Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 4. 2012

Slovenský premiér Fico přijede do Česka, setká se s Klausem i Nečasem

Robert Fico
Zdroj: Mediafax
Robert Fico

Do České republiky přijede na svou první oficiální cestu po volbách slovenský premiér Robert Fico. Sejde se s prezidentem Václavem Klausem a také svým protějškem Petrem Nečasem (ODS).

Robert Fico doufá, že bude mít s vládou opět přátelské vztahy, ačkoliv je Nečasův kabinet pravicový. Premiér Nečas tvrdí, že Slovensko je "klíčový spojenec a partner, skutečně bratrská zem pro Českou republiku". Podle něj bude možné navázat na chystaný projekt mezivládních konzultací ke klíčovým tématům. Jako příklady uvedl ochranu životního prostředí, zemědělství, turistiku, rozvoj průmyslu nebo energetiku.

 

Fico předsedá jednobarevné vládě od počátku dubna. Drtivě zvítězil v předčasných volbách, kde získal přes 44 procent hlasů. Slováci vyjádřili nespokojenost s bývalou vládou kabinetu pravého středu Ivety Radičové. Její vláda padla loni na podzim, když se neshodla na rozšíření pravomocí záchranného fondu eurozóny.

 

PSALI JSME:

Fico se chystá na první zahraniční cestu. Pojede do Česka

 

Fico sestavil vládu ze členů Směru a přizval do ní čtyři nestraníky. Je to první vláda jedné strany v zemi východních sousedů od roku 1989.

 

Premiérem se stal již podruhé, poprvé to bylo v roce 2006. Tehdy také zamířil nejprve do České republiky. Jednal se svým tehdejším protějškem Jiřím Paroubkem na zámku v Kolodějích a na Pražském hradě ho přijal prezident Václav Klaus.

tn.cz / mediafax / hru