Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.10. 2012 16:01
Jde o střet zájmů a o korupci?

Firma, kterou založil Šiška s Drábkem, teď chce ministerskou zakázku

Drábek a Šiška
Zdroj: Mediafax
Jaromír Drábek a Vladimír Šiška nespojila jen práce na ministerstvu, ale v minulosti spolu i podnikali

Jaromír Drábek a jeho exnáměstek Vladimír Šiška jsou propojeni více, než se na první pohled zdá. V minulosti spolu i podnikali. Stojí také za projektem, který možná jednou využije i ministerstvo.

Firma, kterou založil Jaromír Drábek (tehdy ještě nebyl ministrem) se svým bývalým náměstkem Vladimírem Šiškou, usiluje i o zakázky přímo na ministerstvu práce a sociálních věcí. Tomuto resortu nyní šéfuje právě Drábek. Do projektu tzv. elektronických účtenek, které mají ohlídat, za co lidé sociální dávky utrácejí, se totiž možná zapojí i firma iDTAX. Tuto firmu právě založili Drábek s Šiškou.
 

Ani jeden z nich sice už ve firmě nepůsobí, ale "jejich“ firma je jedním z hlavních adeptů na získání zakázky na tzv. elektronické účtenky k sociálním kartám. Firma iDTAX je v Česku jedna z mála firem, která se elektronickými účtenkami zabývá.
 

Je všechno jenom náhoda?
 

Pomocí elektronické účtenky chce ministerstvo ohlídat, za co lidé sociální dávky utrácí. V současnosti to není možné ověřit, protože na zůstatcích účtu jsou vidět jen celkové platby, z nichž není jasné, co si dotyčný koupil. Elektronické účtenky tomu mají zamezit, právě s jejich pomocí by mohl stát platby z dávek ověřit.
 

Jenže jediná firma, která ještě nedávno elektronické účtenky "uměla“ byla firma iDTAX, kterou založil právě Drábek s Šiškou. Navíc Šiška měl projekt sKaret na starosti.
 

Toto podivné spojení bylo hned několikrát napadeno, loni v prosinci na to poukázaly Pirátské Noviny. Poté na toto záhadné propojení upozornila i další média (například Hospodářské noviny, Lidové noviny či MF Dnes). Drábek s Šiškou všechny novinářské dotazy vždy odbyli s tím, že o střet zájmů rozhodně nejde.
 

Ministr Drábek spojení iDTAX nepopírá, ale odmítá, že by byl ve střetu zájmu. "Před nástupem na Ministerstvo práce a sociálních věcí jsem svůj podíl prodal, aby nedošlo ke střetu zájmů. Za svůj podíl jsem dostal stejnou sumu, kterou jsem do projektu vložil. Přečetl jsem si spekulace, že kupec iDTAX může jako jediný kontrolovat, zda nebude docházet ke zneužívání sociálních dávek prostřednictvím sociální karty, toto však mohu jednoznačně odmítnout,“ uvádí Drábek na svém webu.
 


I Šiška se možnému střetu zájmů v minulosti bránil. "Elektronické účtenky budou společný projekt s ministerstvem financí. Naši úředníci budou upozorněni u položek, kde se vybírá spotřební daň, tedy u alkoholu a cigaret, že jde o 'závadný' nákup," vysvětloval na konci loňského roku náměstek ministra Šiška v Parlamentních listech. Jenže ještě v té době byla "jeho“ firma iDTAX jedinou, která něco podobného uměla.
 

Časová osa

Časová osa
Zdroj: TN.cz Časová osa


Podívejte se na dokumenty, které ukazují na to, jak Drábek s Šiškou podnikali:
  

Další dokumenty:
 


 

tn.cz / hmr