamezit pozdějšímu skokovému zdražení o šest až sedm korun. Ve hře je další Urbanův návrh, podle kterého by levnější i dražší cigarety podražily shodně asi o čtyři koruny.

 


U celkové novely služebního zákona se vede spor mezi koalici a pravicovou opozicí hlavně kvůli generálnímu ředitelství státní služby. Pravice chce normu bez této instituce, což by ale znamenalo její úplné přepracování. Je otázkou, zda se k tomuto bodu dnes Sněmovna vůbec dostane.

TN.cz / ČTK / vem