Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.1. 2010 16:04

Šéf dopravky: Jízda bez řidičáku by měla být trestným činem

Řízení bez řidičáku už není trestným činem. Šéf dopravní policie s tím nesouhlasí. Lidé bez výcviku jsou podle něj nebezpeční.

Lidé, kteří neprošli výcvikem v autoškole, jsou za volantem podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila nebezpeční. I proto si myslí, že odstranění řízení bez řidičského oprávnění z výčtu trestných činů byla chyba. Tržil to řekl v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Řízení bez řidičského oprávnění přestalo být trestným činem od 1. ledna, kdy nabyl účinnosti nový trestní zákoník, a stalo se přestupkem. Hrozí za to pokuta až do výše 50 tisíc korun.

 

Tržil uvedl, že o částečném znovuzavedení mezi trestné činy již dříve jednal na půdě Senátu. "S tím, že by byla bližší specifikace v tom, že se trestného činu dopustí řidič, který nevlastní a nikdy nevlastnil řidičské oprávnění. Aby to bylo specifikované na ty řidiče, kteří opravdu nebyli vyškoleni a neznají předpisy," uvedl dnes šéf dopravní policie.

 

Podle Tržila by se mělo rozlišovat mezi lidmi, kteří nikdy neprošli výcvikem, a řidiči, kteří o oprávnění přišli například kvůli dosažení hranice dvanácti trestných bodů. V jejich případě by jednání podle Tržila mohlo zůstat přestupkem. "Je to otázka diskuse. Vím, že nějaké snahy o znovuzavedení toho trestného činu jsou," řekl.

 

Proti změně se dříve vyslovilo i ministerstvo dopravy. "Tvrdíme, že člověk, který neprošel výukou a výcvikem v autoškole, není řidičem, nezná ovládání vozidla a nezná pravidla silničního provozu a pro silniční provoz je velmi nebezpečný," řekl mluvčí úřadu Karel Hanzelka.

 

Aby bylo řízení bez řidičského oprávnění nadále trestným činem, navrhla již dříve sociální demokracie. Vláda se k němu koncem listopadu postavila neutrálně. Řízení bez řidičského oprávnění je podle předkladatelů častou příčinou závažných nehod.

gib tn.cz / ČTK