Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.12. 2014 16:01
Řidiči pozor

Nebezpečná LEDOVKA na silnicích! Výstraha platí do úterý

Zdroj: TV Nova

Silnice na Vysočině a jižní Moravě pokryla ledovka, nejvážnější situace je v okresech Žďár nad Sázavou, Třebíč a Jihlava. Čtyři silnice uzavřeli silničáři kvůli popadaným stromům nebo větvím. Problémy mohou být ale i v dalších oblastech kraje.

Kvůli mrznoucímu mrholení a dešti se na silnicích na Vysočině tvoří nebezpečná ledovka. Silničáři v postižených oblastech nasadili veškerou techniku. Kvůli možnosti padání stromů a větví jsou z preventivních důvodů uzavřeny silnice mezi Opatovem a Heralticemi, Bítovankami a Římovem, Lipníkem a Zárubicemi a mezi Budkovem a Lomy.

 

Na jižní Moravě jsou silnice druhých a třetích tříd sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Teploty v regionu se nad ránem pohybovaly od minus pěti do plus jednoho stupně Celsia. Vlivem náledí mírně přibylo lehkých dopravních nehod. Policie jich nad ránem v regionu řešila pět. Nejvážnější kolize se stala ve Velkých Němčicích na Břeclavsku, kde se při srážce dvou osobních aut lehce zranili tři lidé.

 

 

Ledovka se v Česku bude tvořit až do úterního večera, přičemž nejsilnější bude na Vysočině a na jihu Moravy. Mrznoucí déšť se postupně rozšíří i na většinu území Moravy a Slezska a do východních, jižních a západních Čech, tam ale nebude ledovka už tak silná. Informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který rozšířil svou předchozí výstrahu až do úterních 18:00. Původní výstraha platila do dnešních 23:00.

 

 

Meteorologové očekávají silnou ledovku ve vybraných částech Zlínského, Olomouckého, Jihomoravského kraje a na Vysočině. Na střední Moravě by totiž mohlo spadnout ojediněle až kolem 25 milimetrů mrznoucích srážek. Ve druhé polovině noci na úterý by už ale mohly slábnout, přesto by se bude vzhledem teplotám pod bodem mrazu tvořit ledovka i během úterý, uvedli meteorologové.

 

 

 

Podle nich současně hrozí zejména na Českomoravské vrchovině, že se kvůli silné námraze budou lámat větve nebo stromy. Námraza může poškodit i elektrické vedení.

 

Na Vysočině a na jižní Moravě se tvorbou ledovky potýkají už dnes, silničáři do postižených míst vyslali všechny své posypové vozy, policisté přesto zaznamenali vyšší počet nehod. Řidič by zejména na silnicích nižších tříd měli být opatrní. K opatrnosti meteorologové nabádají ale i chodce.

pet tn.cz / ČTK