Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.1. 2010 16:04

Šéf dopravky: Jízda bez řidičáku by měla být trestným činem

Řízení bez řidičáku už není trestným činem. Šéf dopravní policie s tím nesouhlasí. Lidé bez výcviku jsou podle něj nebezpeční.

Lidé, kteří neprošli výcvikem v autoškole, jsou za volantem podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila nebezpeční. I proto si myslí, že odstranění řízení bez řidičského oprávnění z výčtu trestných činů byla chyba. Tržil to řekl v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Řízení bez řidičského oprávnění přestalo být trestným činem od 1. ledna, kdy nabyl účinnosti nový trestní zákoník, a stalo se přestupkem. Hrozí za to pokuta až do výše 50 tisíc korun.

 

Tržil uvedl, že o částečném znovuzavedení mezi trestné činy již dříve jednal na půdě Senátu. "S tím, že by byla bližší specifikace v tom, že se trestného činu dopustí řidič, který nevlastní a nikdy nevlastnil řidičské oprávnění. Aby to bylo specifikované na ty řidiče, kteří opravdu nebyli vyškoleni a neznají předpisy," uvedl dnes šéf dopravní policie.

 

Podle Tržila by se mělo rozlišovat mezi lidmi, kteří nikdy neprošli výcvikem, a řidiči, kteří o oprávnění přišli například kvůli dosažení hranice dvanácti trestných bodů. V jejich případě by jednání podle Tržila mohlo zůstat přestupkem. "Je to otázka diskuse. Vím, že nějaké snahy o znovuzavedení toho trestného činu jsou," řekl.

 

Proti změně se dříve vyslovilo i ministerstvo dopravy. "Tvrdíme, že člověk, který neprošel výukou a výcvikem v autoškole, není řidičem, nezná ovládání vozidla a nezná pravidla silničního provozu a pro silniční provoz je velmi nebezpečný," řekl mluvčí úřadu Karel Hanzelka.

 

Aby bylo řízení bez řidičského oprávnění nadále trestným činem, navrhla již dříve sociální demokracie. Vláda se k němu koncem listopadu postavila neutrálně. Řízení bez řidičského oprávnění je podle předkladatelů častou příčinou závažných nehod.

gib tn.cz / ČTK

Diskuze

4.1. | 15:43 rarad
0
Náhlasit nevhodný komentář
pro futurista_a jak by sis to predstavoval?zavrit je?ja si myslim, ze spravni rizeni zase projde jenom tomu, kdo ma prachy nebo znami a prachy, s cimz se nic neudela. a to, ze cikani nemaj ridicaky neni vubec pravda a co si budem nalhavat kdejaky bez ridicaku ridi lip, nez ten, co udelal ridicak s ...
4.1. | 11:59 Jaromír Pokorný
0
Náhlasit nevhodný komentář
wendy002- souhlasím s Vaším příspěvkem, měli by si ho hlavně přečíst jak členové ODS což jsou potencionální poslanci tak i voliči této pastrany. Stejně jako Vy nepřeji nikomu prožít nějakou tragedii, ale dokud se někomu z poslanců nebo jejich rodinným příslušníkům nepřihodí to, že se stanou obětí ...
4.1. | 10:05 Václav Špičák
0
Náhlasit nevhodný komentář
Z opatření je cítit zápach politiky ODS.Když může být předsedou právního výboru Sněmovny nevystudovaný právník, který se navíc dopustil podvodu,resp.byl jeho spoluaktérem,tak ODS nevadí řidiči bez řidičáku.Je to postavené nahlavu.Auto je zbraň, mnohdy horší než kulovnice.Dle logiky ODS bych se ...
4.1. | 09:10 futurista
0
Náhlasit nevhodný komentář
takjaktobylo: Tak podle toho, co jsi napsal, musiš bejt buď úředník na odboru dopravy, poslanec, nebo jsi spadnul z jiný planety. U správního jde totiž všechno... A jestli to je za kilo, nebo několik tisíc, se už nikdo nedozví. Nehledě na to, že to jde i "promlčet". A troufám si ...
3.1. | 21:36 podluzan
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud by se EU stala jednotným státem s jednotnými zákony, pak potom sakra ať jde ta suveretita někam, jestli je suverenitou takový binec v zákonech, jak nám tvoří tito posranci. (to nebyl překlep).
3.1. | 20:05 koxkum
0
Náhlasit nevhodný komentář
Připadám si v tomto státě skutečně jakoby nejvyšší místa obsadila tlupa choromyslných blbů.Trubte na poplach,zrušte poplach,že to vždycky stojí pár milionů to nevadí,ovce se na to složí.Nejspíš to vypadá že jezdí bez papírů tolik lidí že pro ně není místo v kriminálech,tak to musíme udělat tak aby ...
3.1. | 19:58 Rostislav Ruzicka
0
Náhlasit nevhodný komentář
Cely je to postaveny na kebuli a nevim o state v EU, ktery by mel stejne svejkovsky zakon. A to hradni sasek Klaus prohlasil, ze vstupem do EU ztracime suverenitu.
3.1. | 19:50 Jaromír Pokorný
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kdysi se říkávalo, že auto je ostře nabitá zbraň, copak dnes už to neplatí, páni poslanci?
3.1. | 18:40 Josef Ryba
0
Náhlasit nevhodný komentář
zákon je dobrý,jen aby ho dovedl pan ředitel dobře aplikovat a prosazovat.Ty sankce nejsou vůbec malé a myslím,že je to od policie jen další alibismus a zahleděnost do sebe.
3.1. | 17:50 Jan
0
Náhlasit nevhodný komentář
u soudu stejne dostavali jen podminky... takhle dostanou ve finale mnohem horsi tresty... prestupkovemu rizeni se clovek hure vyhne nez soudu (neprebirani posty)... takze ja jsem pro. Poprve prestupek (s pekne velkou sankci) a pri chyceni rizeni pri zakazu uz trestny cin...