Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.7. 2013 22:29
překvapení

Šnajdr, Tluchoř i Fuksa uniknou trestu! Soudce se postarali, aby nebyli stíhaní

Zdroj: TV Nova

Tohle nikdo nečekal: Bývalí poslanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuchsa zřejmě uniknou trestu za politickou korupci!

Exposlanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuchsa patrně nebudou souzeni za údajné dohody o rezignaci výměnou za "trafiky". Nejvyšší soud (NS) je podle mluvčího Petra Knötiga dnes vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.


O vazbě NS nerozhodoval, uvedl Knötig. Podle Tluchořova advokáta Marka Nespaly Nejvyšší soud rozhodl, že politické jednání nemůže založit trestní odpovědnost.Poslanci tedy budou propuštěni z vazby.
 

Vrchní státní zástupce Ivo Ištván ČTK řekl, že žalobci rozhodnutí soudu o vynětí Tluchoře a Šnajdra z pravomoci policie analyzují. Budou na něj brzy reagovat. Odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu nemají.
 

Oba návrhy na vynětí ležely u Nejvyššího soudu od června. Šnajdr a Tluchoř zřejmě zkusili stejnou strategii, s níž loni uspěl Vít Bárta (VV). Nejvyšší soud tehdy rozhodl, že Bárta nebude souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu VV nabídl výhodnou půjčku. Na čin, který se odehrál na půdě Sněmovny, se totiž vztahovala imunita. Podobné argumenty nyní zřejmě uplatnili také Šnajdr a Tluchoř.
 

Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Ivan Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.
 

Všichni tři někdejší poslanci jsou nyní ve vazbě. V druhé větvi téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci chtějí po Sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase.

 

Nečas zuří

 

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman musí po dnešním rozhodnutí Nejvyššího soudu o třech exposlancích ODS okamžitě odebrat kauzu okolo jejich údajného uplácení Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. ČTK to dnes řekl někdejší premiér Petr Nečas (ODS). Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podle něj musí okamžitě podat návrh na kárné řízení se státními zástupci Ivem Ištvanem a Rostislavem Bajgerem.

 

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu jednoznačně potvrzují má páteční slova, že se ze strany státního zastupitelství jedná o svévoli a vykonstruovaný proces," uvedl.

 

Pokud jsou čestní muži, měli by podle Nečase, kterého kauza stála křeslo předsedy vlády, rezignovat sami.
 

tn.cz / ČTK
Reklama