Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 12. 2014
přehledně po krajích počasí a doprava

Silnice jsou sjízdné, ale opatrně! Náledí už zabíjelo. PŘEHLED

Závěje na silnicích - 3
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Sníh a námraza už druhým dnem komplikují dopravu v zemi. Problémy nejsou ale nijak závažné a silnice jsou s opatrností sjízdné. Přesto už si náledí vyžádalo v noci jeden lidský život.

K opatrnosti nabádají policisté a silničáři kvůli namrzlým silnicím po celé zemi. Zejména to platí pro Plzeňský kraj, kde v noci silně mrzlo. Patrně na náledí tam řidič nezvládl svůj vůz, narazil do stromu a zemřel. Je to varující případ - silnice jsou sice vesměs sjízdné, ale je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

 

Máte fotografie toho, jak nasněžilo ve vašem městě či obci? Nebo jaká je tam na silnicích sjízdnost? Podělte se o ně s dalšími čtenáři a pošlete nám je ke zveřejnění na e-mail: zpravy@nova.cz.

 

PLZEŇSKÝ KRAJ


Řidiči v Plzeňském kraji by měli být opatrní při jízdě na vozovkách všech typů. V regionu byly v noci zatím největší mrazy v letošní zimě, všude pod minus deset stupňů Celsia, místy až minus 17 stupňů. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky; vítr zatím není moc silný. Na západě území začalo ráno drobně sněžit, řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.

 

"Přes den se zřejmě moc neoteplí, k večeru by mohla přijít oblačnost," uvedl. Ta už se začala objevovat na západě kraje, kde drobně sněží a ráno tam vyjely sypače. Sněžení by mohlo postupovat dále do vnitrozemí.Všechny silnice v Plzeňském kraji jsou sjízdné, hodně promrzlé. Silničáři vyjížděli jen na komunikace, které se udržují kamennou drtí, ne solí. Jde o méně zatížené silnice třetí třídy a na Šumavě.

 

"Celou noc byl hodně silný mráz, v Dvorci u Nepomuka minus 17 stupňů, v Železné Rudě minus 16, v Plané na Tachovsku minus 14 a také v ostatních částech regionu pod minus deseti stupni Celsia," uvedl. Podle Slapničky je to pro řidiče automobilů lepší než teploty kolem nuly.

 

 

V Nýřanech u Plzně zemřel dnes v noci čtyřiatřicetiletý řidič po nárazu vozidla do stromu. Jeho třicetiletý spolujezdec byl převezen s lehčími poraněními do plzeňské nemocnice. Příčinu nehody policisté vyšetřují. Řidič zřejmě nepřizpůsobil rychlost stavu vozovky, která byla namrzlá. Výsledky soudní pitvy by měly ukázat, zda řidič před jízdou pil alkohol.

 

KARLOVARSKÝ KRAJ


V Karlovarském kraji v noci na dnešek opět sněžilo. Zároveň mrzne, takže sníh na silnicích zůstává. Podle dispečinku krajských silničářů jsou ale silnice sjízdné, ošetřené solí nebo drtí. "Silnice jsou proplužené. Zatím nemáme informace, že by někde doprava vázla," řekl v 8:00 dispečer silničářů. I na hlavním tahu, silnici R6, jsou vyjeté koleje jen v jednom jízdním pruhu. Sníh na prosolené silnici ale rychle odtává. V noci na dnešek napadlo v kraji několik centimetrů sněhu a stále sněží. Teploty přitom klesly až k minus devíti stupňům.
 

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ


V Královéhradeckém kraji leží na silnicích po nočním sněžení zbytky rozbředlého sněhu. Nesolené cesty nižších tříd pokrývá ujetá vrstva sněhu. Silnice na Horní Malou Úpu v Krkonoších je místy zledovatělá. Teploty dnes ráno klesly k minus deseti stupňům Celsia, na hřebenech Krkonoš bylo kolem minus 13 stupňů. Ojedinělé sněžení při zatažené obloze by se v hradeckém kraji mělo objevovat i během dne. Teploty by se měly pohybovat od minus šesti do minus tří stupňů, na horách má být minus devět.

 

ZLÍNSKÝ KRAJ


Silnice ve Zlínském kraji dnes mohou v některých úsecích namrzat, zejména komunikace nižších tříd. Na těch také místy leží uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, někde však leží rozbředlý sníh, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. V kraji místy sněží.

 

Řidiči musí být opatrní zejména na místech, kde tradičně hrozí námraza, například na Petrůvce u Slavičína nebo na Syrákově na hranici Zlínska a Vsetínska. K opatrnosti nabádají silničáři kvůli sněžení také v Horní Bečvě na Vsetínsku nebo u Starého Hrozenkova na Uherskohradišťsku.

 

V kraji je dnes ráno většinou zataženo, místy vane slabý vítr. Teploty se pohybují od minus 11 do minus šesti stupňů Celsia. Předpověď meteorologů slibuje postupné ubývání srážek, odpoledne by mělo sněžit jen ojediněle. Vát by měl mírný vítr, teploty by se měly pohybovat mezi minus šesti a minus dvěma stupni Celsia.

 

OLOMOUCKÝ KRAJ


V Olomouckém kraji v noci na dnešek napadlo několik centimetrů sněhu, všechny silnice jsou ráno po chemickém posypu sjízdné se zvýšenou opatrností. Značnou část vozovek pokrývá vrstva rozbředlého sněhu a na celém území kraje musí řidiči počítat se sněhovými přeháňkami. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

 

 

"Na Jesenicku napadlo zhruba šest centimetrů sněhu a stále sněží. Na silnicích udržovaných chemicky je rozbředlá kaše s novým sněhem, jejíž vrstva je silná dva až tři centimetry. Na inertně udržovaných cestách je ujetý sníh s posypem," řekl dnes dispečer jesenické správy silnic.

 

Zbytky rozbředlého sněhu leží také na silnicích na Šumpersku, Olomoucku, Přerovsku a místy i na Prostějovsku. Dispečeři správy silnic upozornili, že dohlednost je ráno kvůli sněhovým přeháňkám snížená.

 

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ


Sníh v Moravskoslezském kraji komplikuje dopravu. Napadlo ho až 15 centimetrů. Jeho zbytky leží na silnicích, tvoří se sněhové jazyky. Všechny silnice jsou ale sjízdné, pouze však se zvýšenou opatrností. řekla mluvčí moravskoslezských silničářů Šárka Vlčková.

 

"Sněží od pondělního odpoledne. Nejvíce sněhu napadlo v Beskydech. Tam se jedná až o 15 centimetrů," řekla mluvčí. Dodala, že na silnicích první třídy leží po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu. Silnice nižších tříd a komunikace ve vyšších polohách jsou pokryté vrstvou ujetého sněhu.

 

Na pozoru se řidiči mají mít celý den. Sněžení by mělo ustat až odpoledne. Sněhové přeháňky snižují viditelnost. "Ve vyšších polohách se navíc střídají úseky s rozbředlým sněhem s těmi, kde je ujetá vrstva sněhu. Navíc se vinou větru mohou místy tvořit sněhové jazyky," dodala.

 

PARDUBICKÝ KRAJ


Na silnicích v Pardubickém kraji zůstává ležet sníh. Ve výše položených oblastech pokrývá vozovky uježděná sněhová vrstva, jinde a na hlavních tazích je sníh po solení rozbředlý. Všechny komunikace jsou sjízdné, informují krajští silničáři. Sníh znepříjemňuje dopravu na celém území regionu. V okolí Přelouče je zledovatělý, náledí hlásí silničáři i na Svitavsku.

 

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji zataženo až oblačno, na mnoha místech sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly od minus 11 do minus šesti stupňů.

 

ÚSTECKÝ KRAJ


Silnice v Ústeckém kraji jsou sjízdné, v horských úsecích leží uježděné vrstvy sněhu. Vyplývá to z informací silničářů. Teploty se pohybují od minus devíti do minus čtyř stupňů Celsia.

 

Na silnici II/247 u Lovosic na Litoměřicku se může tvořit ledovka, varují silničáři. Dálnice a silnice první třídy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, sjízdné bez omezení. Na silnicích v Krušných horách leží vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Komunikace jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Podle policejního webu nekomplikuje dopravu žádná vážnější nehoda.

 

 

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji většinou zataženo, místy se slabým sněžením. Na horách a v západní části kraje bude sněžení četnější. Nejvyšší teploty dosáhnou minus pěti až minus dvou stupňů Celsia, na horách minus sedm až minus čtyři stupně.

 

LIBERECKÝ KRAJ


V Libereckém kraji od rána sněží, v horských oblastech napadlo od pondělí až deset centimetrů sněhu. Hlavně v Jizerských horách a Krkonoších leží i na hlavních tazích vrstva rozbředlého sněhu, která může klouzat. Silničáři tam proto doporučují jezdit se zvýšenou opatrností.

 

V Libereckém kraji je zataženo a teploty se pohybují od čtyř do deseti stupňů pod nulou, třeba v Harrachově ale klesly ráno teploměry pod minus 12 stupňů. Při teplotách kolem deseti stupňů pod nulou ztrácí sůl na silnicích účinnost. Žádné problémy zatím ale podle policie hlášeny nejsou, hlavně řidiči kamionů by si ale měli dát pozor ve stoupáních.

 

Všechny silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné. Na Českolipsku a Liberecku jsou většinou holé a mokré po chemickém ošetření, na Jablonecku a Semilsku však v horských oblastech leží na vozovkách vrstva rozbředlého sněhu. Na silnicích nižších tříd je ujetá vrstva sněhu a motoristé bez zimní výbavy by na ně vůbec neměli vyjíždět.

 

JIHOČESKÝ KRAJ


Ledovka a sněhové jazyky komplikují po ránu dopravu na jihu Čech. Dispečink zimní služby správy a údržby silnic doporučuje jízdu se zvýšenou opatrností a zimní výbavou. Na hlavních tazích leží zbytky břečky po chemickém ošetření, na vedlejších ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Někde jsou sněhové přeháňky. V terénu jsou pluhy a posypové vozy. Některé úseky silnic jsou ráno velmi špatně sjízdné obzvláště pro nákladní auta.

 

Sněhové jazyky se vytvářejí především v oblasti Šumavy na Prachaticku a Českokrumlovsku, ale také na Táborsku. Na Prachaticku musí řidiči počítat s návějemi sněhu a ledovkou na silnici mezi Horní Vltavicí a Kubovou Hutí, na Českokrumlovsku je kvůli sněhu velmi špatně sjízdná vozovka u Netřebice, na Táborsku mezi obcí Opařany a Bernarticemi a mezi Týnem nad Vltavou a Bernarticemi nebo třeba v kopci u Kladrub. Na Jindřichohradecku je kvůli ledovce špatná sjízdnost u Studené.

 

Profesionální stanice hlásí teplotu vzduchu mezi minus 7,3 stupně Celsia a minus 12. Nejmírnější mráz je na Temelínsku, nejvíce mrzne na šumavském Churáňově. Na šumavském Březníku či Rokytské slati klesla ale teplota v noci pod minus 20 stupňů. Sněží na Prachaticku a na Českomoravské vrchovině.

 

Přes den bude podle meteorologů na jihu Čech oblačno až zataženo, na Šumavě místy, jinde jen ojediněle slabé sněžení. Nejvyšší denní teploty minus šest až minus tři stupně, na horách kolem minus devíti.

 

KRAJ VYSOČINA


Silnice na Vysočině jsou po sněhových přeháňkách sjízdné s opatrností. Chemicky ošetřované hlavní trasy jsou převážně holé, místy se zbytky sněhu. Na silnicích nižších tříd leží vrstva ujetého nebo zledovatělého sněhu. Teploty v kraji se k ránu držely šest až osm stupňů pod nulou.

 

Silničáři v noci na dnešek jezdili s desítkami sypačů. "Ale dost mrzne, sůl už tolik nezabírá," upozornil dispečer krajské správy a údržby silnic. Nejvíc sněhových přeháněk bylo na Havlíčkobrodsku. Přes den bude na Vysočině podle meteorologů oblačno až zataženo, sněžit by mělo jen ojediněle. Pořád bude mrznout. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi minus osmi až minus čtyřmi stupni Celsia.

tn.cz / ČTK / gar