Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 2. 2013
podezřelý postup

Ředitelství silnic a dálnic vyfasovalo půlmilionovou pokutu. Stopilo dokumenty o opravě silnice

Oprava dálnice
Zdroj: Mediafax

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí zaplatit půlmilionovou pokutu, protože ztratilo dokumentaci k veřejné zakázce. Není tak možné přezkoumat, jestli její zadání nebylo v rozporu se zákonem.

ŘSD si proti udělení sankce podalo k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozklad, aby ji platit nemuselo. Ale předseda úřadu Petr Rafaj státní podnik nevyslyšel a potvrdil, že trest na hlavu ŘSD dopadne.

 

Sporná zakázka se týká rekonstrukce silnice I/52 – Rajhrad. ŘSD ji zadal v roce 2008 v otevřeném řízení. "Zadavatel v témže roce uzavřel smlouvu s vybraným uchazečem Sdružením Rajhrad, jehož členy jsou společnosti D.I.S., EUROVIA CS, SILNICE BRNO a FIRESTA – Fišer, rekonstrukce, stavby,“ uvedl Rafaj. Prvoinstanční rozhodnutí o pokutě vydal ÚOHS v dubnu loňského roku.

 

A když začala sháňka po dokumentech, jako by se po nich slehla zem. "Archivace dokumentace o veřejné zakázce je jediným možným způsobem, kterým lze ověřit postup zadavatele při zadávání veřejné zakázky a zjistit, zda byl jeho postup v souladu se zákonem,“ upozornil Rafaj.

 

Dodal, že neuchování dokumentace o veřejné zakázce je jedním z nejzávažnějších správních deliktů.
 

kms TN.cz
Reklama