Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 2. 2015
alarmující odhalení!

S malými Romy školy "obchodují", aby nezůstaly prázdné

Romské děti
Zdroj: isifa.com
ilustrační foto

Romské děti jsou v Česku výhodnou komoditou a stále se tu s nimi dobře „obchoduje“. Ředitelé praktických škol se dál snaží, aby židličky v jejich třídách nezůstaly prázdné. Základní školy se zase rády zbavují romských žáků, které odkládají právě do praktických škol, upozorňují dnešní Lidové noviny.

Lidé, kteří se brání přijímání romských dětí na základní školy a podporují jejich odsun do praktických škol, si neuvědomují, že na tom tratí celá společnost. Nejen tím, že dětem dáváme podřadné vzdělání, ale i účetně. Na žáka v praktické, dříve zvláštní škole je totiž téměř jednou tak velká dotace než na žáka v běžné škole, připomíná list.

 

"Systém tlačí na rodiny – vždyť i starší sourozenci k nám chodili. A v těch bílejch školách je budou šikanovat,“ popsal ředitel programů sociální integrace při neziskovce Člověk v tísni Jan Černý. Politici přitom slíbili, že Česko už nebude takové žáky diskriminovat ve vzdělávání. Ministerstvo kontruje, že rozřazování dětí předchází vždy rozhovor v poradně. Černý však v rozhovoru pro LN popisuje, jak ředitelé škol zákon obcházejí.

 

 

"Ředitelé základních škol jsou jedna zájmová skupina. Na druhé straně stojí praktické školy, také chtějí děti. A tak sahají jak do segmentu běžného školství, aby si je přitáhly, tedy tak to alespoň vidí ta třetí parta, do které patříme my. Podle nás je v praktických školách mnohem víc židliček, než je potřeba. Když se schválí onen sporný pátý odstavec paragrafu 16 školského zákona, tak praktické školy budou moct snadněji přetahovat děti k sobě – což je z jejich pohledu legitimní, ale z pohledu dětí naprosto špatně. Ředitelé si chtějí udržet svůj podnik, mají jídelny, zaměstnance a bezpochyby i loajalitu k dětem, které k nim chodí, ale aby ten podnik udrželi, tak potřebují rekvírovat další děti. Zároveň tato skupina vede diskusi „vy chcete zrušit praktické školy“, což nikdo nikdy neřekl," uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny Černý.

 

"Nikdo nechce zrušit praktické školy jako takové. My jen říkáme: je jich moc, a tato nadpočetnost brání mnoha dětem v normálním vzdělávání. Hádka ve sněmovně se vede o toto: které děti zákonně smí chodit do praktických škol a které ne. Dnes je to dělítko IQ 69 ano, IQ 70 ne. Tedy zjednodušeně, jak dítě vyplní nějaké hloupé testy, přičemž rozdíl mezi 69 a 72 může být v tom, jak se ten den dítě třeba vyspí. Mimochodem za polední čtyři roky klesl počet dětí s touto diagnózou o čtyři tisíce jenom proto, že se změnila metodika a Česká školní inspekce víc dává na formální stránku přestupu mezi vzdělávacími programy. Najednou se vyléčila tisícovka dětí ročně, které náhle neměly lehké mentální postižení. To je vysvětlitelné pouze systémovou chybou," doložil v LN tristní stav základního školství Jan Černý.

tn.cz / David Garkisch

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.2. | 08:44 medvidekja
26
Jděte už do prdele s diskriminací černejch !!!! Mě to připadá obráceně. Když ...
11.2. | 09:36 metallica82
-11
co tady zas melete ze cernej nekoho napadne a jeto v poradku a naopak ze bilej ...
11.2. | 20:34 metallica82
-5
Náhlasit nevhodný komentář
jses no aspon ze to vis :D ty me živíš jo ,,,, seber se raci hlupaku od tebe bych si nevzal ani nic zadarmo ty hlupce nepobíram a ani pobírat nebudu zadny davky jelikoz je nepotrebuju a mimochodem bilý taky nemakaj nekterý tak klid ty resis NIC
11.2. | 17:41 lada48
6
Náhlasit nevhodný komentář
11.2. | 16:16 metallica82 - Poprvé máš pravdu. Jsem hloupý, že z daní živím takové šmejdy.
11.2. | 16:16 metallica82
-5
Náhlasit nevhodný komentář
ty si hloupej
11.2. | 15:07 lada48
7
Náhlasit nevhodný komentář
Ty blbečku jestli se má někdo sebrat dát dohromady tak jsi to Ty a Tobě podobné vyžírky!
11.2. | 14:21 metallica82
-6
Náhlasit nevhodný komentář
lada48 jen sem rek svuj nazor nic sem nepopíral seber se :D
11.2. | 11:10 lada48
8
Náhlasit nevhodný komentář
11.2. | 10:00 metallica82 - Smích nepřešel, jen jsi sám potvrdil oč tu jde. Bylo to popsáno nesčíslněkrát a černý dobytek místo aby s problémem skutečně něco sám dělal, raději se uchýlí k popírání! Ono je to snazší, popírat a parazitovat.
11.2. | 10:00 metallica82
-10
Náhlasit nevhodný komentář
ludmila drtikolova to sem rad ze sem te rozesmal pobavil te cikan ! smích presel ze ? :D
11.2. | 09:50 Ludmila Drtikolová
12
Náhlasit nevhodný komentář
Metallica82, zákony že platí pro všechny stejně? Tak už jsem se dlouho nezasmála!!!
11.2. | 09:36 metallica82
-11
Náhlasit nevhodný komentář
co tady zas melete ze cernej nekoho napadne a jeto v poradku a naopak ze bilej napadne cernyho ze je to hned rasismus pokud vim zakony platej stejne pro vsechny a jeste neco vam povim cesi nejsou taky buh vi jak dobry ctu to kazdej den sami vrazdy znasilneni atd a taky z toho nemam dobrej pocit ale ...
11.2. | 08:46 lada48
17
Náhlasit nevhodný komentář
Ti lžou až to práská dveřma! 1. Do praktických škol je chtějí umisťovat jejim vypráskaní rodiče a ne systém. 2. Je mi záhadou co tratí celá společnost když většina z nich chodí do praktických škol a ne do základních. Jedině tratíme tím, že ve třídách není větší bordel při vyučování než teď a dětem ...