Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.10. 2013 11:51
průzkum CVVM

Průzkum: V parlamentu chceme nové lidi z radnic. A tuhou disciplínu

Volby
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto

Většina Čechů by chtěla po volbách vidět ve Sněmovně nové strany, ale s lidmi se zkušenostmi z komunální politiky. A navíc by je nadpoloviční většina Čechů ráda svázala tuhou disciplínou, aby museli hlasovat podle vůle strany.

Jeden z předvolebních průzkumů nálad mezi voliči teď přineslo Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nové strany jsou podle dotázaných nezbytné pro zlepšení politické kultury v České republice. Podle průzkumu také naprostá většina lidí souhlasí s rozpuštěním Sněmovny a vypsáním předčasných voleb.
 

S výrokem, že pro zlepšení politické kultury je nezbytné, aby se do Poslanecké sněmovny dostaly nové strany, souhlasily v průzkumu více než dvě třetiny Čechů. Zhruba stejné množství lidí si také myslí, že kandidáti ve volbách do Sněmovny by měli mít zkušenosti z práce v obecním, městském nebo krajském zastupitelstvu. Naopak zkušenosti přímo se sněmovní prací by ocenila jen malá část dotázaných. Pouze méně než dvě pětiny lidí by chtěly, aby křesla získali ve volbách bývalí poslanci.
 

 

Nadpoloviční většina lidí také souhlasila s tím, že poslanci musí vždy hlasovat se stranou, na jejíž kandidátce jsou zvoleni. Takový názor schvalovalo 54 procent lidí, proti bylo 34 procent.
 

K novým stranám se skeptičtěji podle CVVM stavěli hlavně starší či vysokoškolsky vzdělaní lidé a příznivci levicové politiky. Kandidáty s předchozí zkušeností s prací ve Sněmovně by častěji uvítali pravicově zaměření lidé, hlavně stoupenci ODS.

 

 

 

Pracovníci CVVM se také ptali, zda lidí vůbec schvalují rozpuštění Sněmovny a vyhlášení předčasných voleb. Souhlas vyjádřily téměř čtyři pětiny účastníků průzkumu. Častěji se souhlasné názory objevovaly u voličů levicových stran, ale i mezi příznivci pravice převažovalo schvalování předčasných voleb nad nesouhlasem. Průzkum provádělo CVVM v období od 9. do 16. září. Zúčastnilo se ho 1029 obyvatel ČR starších 15 let.
 

Podle posledních volebních modelů agentur zabývajících se průzkumy veřejného mínění by hlavní pozice ve Sněmovně zaujaly po volbách strany, které už získaly mandáty v minulých volbách. První dvě místa by v říjnových předčasných volbách podle průzkumů z posledních týdnů obsadily ČSSD a KSČM.
 

V umístění na dalších místech se už průzkumy značně různí, například CVVM nebo společnost TNS Aisa dávají již na třetí místo hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše. Většina průzkumů předpovídá, že se do Sněmovny dostanou TOP 09 a ODS, z menších stran by podle průzkumů různých agentur mohly získat poslanecké mandáty i SPOZ, KDU-ČSL či Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

 

ČTĚTE TAKÉ:


Nevíte koho volit? Zkuste si volební kalkulačku!

 

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

3.10. | 07:29 Pavel Mašek
2
Tentokrát budou volby velice napínavá záležitost. Patrně opět zvítězí Zeman.
3.10. | 10:54 kalnormin1
-2
Do parlamentu se musí dostat především myslící lidé na všechny , a ne slepí a ...
5.10. | 10:55 Ukradeny Trotl
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ti lidi jsou už na mouduši padlí na hlavu. Zloději budou vystřídání jinými zloději. U nás v obci sedí na radnici ti největší gauneři z okolí a tyto bych měl chtít v parlamentu? Promiňte jdu se někam vyblít.
5.10. | 08:30 prokop78
1
Náhlasit nevhodný komentář
cynda- pleteš se, nikdy jsem Ratha nepodporoval..klidně ti napíši ekonoma i politika, jsou to Kohout a Bárta. Máš pravdu John to posral, ale co třeba Nečas? to už se nezmiňuješ co? Mám prostě jiný pohled a jiný názor, ber to třeba tak.
4.10. | 18:35 kraldavid2
0
Náhlasit nevhodný komentář
Volím Petra Bendla a ODS, žádné experimenty s ANO ani Okamurou
4.10. | 18:35 kraldavid2
0
Náhlasit nevhodný komentář
cynda - přesně tak. jedině volit pravici, volit ODS!
4.10. | 14:18 Karel Marek
0
Náhlasit nevhodný komentář
prokop, zajímavý názor. Můžeš mne prosím napsat jméno alespoň JEDNOHO známého ekonoma, který za Okamurou stojí. Skutečně nerozumím, na základě čeho bereš tu víru. Přece dobrá vůle je pro vedené státu strašně málo. Kdepak je dnes John, a ten to myslel také dobře. Mimochodem pamatuji, jak jsi ...
4.10. | 13:33 prokop78
0
Náhlasit nevhodný komentář
cynda- věř tomu, že za Okamurou bude stát víc ekonomů, politiků, než za tvojí babičkou..ty ale klidně můžeš volit svoji babičku :) a k těm blbcům máš daleko blíž, než ti co budou volit Okamuru.
4.10. | 10:41 Karel Marek
0
Náhlasit nevhodný komentář
"mít" sorry
4.10. | 10:41 Karel Marek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Okamura ne, také nahrabáno na chudých. Musí vyhrát moje babička. Je moc slušná, hodná, nekrade, neuplácí nebere úplatky, je chudá takže soucíti s chudými. A umí vyprávět pohádky. Moc pěkné, zvlášť ta o Karkulce.......Proč neodeberou hlasovací právo blbcům? Myslí si, že když zvolí Okamuru, že on ...
3.10. | 23:23 Aleš Růžička
1
Náhlasit nevhodný komentář
Musí vyhrát Okamura!
3.10. | 23:17 Milan Komorný
1
Náhlasit nevhodný komentář
Chci novou stranu Okamura jedině