Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 5. 2010

Sokol komplikuje demolici elektrárny v Tušimicích

Druhý nejvyšší komín v republice, který je v elektrárně Tušimice na Chomutovsku, čeká demolice. Ta se ale teď trochu zkomplikovala. Na jednom z ochozů komína ve výšce 250 metrů se totiž uhnízdil pár sokolů stěhovaných.

Sokol stěhovavý v přírodě hnízdí převážně na skalních stěnách. Hnízdo nestaví ani neupravuje, na skále často hnízdí přímo na holém podkladu. V Tušimicích si ale samička vybrala místo skály ochoz komína, místo hnízda smotané kabely a snesla tu dvě vajíčka. Vůbec jí nevadilo, že na komíně právě probíhají demoliční práce.

 

"Na základě doporučení ornitologů se s vajíčky nedá nic dělat, nedá se na ně sahat a musíme počkat," říká mluvčí ČEZ Ota Schnepp.

 

Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh. Každé hnízdo proto ornitologové vítají. "V současnosti máme zhruba kolem 50 hnízd, tedy max. 50 hnízd, a je to pták, který u nás 20 let nehnízdil, nyní se vrací," vysvětluje Zdeněk Vermouzek z České ornitologické společnosti.

 

Jestli se z vajíček vylíhnou mláďata, bude jasné až ke konci měsíce. Do té doby k hnízdu nikdo nesmí. Demoliční práce proto probíhají jenom u paty komínu.

 

Během několika dní ornitologové v elektrárně vytipují několik míst, kam energetici umístí speciální budky, ve kterých může sokol v budoucnu zahnízdit.
 

tn.cz / TV Nova