Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.5. 2011 13:05

ŠOKUJÍCÍ VÝZKUM! Rakovina...! Vášeň k nikotinu vede až k impotenci!

Až čtvrtina kuřáků se potýká ve středním nebo vyšším věku se závažnými poruchami erekce, dlouhodobé kouření jim také může způsobit až impotenci.

Agenturu Mediafax o tom v pondělí informovala Jana Cermanová z Centra pro závislé na tabáku při pražské Fakultní Thomayerově nemocnici.

Chemikálie v cigaretách, především nikotin, poškozují cévy. Ty se postupně zužují a snižuje se v nich průtok krve. Nedostatečné prokrvení topořivých tělísek u mužů snižuje tlak krve v penisu, a tím omezuje schopnost erekce.

"Z výsledků studií vyplynulo, že už dvě cigarety denně mají na svědomí nedostatečné prokrvení mužského přirození a zhoršenou erekci. Pokud muži kouří 10 cigaret denně, je u nich o 27 procent vyšší pravděpodobnost poruchy erekce. Pokud vykouří až 20 cigaret denně, zvyšuje se toto riziko na 45 procent," řekla Cermanová.

Mladí muži nemusí následky kouření při sexu pocítit ihned, s poruchami erekce se většinou potýkají až ve středním a vyšším věku. Tyto problémy úzce souvisejí i s mužskou plodností. Ve srovnání s nekuřáky je u lidí závislých na cigaretách až o 60 procent větší pravděpodobnost, že se jim přirozenou cestou nepodaří počít dítě.

"Závažné poškození cév může způsobit i velmi malé množství cigaretového kouře. Stejné choroby, se kterými se potýkají kuřáci, mohou ohrozit i osoby často vystavené pasivnímu kouření," dodala Cermanová.

PSALI JSME TAKÉ:
Kouření: jak neobtěžovat okolí


Kouření a jeho negativní dopady neovlivňují pouze schopnost dosahovat erekce. Toxiny z cigaret poškozují i kvalitu spermií. Ve srovnání s nekuřákem jsou ty kuřákovy méně pohyblivé a nekvalitní.

"Kuřáci si tak sami snižují množství spermií o 15 procent. Pokud navíc kouřila i jejich matka během těhotenství, připravila je tak nevědomky o dalších 40 procent spermií," uvedla lékařka.

Chemikálie obsažené v cigaretách mají ale také vliv na schopnost spermie oplodnit vajíčko. Ta souvisí s množstvím vykouřených cigaret. U mužů, kteří za svůj život vykouřili 200 až 750 cigaret, se snižuje úspěšnost oplodnění na 18 procent.

Kromě reprodukčních orgánů poškozuje kouření i další orgány, nejčastěji plíce. Dlouholetým kuřákům kromě rakoviny plic hrozí i chronická obstrukční plicní nemoc. Nevyhýbají se jim ani kardiovaskulární nemoci. Cigaretový kouř se podepisuje na stavu cév a tepen. Riziko infarktu myokardu je u kuřáka dvojnásobné v porovnání s nekuřákem.


Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax