Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 10. 2013
Kdo vládne Facebooku?

Průzkum před volbami: Na internetu se nejvíce mluví o ČSSD

Lídři
Zdroj: Mediafax

Kampaň politiků před parlamentními volbami je v plném proudu a politikou žije i internet. Digitální agentura Digital Communications zmapovala, o kterých politických stranách a lídrech se nejčastěji píše a diskutuje na internetu.

Podle počtu zmínek na webových stránkách a sociálních sítích agentura spočítala, že nejčastěji zmiňovanou politickou stranou byla v září ČSSD s 46 265 zmínkami, v těsném závěsu pak ODS s 45 277 zmínkami.

 

V prvním říjnovém týdnu se ale pořadí obrátilo. Z porovnání počtu zmínek o předsedech politických stran vyšlo, že se v září na internetu nejčastěji mluvilo o Karlu Schwarzenbergovi a Andreji Babišovi. V říjnu se však na druhém místě místo Andreje Babiše umístil Tomio Okamura.
 
Politické strany
 
A o kterých politických stranách se v předvolební kampani nejčastěji mluví? Průzkum se nezabýval volebními preferencemi ani nesledoval vyznění jednotlivých zmínek, měřila se pouze síla značky podle počtu zmínek. „Za měsíc září byla nejvíce zmiňována ČSSD, v těsném závěsu je pak ODS a s odstupem na třetím místě je Strana Práv Občanů ZEMANOVCI (SPOZ). Naopak nejméně se na internetu komunikovalo o Straně zelených a Straně svobodných občanů,“ říká Peter Hermann z Digital Communications, dceřiné společnosti AMI Communications.
 
volby
 
V posledním zářijovém týdnu (23. – 29. 9.) měla ČSSD v internetové komunikaci nad ODS větší náskok. Třetí místo obsadila TOP 09 a těsně za ní se umístila strana SPOZ. Naopak v prvním říjnovém týdnu (30. 9. – 6. 10.) se na internetu nejčastěji mluvilo o ODS, s odstupem na druhém
místě byla ČSSD a o cca 120 zmínek méně měla TOP 09.
 
graf volby
  
Předsedové politických stran
 
Podle výsledků průzkumu byli nejčastěji komunikovanými předsedy politických stran během září Karel Schwarzenberg (7 942 zmínek), Andrej Babiš (5 813 zmínek) a na třetím místě Tomio Okamura (4 275 zmínek). „Zástupci největších a nejčastěji zmiňovaných politických stran se umístili až na dalších místech s velkým odstupem,“ komentuje výsledky Peter Hermann a dodává: „Miroslava Němcová se umístila na čtvrtém místě s 1 438 zmínkami a Bohuslav Sobotka na pátém místě s 1 309 zmínkami.“
 
volby


V případě sledování posledního zářijového týdne (23. – 29. 9.) se na pořadí komunikovaných předsedů jednotlivých politických stran na internetu nic nemění. V prvním říjnovém týdnu (30. 9. – 6. 10.) ale ve srovnání s posledním zářijovým týdnem došlo ke změně pořadí na druhém a třetím místě – na internetu se více mluvilo o Tomio Okamurovi než o Andreji Babišovi. Před zástupce nejčastěji zmiňovaných politických stran (ODS a ČSSD) se nyní dostal také Petr Mach ze Strany svobodných občanů.

 

volby

 

Kde jsme v září o kom diskutovali

 
V komunikaci na Twitteru a Google+ je nejsilnější stranou ODS. Z tohoto pohledu je její „twitterové“ ladění kampaně úspěšné. O tradičních parlamentních stranách Češi nejčastěji komunikovali na internetových diskuzích, o menších stranách si lidé v září povídali převážně na Facebooku.
 
 
Počtem zmínek kralovala Facebooku strana ČSSD (5 814), v těsném závěsu pak ANO 2011 (5 457 zmínek). Pokud si odmyslíme to, jaký celkový prostor zabírá daná strana v internetovém prostředí a zaměříme se jen na to, kde se komunikace odehrávala, získáme zajímavé výsledky. „V září se komunikace o straně ANO 2011 a Straně svobodných občanů odehrávala téměř jen na Facebooku,“ říká Peter Hermann a dodává: „Podobně je na tom také Úsvit přímé demokracie a Strana zelených.“

 

 

TN.cz