Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 12. 2013
Ultimátum

Sliby chyby: O prověrku na nejvyšší stupeň hradní kancléř Mynář zatím NEPOŽÁDAL

Vratislav Mynář - SPOZ
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Hradní kancléř Vratislav Mynář dosud nepožádal o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň. Řekl to dnes ČTK. Prezident Miloš Zeman přitom minulý čtvrtek řekl, že Mynář požádá v týdnu, který dneškem končí. Pokud Mynář prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) nedostane, na Hradě podle Zemana skončí.

"Počkejte si. Až požádám, tak se dozvíte," řekl dnes Mynář ČTK a ukončil telefonní hovor. Zeman minulý čtvrtek v rozhovoru pro ČTK řekl, že Mynářovo rozhodnutí požádat o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň vítá, protože to rozptýlí pochybnosti, které se objevovaly. Podle prezidenta ale neexistuje zákon, který by řediteli prezidentské kanceláře ukládal nutnost mít prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň.

 

V médiích se v minulosti objevily informace, že by Mynář prověrku nemusel získat například kvůli svým některým podnikatelským kontaktům. Jedním z kontroverzních známých měl být například Radim Masný z Opavy. Prezidentův kancléř to vytrvale odmítá.

 

Mynář je ve funkci zhruba tři čtvrtě roku bez bezpečnostní prověrky, kterou potřebuje, aby mohl přistupovat k některým utajovaným dokumentům. Některých jednání se tak místo něj účastní jeho podřízení, které NBÚ dostatečně prověřil. Zeman dříve řekl, že jeho kancléř předpokládal, že se stane poslancem za Stranu práv občanů - zemanovce a nebude prověrku potřebovat. SPOZ ale ve sněmovních volbách propadla.

 

Podle zákona o ochraně utajovaných skutečností podléhají utajení například přípravy podkladů pro přepravu prezidenta nebo ústavních činitelů jiných států. Utajení také podléhá příprava prezidentské amnestie. Tu ale Zeman udělovat nehodlá. Agendu prezidentských milostí převedl na ministerstvo spravedlnosti a sám chce omilostňovat jen ze zdravotních a humanitárních důvodů.

ana tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.12. | 17:05 Petr Kymla
2
Mynář asi ví moc dobře, proč si o prověrku nepožádal. A jeho šéf má štěstí, že ...
6.1. | 17:46 haha33
-1
no já jsem Zemana volila, ale tohle nechápu, je to okaté. Takový barák i kdž ...
6.1. | 17:46 haha33
-1
Náhlasit nevhodný komentář
no já jsem Zemana volila, ale tohle nechápu, je to okaté. Takový barák i kdž není dejme tomu v dobrém stavu, za milion nikde nekoupíte... Každý kdo má trochu přehled, mu to musí být jasné. navíc nemá prověrku - i kdyby ji nemusel mít, tak by ji měl kvůli čistotě mít dávno. Jak tohle Zeman mlže ...
16.12. | 14:30 Milan Brejcha
2
Náhlasit nevhodný komentář
Co tam ještě dělá ??? Vyrazit a to hned na hodinu !!!!
15.12. | 17:05 Petr Kymla
2
Náhlasit nevhodný komentář
Mynář asi ví moc dobře, proč si o prověrku nepožádal. A jeho šéf má štěstí, že prověrku mít nemusí.
15.12. | 16:54 asfre
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nojo, co naděláme !!! Když je u virózního ZEMANA někdo oblíbený (= leze mu do P-R-D-E-L-E), tak si může dělat. co chce. Jakmila ho ale MILDA rád nemá(= neleze mu do P-R-D-E-L-E a může přitom být sebedokonalejší a nejlepší) tak má tím pádem leda tak velké H-O-V-N-O !!!
15.12. | 16:46 reypal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Mlynář je poskok hradního dědka.A taky podle toho jedná.Všichni jsou jedna pakáž.Jeden je opilec,druhý lhář a jeden z nich je obolí.