Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.12. 2009 07:54

REPORTÁŽ: Slovenští Romové Vánoce neslaví. Nemají na to

Zdroj: Jindřich Kodíček

Chudoba připravila Romy ze slovenských osad o vánoční tradice. Žijí zde v roubených chatrčích z předminulého století.

Nad osadou Letanovce se již několik dní snáší sníh, který jindy nevzhledné místo na okraji Slovenského ráje proměnil v romantický skanzen romské architektury z přelomu devatenáctého století.


135

GALERIE: Osady 1

Zdroj: Jindřich Kodíček

Romské osady na Slovensku-1

Hodnocení:

 

Je úterý 22. prosince, dva dny před Štědrým dnem 

 

Romská osada Letanovce a její obyvatelé odolávali až do poslední chvíle předvánoční horečce, která v těchto končinách neměla šanci.

 

Život tu běží, jakoby venku nechumelilo a rtuť teploměru neklesla na minus dvacet stupňů. Roubenou chatrč vyhřívají malá kamínka, do kterých přikládá každý, kdo dokáže do rukou uchopit pečlivě naštípané polínko.

Romské osady na Slovensku
Zdroj: Jindřich Kodíček

"Nemáme na to, abychom si mohli pořídit benzínový agregát, a tak nám nezbývá nic jiného, než si nechávat nabít baterie od gadžů z vesnice. Je to drahé a ještě nás šidí. Taková baterka vydrží jen dva dny,“ stěžuje si Laco Tuleja, který by se o Vánocích rád s rodinou díval na televizi.

 

Když totiž přestane hrát televize, není to proto, že by byl snad lokální výpadek elektrického proudu, nýbrž proto, protože autobaterie, která napájí televizor vypověděla svou službu. To pak nezbývá nic jiného, než ji naložit na starý kočárek a odvést do vesnice vzdálené několik kilometrů, aby jí za dvě eura vrátili v garáži svou sílu.

 

Ani s pitnou vodou to místní v zimních měsících nemají lehké. Když totiž zamrzne jediná studna, kterou využívá všech sedm set padesát osadníků, nikterak to na zlepšení předvánoční atmosféry nepřidá.

 


120

GALERIE: Osady 2

Zdroj: Jindřich Kodíček

Romské osady na Slovensku-22

Hodnocení:

 

Do osady Ježíšek nechodí

 

Nejenom pro místní Romy byli dříve svátky vánoční společně s Velikonoci jedním z nejvýznamnějších svátků. Na Vánoce se Romové pečlivě připravovali. Nejvýznamnějšími zvyky bylo vzájemné usmiřování, vaření postních jídel, které mezi sebou ochutnávali a hlavně vinšování sedlákům, kteří jim na oplátku dávali výslužku.

 

Realita dneška je ale jiná. “Dárky si pod stromeček nedáváme. Už u nás dlouho Ježíšek nebyl, vlastně u nás ještě nikdy nebyl,“ posmutněle vzpomíná Olga Tulejová, jejíž rodina v osadě Letanovce žije po několik generací.

 

Podle Jany Horváthové z brněnského Muzea romské kultury, může za vytracení tradičních obyčejů chudoba, ve které se dnešní generace Romů ocitla. “Velkou roli v romských osadách hraje také alkohol, který má velký negativní dopad, avšak rozhodně není nikterak tradiční,“ dodává Horváthová.

 

Poslechněte si od Jany Horváthové jaké zvyky a obyčeje dříve Romové ještě dodržovali

 

Romské oslavy vánočních svátků se dnes omezily pouze na několik jídel, které si v průběhu roku nemohou dopřát. Vaří nám známého kapra, zelnou polévku, pečou cukroví a zdobí vánoční stromeček. “Štědrý den chceme prožít hlavně v klidu, zavzpomínat a pít alkohol,“ shodují se všichni.

 

Jindřich Kodíček TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama