Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.5. 2012 07:27
Amnesty International kritizuje

Problémy Česka: Extremismus, postavení migrantů a utlačovaní Romové

Rostoucí extremismus, segregace dětí ve školách a postavení migrantů v zemi jsou největší prohřešky Česka, které kritizuje organizace Amnesty International (AI) ve své pravidelné zprávě o stavu lidských práv za rok 2011.

Podle Amnesty International česká vláda také lhostejně řeší romskou problematiku. Protiromská rétorika se podle AI objevuje i mezi hlavními politickými stranami na národní i lokální úrovni. Jmenování zmocněnkyně pro lidská práva organizace vítá, čeká ovšem, že zmocněnkyně bude aktivnější.
 

Organizace popsala uplynulý rok v České republice z hlediska lidských práv za vyhrocený. Připomněla eskalaci napjaté situace mezi romskými a neromskými obyvateli na severu Čech, hádky kolem pořádání první pražské Prague Pride a téměř zastavení činnosti vlády v oblasti inkluzivního vzdělávání. "Všechny tyto události nedonutily vládu přijmout koncepční řešení dlouhodobých problémů. Lidská práva zůstala na okraji zájmu politických elit," uvedl ředitel české pobočky AI Mark Martin.
 

Anketa

Jaký je podle vás největší prohřešek Čechů?

Hlasovalo 395 lidí.

Amnesty International kritizuje chování politiků, kteří se uchylovali k rasistickým prohlášením v souvislosti s protiromskými protesty v Novém Bydžově, Novém Boru, Rumburku, Varnsdorfu a Šluknově. Organizace proto uvítala prohlášení prezidenta Václava Klause i policie, kteří protiromské násilí odsoudili a zřídili speciální pořádkovou jednotku policie. Pochvalu si od AI vysloužil rozsudek krajského soudu v Ostravě nad žháři z Vítkova z roku 2009.

PSALI JSME:
Speciální jednotka pro Šluknovsko bude v Ústí. Policie tím ušetří

 

Problémy se však objevily podle Amnesty International ve školství. Vláda podle výroční zprávy nebyla schopná zamezit segregaci romských dětí ve školách. Připomíná, že ve čtyři roky straém rozsudku Evropského soudu pro lidská práva vyzval českou vládu k urychlenému včlenění Národního akčního plánu pro inkluzivní vzdělávání.
 

AI není spokojena ani s postavením migrantů v Česku. Obavy panují zejména ohledně prodloužení maximální doby zadržení migrantů v detenčních centrech z šesti na 18 měsíců. Znepokojení vyvolává také případ tzv. stromkařů odkazující k možnému obchodu se zahraničními dělníky. "Policejní šetření této záležitosti pokračuje už druhým rokem, jeho tempo a efektivita ale dávají důvod k obavám," uzavřel Martin.

tn.cz / mediafax / gar