Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.9. 2012 18:30
alkohol dál zabíjí

Heger: Epidemie otrav ustupuje. Prohibice ale bude pokračovat. V nemocnici zemřela 25. oběť

Leoš Heger
Zdroj: Mediafax

V Nemocnici v Havířově v pondělí ráno zemřel 55letý pacient po požití jedovatého alkoholu. Podle ministra Hegera ale už jse Česko z nejhoršího venku.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger potvrdil, že na otravu metanolem zemřelo už 25 lidí. V nemocnicích navíc stále zůstává 18 pacientů. O víkendu ale už naštěstí ubylo nových hospitalizací.
 

Navzdory zprávě o posledním úmrtí je ministr Heger optimista. Fakt, že nepřibývají další případy otrav, považuje za zklidňování situace. "Lze to interpretovat tak, že metanolová epidemie ustupuje. Ale na potvrzení, zda je to začátek konce, si ještě musíme počkat," řekl dnes krátce před polednem na tiskové konferenci Heger. Upozornil, že za posledních 24 hodin už žádná česká nemocnice nepřijala nového pacienta s otravou metylalkoholem.
 

Co se starým alkoholem ve skladech?

Prohibice stále nekončí a zatím ani není jasné, co bude se starými zásobami alkoholu. Těch je zhruba kolem 20 milionů lahví. Podle Hegera tenhle problém bude řešit zítra vláda. Naznačil i možné východisko: "Máme podrobně zmapováno, v jakém balení a kde se závadný alkohol objevil. Tyto dokumenty předáme premiérovi a budou tvořit podklad pro rozhodování o tom, který alkohol je bezpečný, jaký se musí překolkovat, a který je bude nutné zlikvidovat."
 

Heger rovněž upozornil, že mimořádné kontroly alkoholu neskončí ani se zrušením prohibice. "Kontroly se ukázaly jako vhodný nástroj boje s nelegálním alkoholem, budou tedy probíhat v intenzivní míře i do budoucna. Zároveň bychom také rádi stanovili postup, kdy každý alkohol bez takzvaného rodného listu budou moci restaurace i obchody vrátit výrobci," dodal Heger.
 

V Havířově zemřel po otravě muž. Je 25 obětí
 

Poslední obětí metanolové nákazy je 55muž. Nemocnice ho na oddělení přijala 3. září v kritickém stavu. "Jedná se o pacienta, který byl hospitalizován s klinickým obrazem těžkého metabolického rozvratu, akutního zánětu slinivky břišní, s poruchou vědomí a vidění," uvedl náměstek ředitele nemocnice Jaroslav Lux.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o pančovaném alkoholu:

 

Dodal, že toxikologické vyšetření v době přijetí nepotvrdilo toxickou hladinu metanolu. Teprve následná laboratorní analýza provedená v Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava prokázala přítomnost kyseliny mravenčí.
 

"Pacient byl dlouhodobě napojen na umělou plicní ventilaci, zemřel přes veškerou resuscitační a intenzivní péči pod obrazem multiorgánového selhání," řekl Lux.
 

Celkově zemřelo v Česku na otravu závadným alkoholem již 25 osob. Dalších 18 leží v nemocnicích.
 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.9. | 13:20 zacotomame
3
Myslel jsem, ze epidemie je vyraz oznacujici prudky, nebo pozvolny narust ...
24.9. | 14:18 Ondra. Hrdlička
-1
optimas-Já se začínám v mých příspěvcích slušně ovládat.Ale proč ty se snažíž ...
25.9. | 11:49 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
iar1 mas na mysli rumovou, nebo Rumlovou aferu?
25.9. | 10:14 já veb
0
Náhlasit nevhodný komentář
na tn.cz nenajdeš nic o Kalouskově lhaní při nákupu letadel CO TO JE !NOVÁ TOTALITA ? TO BEJT SOCAN TAK TO PŘEHLUŠÍ I RUMOVOU AFÉRU JIŽ SE ZAPOMĚLO NA RUMLA UČITELE A ŠKOLITELE LANGERA
24.9. | 19:26 tomáš fuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
epidemie?? hm
24.9. | 18:24 Ondra. Hrdlička
0
Náhlasit nevhodný komentář
optimas-A jakto že ti nevadí příspěvky od kalenda.sany1 a podobně.To je strašně zajimavé.
24.9. | 16:50 Ondra. Hrdlička
-1
Náhlasit nevhodný komentář
optimas-Nikoho jsem nečastoval.Vždycky jsem psal pořád dokola kdyby jeli autobusem nic by se jim nestalo.Nepoužíval jsem žádná sprostá slova.Ani jednou jsem neporušil pravidla této diskuze.Ani jednou jsem nebyl administrátorem diskuze zablokován.Ani jednou mi nebyl žádný můj příspěvek ...
24.9. | 16:35 zlataaaaa
0
Náhlasit nevhodný komentář
Taky si myslím, že pan Heger jako ministr zdravotnictví by měl vědět co je epidemie.
24.9. | 14:52 Štika Zbyněk
1
Náhlasit nevhodný komentář
casier, alkohol je droga jako každá jiná, pouze s tím rozdílem, že je státem tolerovaná a stát z ní profituje. Vzhledem k našemu postavení v žebříčku spotřeby je u nás více či méně závislých až dost (mne nevyjímaje). Při déle trvající prohibici nastoupí u nás obvyklá "lidová ...
24.9. | 14:18 Ondra. Hrdlička
-1
Náhlasit nevhodný komentář
optimas-Já se začínám v mých příspěvcích slušně ovládat.Ale proč ty se snažíž být za každou cenu sprostý, vyjímečný a pořád se do mě navážíš?Jen aby si někteří nemysleli že tupan jsi na této diskuzi ty!!!
24.9. | 14:06 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Zaco, novidis ze to jde! Dal sem ti !
24.9. | 14:02 optimas
1
Náhlasit nevhodný komentář
casier: ne nedá. Po přečtení tvých tupých blábolů je potřeba ten sajrajt něčím spláchnout
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme