Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.5. 2014 08:55
výstraha Záplavy

POČASÍ: Silné bouřky vytopily obchoďák a komplikovaly v dopravě!

Zdroj: TV Nova

Meteorologové varují před povodněmi, které hrozí v Plzeňském kraji. Stoupají zejména řeky Bradava, Úslava a na třetím povodňovém stupni, tedy ohrožení, je Klabava v Hrádku u Rokycan.

Výstraha s extrémním stupněm nebezpečí platí od brzkého rána, kromě ní je ale v platnosti také výstraha před  velmi silnými bouřkami. Ta platí pro Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Zlínský kraj od včerejších 12 hodin do dnešních 23. Kolem poledne meteorologové vydali další výstrahu, která zvyšuje stupeň nebezpečí intenzity bouřek pro Vysočinu a Zlínský kraj.

 

Aktuální situaci na všech vodních tocích můžete sledovat ZDE.

 

Je u vás velká  voda? Pošlete nám fotografie a videa na mail zpravy@nova.cz. Děkujeme!


22:00 Hladina řeky Klabavy v Hrádku u Rokycan, která se celý den po vytrvalých deštích držela na třetím povodňovém stupni, večer klesla na druhý stupeň. Na třetím stupni zůstává Klabava ještě v Nové Huti a Úslava v Plzni - Koterově, obě řeky zvolna klesají. Na prvním povodňovém stupni se podle údajů ČHMÚ drží hladina Klabavy v Rokycanech a Berounky v Liblíně. Nově dosáhly prvního povodňového stupně také Berounka v Plzni - Bílé Hoře, Úhlava ve Štěnovicích a Úhlava v Prádle na jižním Plzeňsku.


21:05 Přívalový déšť v podvečer opět způsobil lokální záplavy na několika místech Jesenicka. Voda se z kopců a polí valí do obcí a už zatopila sklepy několika rodinných domů. V České Vsi chtějí hasiči postavit provizorní hráz z pytlů s pískem. Ve Zlatých Horách hasiči vyjeli zachraňovat muže, který uvízl s autem v proudu vody. ČTK to řekl mluvčí Hasičů Zdeněk Hošák.


20:45 Večer vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) další výstrahu povodňového ohrožení. "V důsledku intenzivních srážek očekáváme v nejbližší době dosažení 3.stupně povodňové aktivity na řece Bělá v Mikulovicích".
 

19:53 V podvečer vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) další výstrahu před velmi silnými bouřkami a přívalovými dešti v Olomouckém kraji. "V oblasti Jeseníků se vyskytuje silná bouřková činnost téměř bez pohybu, v úhrnech spadlo až 60 mm za poslední dvě hodiny. Bouřková činnost se nad uvedeným územím bude udržovat i v nejbližších hodinách," varuje ČHMÚ. "V této oblasti může docházet k rychlým vzestupům hladin menších toků a dosažení stupňů povodňové aktivity," dodává ČHMÚ.
 

19:24 V Kolíně odpoledne vytrvalý déšť zaplavil OC Futurum.
 

15

GALERIE: Přívalový déšť v Kolíně u OC Futurum

Zdroj: zpravy@nova.cz

Přívalový déšť v Kolíně - 5

Hodnocení:


 

19:01 Silná bouřka dnes opět zkomplikovala dopravu na železnici ve středních Čechách. Provoz je kvůli zaplavení trati zastaven mezi Zbraslavicemi a Zručí nad Sázavou na Kutnohorsku, mezi Kácovem a Ledečkem, Zručí nad Sázavou a Kácovem. Mezi Mladou Boleslaví a Chotětovem se sesunula půda do kolejiště. Od úterka je zastaven provoz mezi stanicemi Mladá Boleslav a Debř. Hasiči dnes kvůli přívalovým dešťům zasahovali u 150 událostí hlavně na Příbramsku.
 

18:30 SOUHRNNÁ ZPRÁVA: Deště zvedly v noci na dnešek hladiny řek v Plzeňském kraji. Klabava v Hrádku u Rokycan, v Nové Huti a na odtoku z vodní nádrže na Rokycansku je celý den na třetím povodňovém stupni, v Rokycanech na prvním stupni. Na třetím stupni se stále drží v Plzni - Koterově Úslava. Na první stupeň stoupla také Berounka v Liblíně na Rokycansku. Voda se místy vylila do luk a polí, natekla do několika sklepů. Vážnější problémy ale řeky nezpůsobily. Na řekách se projevují srážky, které spadly od úterý hlavně v Brdech, odkud stéká voda do Klabavy, Bradavy na jižním Plzeňsku a do Úslavy.
 

17:01 Povodňové ohrožení platí pouze pro Plzeňský kraj. Na třetí stupeň může znovu stoupnout hladina Klabavy a Úslavy. Na ostatních tocích Berounky lze očekávat první stupeň povodňové aktivity. V Berouně by měla řeka dosáhnout této úrovně ve čtvrtek v poledne. V Plzeňském kraji bude vydatně pršet do čtvrtečních 15:00, podobný déšť lze očekávat i v Jihočeském kraji. Povodňovou bdělost pak ČHMÚ uvádí u všech ostatních krajů kromě Karlovarského.
 

16:33 Meteorologové varují před povodněmi v Plzeňském kraji a velmi silnými bouřkami na většině území České republiky. Výstraha platí od dnešního poledne. Bouřky budou od noci postupně ustávat, výstraha pro ohrožení povodní v Plzeňském kraji ale platí až do čtvrtečního večera. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav.
 

15:50 Pražský magistrát se rozhodl uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce. Naplánováno je to na 18 hodinu odpoledne.
 

15:32 Středočeský kraj podle hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) sleduje zprávy meteorologů a na případnou povodeň je připraven. Zatím ale v regionu nejsou vyšší stavy hladin nikde hlášeny.
 

15:12 Přívalový déšť na některých místech na Příbramsku zkomplikoval dopravu. Po nočním sesunu svahu na vozovku byla uzavřena silnice mezi Kamýkem nad Vltavou a Velkou, provoz už se tam podařilo obnovit. Nově je však neprůjezdná silnice mezi Kamýkem a Zduchovicemi. Ve Zduchovicích se totiž protrhla hráz rybníka.
 

15:08 Silné bouřky, které postihly v minulých dnech prakticky celou zemi, způsobily klientům pojišťoven tisíce škod v řádu mnoha desítek milionů Kč. Počet a objem škod v dalších dnech ještě výrazně poroste.
 

Specialisté České pojišťovny odhadují, že bouřky, které v posledních dnech postihly Česko, způsobily kolem 3000 škod v celkové hodnotě několika desítek milionů Kč, maximálně jednoho sta milionů korun. "Nejvíce škod očekáváme ze středních a východních Čech," řekla mluvčí ČP Ivana Buriánková. Z prozatím nahlášených případů jde většinou o škody způsobené krupobitím, vichřicí, lokálními záplavami a blesky. Klienti nahlašují převážně zatopené sklepy, dodala.

 

14:51 Kvůli silnému dešti se dnes odpoledne propadla část střechy na objektu v areálu firmy EMP-Centauri v ulici 5. května v Klatovech. Hasiči z objektu evakuovali 22 lidí, nikomu se nic nestalo. Rovná střecha se částečně propadla nad jídelnou v dvoupodlažním objektu, který má železobetonovou konstrukci. Těsně pod střechou v tu chvíli nikdo nebyl.
 

14:47 Bouře spojené s přívalovými dešti a kroupami zničily v minulých dnech část úrody ovoce některým ovocnářským podnikům v severních Čechách. V rámci celé republiky zatím nejsou výraznější škody z krupobití hlášeny, lokální záplavy se sadů nedotkly. Dnes to oznámil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
 

14:04 Mnohem větší problémy s počasím, záplavami a dešti než Češi mají lidé v Bosně a v dalších balkánských zemích. Podle první bilance jen v Bosně zcela zničily kolem 7500 domů. V Bosně a Hercegovině muselo kvůli záplavám opustit domovy kolem 80.000 lidí. Ohromné škody ale napáchal vodní živel i v zemědělství. Povodně postihly 58 procent obyvatelstva a 40 procent plochy. Pošlo údajně kolem 60 procent zemědělského zvířectva.
 

13:00 První stupeň povodňové aktivity panuje na říčce Kocábě na Příbramsku. Voda je na 85 centimetrech. 

 

12:04 Meteorologové vydali novou výstrahu. Tato výstraha zvyšuje stupeň nebezpečí intenzity bouřek pro kraje Vysočina a Zlínský a prodlužuje výskyt bouřek v krajích na severu a severovýchodě Moravy a ve Slezsku. Zároveň přidává výstrahu na vydatný déšť pro Plzeňský a Jihočeský kraj a stupně povodňové aktivity pro všechny kraje zasažené intenzivní srážkovou činností (bouřky, vydatný déšť).

 

11:30 Komplikace jsou i na trati Praha - Turnov mezi hlavním nádražím v Mladé Boleslavi a stanicí Mladá Boleslav - Debř, kde je doprava od úterního večera zastavena. Prudký déšť podemlel trať.

 

10:49 Přívalový déšť na Příbramsku způsobil masivní sesuv půdy na silnici mezi Kamýkem nad Vltavou a Velkou. Omezený provoz je na silnicích z Velké ke křižovatce se silnicí číslo 18, mezi Kamýkem nad Vltavou a Zduchovicemi a v obci Třtí. Cestáři na zprovoznění pracují

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Povodeň zaplavila i ateliéry populárního seriálu Ulice!

Babovřesky se potápí! Štáb zaplavila povodeň

 

9:45 Třetí stupeň povodňové aktivity panuje už i na řece Úslavě v Plzeňském kraji. Řeka Klabava dosáhne 3. stupně podle předpovědi velmi brzy.

 

8:54 Chatová kolonie u Litohlavského mostu byla ohrožena velkou vodou. Místní obyvatelé se raději evakuovali.

 

8:40 Hasiči už v průběhu noci několikrát museli nejméně 8krát vyjíždět jen v okolí Rokycan. Nejčastěji čerpali vodu ze sklepů.

 

7: 49 Na druhý stupeň stoupla v Plzni - Koterově Úslava. Podle Lenky Boříkové z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu u Klabavy už horní tok v Hrádku kulminuje. Situace by se dnes měla postupně uklidňovat, pokud ale zesílí deště, mohly by hladiny toků opět zvednout.

 

7:24 Bradava v hlásném profilu Žákava dosahuje úrovně pěti až desetileté vody a může tak vyvolávat povodňové ohrožení," uvedli meteorologové. Úslava stoupá v Koterově. Hladina Klabavy se začala prudce zvedat po půlnoci, momentálně je voda na více než 170 centimetrech. Ještě v úterý večer přitom byla jen 40 centimetrů vysoko.

 

 

Přes Českou republiku se silné bouře přehnaly v úterý. Hrozí ale i dnes. Velmi silné mohou být podle ČHMÚ v severní polovině republiky - v Praze a Ústeckém, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Výstraha platí pro tyto regiony do dnešních 23:00. V ostatních částech země bude stupeň nebezpečí nízký.

pet tn.cz / ČTK