Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.11. 2011 10:56

SMOG NAD ČR! Vážné zdravotní problémy hrozí i zdravým lidem!

Smogová situace se začíná pomalu zlepšovat a hodnoty polétavého prachu se postupně snižují nejen v Praze, ale i ve středních Čechách, nejhorší situace přetrvává v okolí Mladé Boleslavi. Na svých internetových stránkách o tom ve středu informuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejhorší situace je ve středu po ránu v Mladé Boleslavi, kde meteorologové po 7. hodině ranní naměřili 100 mikrogramů na metr krychlový. O něco lepší situace panovala v centru Kladna, kde dosáhla koncentrace prachu hodnot 68,9 mikrogramu na metr krychlový.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
Jak vypadá inverze z výšky? Podívejte se na LETECKÉ ZÁBĚRY!


O něco lépe se ve středu ráno dýchá obyvatelům Berouna i Příbrami, kde stanice naměřily hodnoty pohybující se na hranici 70 mikrogramů na metr krychlový.

CO NÁM HROZÍ?

Smog zatěžuje dýchací ústrojí i zcela zdravých lidí, horší dopady ale má na astmatiky, seniory a děti. Agentuře Mediafax to ve středu řekla pražská plicní lékařka Olga Basařová.

"U zdravých jedinců jde zejména o to, že škodliviny obsažené ve smogu působí prozánětlivě a mohou působit člověku problémy i do budoucna, kdy se usadí v dýchacích cestách," popsala Basařová. Dlouhodobý pobyt ve znečistěném ovzduší tak znamená zvýšení rizika dýchacích obtíží. Smog také nepomáhá lidem s nachlazením, těm totiž prodlužuje léčbu a zhoršuje průběh nemoci.

Daleko horší dopad ale má výskyt smogu na astmatiky a alergiky. "Tito lidé jsou více zahlenění, dusí se a jsou dýchaviční," podotkla lékařka. Podobně smogová zátěž působí nepříznivě na starší lidi a malé děti. Tyto skupiny by proto měly při výskytu smogu co nejméně vycházet ven.

JAK SE SMOG MĚŘÍ A KDY SE VYHLAŠUJE REGULACE?

Stav regulace, který se vyhlašuje v případě, kdy hodnoty polétavého prachu překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a který přináší omezení pro automobilovou dopravu i průmyslovou výrobu, mohl tedy ČHMÚ zrušit, neboť hodnoty ve středu po ránu nikde na území České republiky nepřekročily maximální hranici.

A přestože jsou povolené imise polétavého prachu, které činí 50 mikrogramů na metr krychlový, překračované také v Praze, meteorologové tu prozatím žádný ze signálů vyhlásit nemuseli. Jak přitom vyplývá z měření ČHMÚ, smog sužuje hlavně obyvatele Karlína, kde se hodnoty polétavého prachu po 7. hodině ranní dostaly na úroveň 117 mikrogramů. Potíže s dýcháním by se mohly objevit i u lidí pohybujících se na pražském náměstí Republiky, Mlynářce a Smíchově. Přestože se zde hodnoty polétavého prachu pohybují v rozmezí 70 až 90 mikrogramů na metr krychlový, podle ČHMÚ je stav ovzduší vyhovující.

tn.cz / Mediafax