Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.1. 2014 18:24
celý dokument Šest chyb

Sobotka nezná své ministry. Chtěl, aby prezident jmenoval Brabence! V čem ještě chyboval?

Jmenování vlády - 5
Zdroj: Jakub Deml/TN.cz

Nový premiér Bohuslav Sobotka bude chtít na slavnostní jmenování jeho vlády zřejmě rychle zapomenout. Prezident Miloš Zeman ho totiž ve svém proslovu pořádně sepsul za chyby v dopise s návrhem kandidátů na ministry. Hlava státu v něm našla hned šest chyb! Přečtěte si, v čem premiér chyboval.

Prezident Miloš Zeman si při jmenování nové vlády na Pražském hradě pořádně smlsnul na novém premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Veřejně totiž upozornil na šest věcných chyb, kterých se Sobotka dopustil v dopise s návrhem kandidátů na ministry. Sobotka se musel cítit pořádně trapně, když ho Zeman přes dvě minuty peskoval za chyby.
 

Káravou část svého projevu prezident zakončil tím, že by si nový předseda vlády měl počínat lépe. "Milý pane premiére, šest chyb v jeden a půl stránkovém dokumentu je poměrně dost a ne zcela svědčí o profesionalitě, kterou bychom si od této vlády přáli," prohlásila hlava státu.
 

V úvodu svého projevu Zeman vyděsil všechny přítomné v sále. "Obdržel jsem dopis předsedy vlády obsahující návrhy na jednotlivé kandidáty. Ve třech případech jsem se rozhodl těmto návrhům nevyhovět," řekl.
 

Posléze vše uvedl na pravou míru. "Za prvé, odmítl jsem jmenovat ministrem životního prostředí pana Brabence a místo toho jsem ministrem životního prostředí jmenoval pana Brabce. Za druhé, odmítl jsem jmenovat Martina Jurečku ministrem a místo toho jsem jmenoval ministrem pana Mariana Jurečku. Za třetí, odmítl jsem jmenovat pana Jurečku ministrem zdravotnictví, místo toho jsem ho jmenoval ministrem zemědělství. Mít ve vládě dva ministry zdravotnictví je sice zajímavá idea, ale obávám se, že by vládě poněkud neprospěla," káral Zeman nového premiéra.
 

Dopis Bohuslava Sobotky s návrhem kandidátů na ministry [pdf]
 

"Kromě toho jsem v citovaném dopisu zjistil další tři podstatné chyby, které by vedly k tomu, že by nebyl jmenován ministr školství a nebyla by jmenována ministryně práce a sociálních věcí. Milý pane premiére, šest chyb v jeden a půl stránkovém dokumentu je poměrně dost a ne zcela svědčí o profesionalitě, kterou bychom si od této vlády přáli," pokračoval Zeman.
 


 

Podle dopisu, který má redakce k dispozici, udělal Sobotka chybu v tom, že Marcela Chládka jmenoval pouze ministrem školství, nikoliv ministrem školství, mládeže a tělovýchovy.
 

Dále v dokumentu je uvedena jako ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Je možné, že Zeman Sobotkovi vytýkal to, že mezi Marksová Tominová není pomlčka. Podle pravidel českého pravopisu by tam sice být neměla, nicméně nová šéfka resortu práce všude své jméno uvádí právě s pomlčkou (viz. ZDE).
 

 


Šestou chybou zřejmě Zeman mylsel to, že v dopise chyběl návrh na jmenování na ministra zemědělství.

To ale nejsou jediné chyby, které se v dopisu objevily. Další jsou ale spíše formálního rázu, protože v některých částech textu chybí čárka. V záhlaví dopisu by pak mělo být podle jazykové příručky Ústavu pro jazyk český Akademie věd pouze Praha 20. ledna 2014, nikolv "V Praze dne 20. ledna 2014". Při odkazování na právnické normy se pak má psát podle ustanovení článku, nikoliv pouze podle článku.

Sobotka na chyby, které mu Zeman vyčetl nijak nereagoval.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nechutné trefování do politika: Už jste viděli video ´Miloš Zeman trénuje na olympijádu´?

Rozněžnělý prezident Zeman: Prozradil, kde je teď jeho dcera Kate!

tn.cz / hmr